Lindy CABLE USB3 EXTENSION HUB 10M/ACTIVE
ID: 872650 Tuotekoodi: 43159
Varastossa 5 yksiköt
Takuu: 2 vuotta
Valmiina lähetettäväksi
perjantaina, 15.05.2026
Toimitusvaihtoehdot
  • Postin pakettiautomaatti
Yksityiskohtaisempi erittely
AWG wire size Features - 24/24/20
Bend radius (min) Features - 3.6 cm
Brand - Lindy
BrandPartCode - 43159
Cable diameter Features - 7 mm
Cable jacket material Features - Polyvinyl chloride (PVC)
Cable length Features - 10 m
Cable shielding Design - Aluminum mylar foil
Cable type Features - Round cable
Category - Interface Hubs
Category Code - IFH
Category_1 - Cables
Category_2 - Network Cables
Certification Features - CE, UKCA, FCC, RoHS, REACH, California Proposition 65
Conductor material Features - Tinned copper
Connector 1 dimensions (WxDxH) Weight & dimensions - 15 x 42 x 8 mm
Connector contacts plating Features - Gold
Contact material Features - Brass
Data transfer rate Features - 5000 Mbit/s
DC-in jack Ports & interfaces - Yes
Depth Weight & dimensions - 38 mm
Design - Cable shielding - Aluminum mylar foil
EAN_code - 4002888431590
Features - AWG wire size - 24/24/20
Features - Bend radius (min) - 3.6 cm
Features - Cable diameter - 7 mm
Features - Cable jacket material - Polyvinyl chloride (PVC)
Features - Cable length - 10 m
Features - Cable type - Round cable
Features - Certification - CE, UKCA, FCC, RoHS, REACH, California Proposition 65
Features - Conductor material - Tinned copper
Features - Connector contacts plating - Gold
Features - Contact material - Brass
Features - Data transfer rate - 5000 Mbit/s
Features - Housing material - Plastic
Features - LED indicators - Yes
Features - Nominal attenuation - 0.064MHz - 0.08dB
0.256MHz - 0.11dB
0.512MHz - 0.13dB
0.772MHz - 0.15dB
1.0MHz - 0.20dB
4MHz - 0.39dB
8MHz - 0.57dB
12MHz - 0.67dB
24MHz - 0.95dB
48MHz - 1.35dB
96MHz - 1.90dB
200MHz - 3.20dB
400MHz - 5.80dB
Features - Plating material - Nickel
Features - Plug and Play - Yes
Features - Product colour - Black
Features - Transmission medium - Twisted pair
GTIN - 4002888431590
GTIN - 5053866596458
Harmonized System (HS) code Logistics data - 84719000
Height Weight & dimensions - 15 mm
Host interface Ports & interfaces - USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A
Housing material Features - Plastic
Hub interfaces Ports & interfaces - USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A
LED indicators Features - Yes
Logistics data - Harmonized System (HS) code - 84719000
LongProductName - 10m USB 3.0 Active Extension Pro Hub
LongSummaryDescription - Lindy 10m USB 3.0 Active Extension Pro Hub. Host interface: USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A, Hub interfaces: USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A. Data transfer rate: 5000 Mbit/s, Product colour: Black, Housing material: Plastic. Power note: 3.5/1.35mm DC. Width: 80 mm, Depth: 38 mm, Height: 15 mm. Quantity per pack: 1 pc(s), Package width: 240 mm, Package depth: 200 mm
Manual Packaging content - Yes
Manufacturer - Lindy
Manufacturer_code - 43159
Name - Lindy active extension cable hub Pro USB 3.0 10m - 43159
Nominal attenuation Features - 0.064MHz - 0.08dB
0.256MHz - 0.11dB
0.512MHz - 0.13dB
0.772MHz - 0.15dB
1.0MHz - 0.20dB
4MHz - 0.39dB
8MHz - 0.57dB
12MHz - 0.67dB
24MHz - 0.95dB
48MHz - 1.35dB
96MHz - 1.90dB
200MHz - 3.20dB
400MHz - 5.80dB
Operating temperature (T-T) Operational conditions - -20 - 60 °F
Operating temperature (T-T) Operational conditions - 0 - 50 °C
Operational conditions - Operating temperature (T-T) - -20 - 60 °F
Operational conditions - Operating temperature (T-T) - 0 - 50 °C
Package depth Packaging data - 200 mm
Package height Packaging data - 70 mm
Package type Packaging data - Box
Package weight Packaging data - 900 g
Package width Packaging data - 240 mm
Packaging content - Manual - Yes
Packaging data - Package depth - 200 mm
Packaging data - Package height - 70 mm
Packaging data - Package type - Box
Packaging data - Package weight - 900 g
Packaging data - Package width - 240 mm
Packaging data - Quantity per pack - 1 pc(s)
Plating material Features - Nickel
Plug and Play Features - Yes
Ports & interfaces - DC-in jack - Yes
Ports & interfaces - Host interface - USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A
Ports & interfaces - Hub interfaces - USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A
Ports & interfaces - Ports quantity - 4
Ports & interfaces - USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity - 4
Ports quantity Ports & interfaces - 4
Power - Power note - 3.5/1.35mm DC
Power note Power - 3.5/1.35mm DC
Product colour Features - Black
ProductName - 10m USB 3.0 Active Extension Pro Hub
Quantity per pack Packaging data - 1 pc(s)
Summary - Lindy 10m USB 3.0 Active Extension Pro Hub. Host interface: USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A, Hub interfaces: USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A. Data transfer rate: 5000 Mbit/s, Product colour: Black, Housing material: Plastic. Power note: 3.5/1.35mm DC. Width: 80 mm, Depth: 38 mm, Height: 15 mm. Quantity per pack: 1 pc(s), Package width: 240 mm, Package depth: 200 mm
Title - Lindy 10m USB 3.0 Active Extension Pro Hub
Transmission medium Features - Twisted pair
Unit Box Height - 0.067
Unit Box Length - 0.235
Unit Box Width - 0.2
Unit Calculated Volume - 0.003149 cubm
Unit Calculated Weight - 1.15 kg
Units per Shipping Box - 1
URL - https://www.lindy.co.uk/usb-c4/10m-usb-3-0-active-extension-pro-hub-p7313
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity Ports & interfaces - 4
Vendor Homepage - https://www.lindy.co.uk/usb-c4/10m-usb-3-0-active-extension-pro-hub-p7313
Warranty - 24 months
WarrantyInfo -
Weight - 1,18
Weight & dimensions - Connector 1 dimensions (WxDxH) - 15 x 42 x 8 mm
Weight & dimensions - Depth - 38 mm
Weight & dimensions - Height - 15 mm
Weight & dimensions - Weight - 790 g
Weight & dimensions - Width - 80 mm
Weight Weight & dimensions - 790 g
Width Weight & dimensions - 80 mm