Benq MA270S - 70Hz | 5K | IPS | 27" | USB-C 96W | Thunderbolt

Kuva voi poiketa todellisesta tuotteesta, ja tuotteessa voi olla lisävarusteita ja osia, joita ei toimiteta varsinaisen tuotteen mukana.
ID: 1410328 Tuotekoodi: 9H.LNYLA.TBE
Voidaan tilata 2 yksiköt Saatavuus: 14 päivää tilauksen hyväksymisestä
Takuu: 2 vuotta (Yritysten takuu 1 vuosi)
1 141,47 €
Valmiina lähetettäväksi
28.05.2026
alkaen 6.99 €
Toimitusvaihtoehdot
  • Postitoimisto
    1-2 työpäivän kuluessa
    6,99 €
  • Toimitus Posti-kuriirin postin välityksellä
    1-2 työpäivän kuluessa
    12,99 €
Tärkeimmät tuoteparametrit Kaikki parametrit
  • Kaareva: Ei mitään
  • Paneelin tyyppi: IPS
  • Päivitysnopeus: 70 Hz
  • Vasteaika: 5ms
  • Kontrastisuhde: 2000:1
  • Kirkkaus: 450cd/m2
  • Koko: 27"
  • Päätöslauselma: 5K UHD 5120x2880
Kuvaus

IPS-teknologia takaa tasaisemman nestekidnerakenteen, mikä mahdollistaa pikselien vakaiden ominaisuuksien säilymisen riippumatta katselusuunnasta. Tämä vähentää värien siirtymiä ja visuaalisia artefakteja, mikä tekee IPS-teknologiasta teknisesti tasapainoisemman ratkaisun verrattuna muihin paneeliteknologioihin.

Tämä 70 Hz virkistystaajuudella varustettu monitori takaa asianmukaisen liikkeen esittämisen ja minimaalisen vilkkumisen, mikä on olennaista pitkäaikaisessa käytössä. Tällainen virkistystaajuus sopii useimpiin koti- ja ammattikäyttöön tarkoitettuihin tilanteisiin, ja takaa sulavan kuvan päivityksen ja mukavan kuvan havaitsemisen myös pitkäaikaisessa käytössä.

Flicker-Free vähentää taajuusvärinää, joka on yleistä joissakin kirkkauden säätömenetelmissä. Tämä vähentää visuaalista rasitusta ja takaa silmille miellyttävän, tasaisen kuvan. Teknologia on erityisen hyödyllinen työskenneltäessä pimeämissä huoneissa ja pitkäkestoisissa katselusessioissa.

Pivot-teknologia mahdollistaa näytön kääntämisen pystysuuntaiseen asentoon, mikä varmistaa työtilan tehokkaamman käytön työskenneltäessä tekstien, dokumenttien tai pitkien listojen kanssa. Tämä suunnittelu parantaa luettavuutta, vähentää vieritystarvetta ja lisää käytön mukavuutta.

Swivel-teknologia mahdollistaa näytön kääntämisen vasemmalle ja oikealle pystyakselin ympäri, mikä varmistaa näytön tarkan asettelun käyttäjän suhteessa. Tällainen suunnittelu parantaa katselukulmaa, vähentää niska rasitusta ja tekee työtilasta mukavamman yhteistyölle tai materiaalin esittelylle.

Tilt-mekanismi mahdollistaa näytön pystysuuntainen kulman säätäminen ilman koko rakenteen liikuttamista. Tällainen säätö parantaa työpaikan ergonomiaa, varmistaa vakauden kuvanlaadun ja auttaa mukauttamaan monitorin käyttäjän yksilöllisiin mieltymyksiin tai erityisiin tehtäviin.

Yhteensopivuus VESA-seinäkiinnityksen kanssa tekee näytöstä universaalin asennukseen: sen voi kiinnittää seinään, käyttää liikuteltavan kiinnikkeen kanssa tai integroida ergonomiseen telineeseen. Standardi helpottaa kokoonpanoa, parantaa kaapelin järjestystä ja vapauttaa lisätilaa.

Sisäänrakennetut kaiuttimet tarjoavat suoran äänentoiston, jolloin ei tarvitse ulkoisia äänilaitteita. Tämä yksinkertaistaa työjärjestelmän asennusta ja säästää tilaa. Kaiuttimet sopivat päivittäisiin tarpeisiin, kuten verkkokokouksiin, koulutukseen ja videoiden katseluun, tarjoten riittävän äänitason.

HDMI käyttää yhtä kaapeliliitäntää videon ja äänen siirtämiseen, mikä takaa vakaan signaalin ja minimaaliset häviöt. Tällainen liitäntä yksinkertaistaa yhteyden muodostamista ja vähentää synkronointivirheiden mahdollisuutta. HDMI on yhteensopiva useimpien modernien laitteiden kanssa ja takaa luotettavan toiminnan erilaisissa kokoonpanoissa.

Useat USB-C -portit takaavat joustavan modernien laitteiden liittämisen. Portit tukevat kuvan, datan ja virran siirtoa yhden kaapelin kautta, mikä helpottaa työpaikan järjestämistä. Useiden laitteiden samanaikainen liittäminen lisää mukavuutta ja nopeuttaa niiden välillä vaihtamista.

USB Power Delivery tarjoaa laitteen latauksen suoraan monitorista, vähentäen erillisten virtalohkojen tarvetta. Se yksinkertaistaa laitteen sijoittelua ja vähentää johdojen määrää. Rinnakkainen lataus ja signaalinsiirto tekee yhteydestä toimivampaa ja monipuolisempaa.

USB-C-videosisääntulo mahdollistaa näytön audio- ja videosignaalien vastaanottamisen yhden universaalikaapelin kautta, vähentäen tarvetta erillisille liittymille. Tuki moderneille standardeille varmistaa laadukkaan datan siirron ja laajan yhteensopivuuden, tehdessään yhteydestä kätevämmän ja teknisesti perustellun.

Takuu

Benq tarjoaa tälle mallille 2 vuoden takuun kaikissa valtuutetuissa huoltokeskuksissa.
*Ostettaessa monitoria oikeushenkilön tiedoilla - valmistajan takuu 1 vuosi.

Näytön ominaisuudet
AMD FreeSync : Ei mitään
Kaareva : Ei mitään
Kosketusnäyttö : EI
NVIDIA G-SYNC : Ei mitään
Paneelin tyyppi IPS

Näyttöpaneeli on näytön näkyvän osan pääominaisuus eli tekniikka, jossa värilliset pisteet (pikselit) näytetään.

TN on vakiotekniikka, jossa on keskimääräiset sopimus-, kirkkaus- ja värinmukaisuusindeksit.

IPS on matriisi, jossa on korkea värinmukaisuus ja hyvä vastenopeus, joten se soveltuu hyvin grafiikkatehtäviin ja kuvankäsittelyyn. IPS-matriisi tarjoaa erinomaisen katselukulman, jossa värit ja kontrasti säilyvät lähes mistä tahansa kulmasta.

VA-matriisi takaa erinomaisen värien yhteensopivuuden, mutta tämän matriisin vasteaika on kuitenkin IPS- ja TN-matriisin jäljessä; katselukulma on jossain näiden kahden tekniikan välissä.

TN-tyyppinen näyttö riittää täysin keskivertokäyttäjälle. Jos käytettävissä on enemmän rahaa, voidaan valita VA- tai IPS-monitori.

Päivitysnopeus : 70 Hz
VESA DisplayHDR : DisplayHDR 400
Vasteaika 5ms
Näytön vasteaika määrittää, kuinka nopeasti näyttö näyttää liikkuvat kuvat (elokuvat, pelit, animaatiot jne.). Vasteaika mitataan millisekunteina. Mitä pienempi vasteaika on, sitä paremmin näyttö pystyy näyttämään liikkuvia kuvia.
www.toppc.fi suosittelee ostamaan näyttöjä, joiden vasteaika on enintään 5 ms.
Kontrastisuhde 2000:1

Näytön kontrasti määrittää kuvan terävyyden. Se on tummimman (täysin mustan) pikselin ja vaaleimman (täysin valkoisen) pikselin välinen ero. Mitä suurempi kontrasti on, sitä selkeämpi teksti näytöllä on, ja kontrasti määrittää myös sen, kuinka terävinä viivat näkyvät näytön kuvassa.

Korkea kontrasti on tärkeä tekijä, kun valitaan näyttöä toimisto- tai opetuskäyttöön, jossa suurin osa työstä on tekstipohjaista.

Kotikäytössä kirkkaus ja kuvan vasteaika ovat tärkeämpiä. Kontrasti näkyy parhaiten pimeässä huoneessa.
Nestekidenäyttöjen suurin haittapuoli on, että kontrasti voi hävitä, kun kuvan kirkkautta vähennetään.

Kirkkaus 450cd/m2

Näytön kirkkaus mittaa sitä, miten hyvin kuva näkyy voimakkaassa ulkoisessa valaistuksessa (auringonvalossa, kirkkaassa huoneessa jne.). LCD-näyttöjen kirkkaus mitataan kandeloina neliömetriä kohti (Cd/m2).
Mitä suurempi kirkkaus, sitä paremmin kuva näkyy.

Jokapäiväiseen käyttöön TopPC.fi suosittelee ostamaan näytön, jonka kirkkaus on vähintään 250 cd/m2.

Perustiedot
Hakemus : Creative
Koko 27"

Näytön koko mitataan tuuman lävistäjänä. Näytön koon on oltava oikeassa suhteessa näytön resoluutioon, jotta työpöytä ja kuvan yksityiskohdat saadaan hyödynnettyä mahdollisimman hyvin.

LCD-monitoreja on saatavana pääasiassa kahdessa eri muodossa: vakioleveys- ja -korkeussuhteella 4:3 tai laajakuvasuhteella 16:9 tai 16:10. Laajakuvamonitori on leveämpi ja sen resoluutio on suurempi kuin vakiosuhteella varustettujen monitorien.

Mitä

suurempi monitorin koko on, sitä korkeampi resoluutio yleensä tuetaan. Näytön resoluution lisäämisen mahdollisuudet riippuvat yleensä näytön koosta ja mahdollisuuksista sekä näytönohjaimen tyypistä.

Kuvasuhde : 16:9
Väri : Valkoinen
Päätöslauselma 5K UHD 5120x2880

Näytön resoluutio määrittää, kuinka monta väripistettä (pikseliä) näyttö voi näyttää. Sillä tarkoitetaan näytöllä näkyvän tekstin ja kuvien selkeyttä. Mitä suurempi resoluutio on, sitä terävämmiltä kohteet näyttävät.

Sovellettu resoluutio riippuu näytön tukemasta resoluutiosta. LCD-näytöt, myös kannettavien tietokoneiden näytöt, toimivat yleensä parhaiten, jos niiden paikallinen resoluutio on asetettu. Tämän resoluution asettaminen näytölle ei ole pakollista, mutta yleensä se suositellaan asetettavaksi, jotta tekstien ja kuvien terävyys olisi mahdollisimman hyvä.

Mitä

suurempi näytön koko on, sitä korkeampaa resoluutiota yleensä tuetaan.

Mahdollisuudet lisätä näytön resoluutiota riippuvat yleensä näytön koosta ja mahdollisuuksista sekä näytönohjaimen tyypistä.
- 19 tuuman näyttö (vakiomitat): 1280x1024 pikseliä
- 20 tuuman näyttö (vakiomitat): 1600x1200 pikseliä
- 22 tuuman näyttö (laajakuva): 1680x1050 pikseliä
- 24 tuuman näyttö (laajakuva): 1900x1200 pikseliä.

Toiminnallisuus
Kallistus : KYLLÄ
Korkeuden säätö : Onko
Kääntyvä : Ja
Pivot : Onko
VESA-seinäkiinnike : 100x100 mm
Välkkymätön : Onko
Satamat ja laitteet
D-SUB 0

D-SUB on klassinen (analoginen) monitoriliitäntäpistoke. Tämä standardi on vähitellen häviämässä markkinoilta ja antamassa tilaa laadukkaammille HDMI- tai DisplayPort (digitaalisille) pistokkeille.

Jos näytön resoluutio on FullHD tai pienempi, keskivertokäyttäjä ei koe ongelmia tämän liitännän kanssa. Niiden, jotka haluavat saavuttaa korkeamman kuvanlaadun ja resoluution, on syytä etsiä näyttöä, jossa on DisplayPort- tai HDMI-liitäntäpaikka.

DisplayPort 0

DisplayPort on digitaalinen liitäntä kuvan siirtämiseen yhden johdon kautta korkealaatuisella tasolla. Toisin kuin HDMI-liitäntä, tämä liitäntä mahdollistaa useiden ulkoisten näyttöjen liittämisen tietokoneeseen yhden liittimen kautta.

Ennen DisplayPortilla varustetun näytön ostamista on syytä tarkistaa, onko tietokoneessasi DisplayPort-pistoke käytettävissä!

DVI 0

DVI on digitaalinen standardi ja takaa korkean kuvanlaadun, mutta pistokkeen suuren koon ja standardin kyvyttömyyden kehittyä edelleen muutamien teknisten rajoitusten vuoksi tämä liitäntätyyppi on vähitellen menettämässä suosiotaan nykyaikaisille HDMI- ja DisplayPort-standardeille.

DVI

ei ole

yhteensopiva DisplayPortin kanssa, mutta on olemassa DualMode DisplayPort -liittimiä, jotka sisältävät HDMI/DVI-signaalin, ja kyseisessä suunnassa DisplayPort -> DVI voi siirtää kuvaa.

Jos näytön resoluutio ylittää 1920px missä tahansa suunnassa, tarvitaan näytönohjain, jossa on DVI-D Dual Link -tuki, ja asianmukainen laatukaapeli.

ennen näytön ostamista on syytä tarkistaa, onko näytönohjaimessa vastaava liitäntäpaikka!

HDMI-portti 2

HDMI on digitaalinen korkealaatuinen kuvansiirtostandardi, jonka avulla näyttö voidaan liittää tietokoneeseen ohuella kaapelilla käyttäen tyylikästä pienikokoista liitintä. HDMI on yhteensopiva DVI:n kanssa, jos käytetään asianmukaista siirtymää tai kaapelia.

Puhujat Onko

Joissakin monitoreissa voi olla sisäänrakennetut kaiuttimet, joiden avulla voit usein luopua ulkoisista kaiuttimista, jolloin pöydällä vapautuu tilaa ja rahaa säästyy. Sisäänrakennettujen kaiuttimien äänenlaatu on melko vaatimaton, ja siksi suosittelemme käyttämään tätä mahdollisuutta vain harvoin esiintyviin tarpeisiin.

Musiikin, elokuvien ja pelien kuunteluun suosittelemme hankkimaan vastaavan laatuiset ja kapasiteetiltaan

sopivat

kaiuttimet.

USB-C Power Delivery : 96W
USB-C-videotulo : 1
USB-keskitin : KYLLÄ
Yksityiskohtaisempi erittely
Brand - BenQ
BrandPartCode - 9H.LNYLA.TBE
Category - Computer Monitors
Category - Root/Electronics/PC peripherals/Monitors
Design - Product colour - White
Display - Colour gamut - 99%
Display - Colour gamut standard - sRGB
Display - Contrast ratio (typical) - 2000:1
Display - DCI-P3 coverage - 99%
Display - Display brightness (peak) - 450 cd/m²
Display - Display brightness (typical) - 450 cd/m²
Display - Display diagonal - 68.6 cm (27")
Display - Display number of colours - 1.07 billion colours
Display - Display resolution - 5120 x 2880 pixels
Display - Display technology - LED
Display - HD type - 5K Ultra HD
Display - High Dynamic Range (HDR) supported - Yes
Display - High Dynamic Range (HDR) technology - High Dynamic Range 10 (HDR10), DisplayHDR 400
Display - LED backlight - Yes
Display - Maximum refresh rate - 70 Hz
Display - Native aspect ratio - 16:9
Display - Panel type - IPS
Display - Pixel density - 218 ppi
Display - Response time - 5 ms
Display - Screen shape - Flat
Display - Touchscreen - No
Display - Viewing angle, horizontal - 178°
Display - Viewing angle, vertical - 178°
Eans - 4718755097348
Ergonomics - Adjustable height (max) - 15 cm
Ergonomics - Height adjustment - Yes
Ergonomics - On Screen Display (OSD) - Yes
Ergonomics - On Screen Display (OSD) languages - Arabic, Simplified Chinese, Traditional Chinese, Czech, German, Dutch, English, Spanish, French, Hungarian, Italian, Japanese, Korean, Polish, Portuguese, Romanian, Russian, Swedish
Ergonomics - Panel mounting interface - 100 x 100 mm
Ergonomics - Pivot - Yes
Ergonomics - Pivot angle - 0 - 90°
Ergonomics - Swivel angle range - 15 - 15°
Ergonomics - Swivelling - Yes
Ergonomics - Tilt adjustment - Yes
Ergonomics - Tilt angle range - -5 - 20°
Ergonomics - VESA mounting - Yes
GTIN - 4718755097348
LongDesc - Show Mac Colors, in Every PixelEngineered for Mac, this 5K monitor delivers 14.7 million pixels of precision, advanced color accuracy, Thunderbolt connectivity and blazing brightness for professional-grade results.Colors Not Matching?Plug in and Get the Right ColorsMost external monitors display colors differently from MacBook computers. As the best color-matching monitors for all MacBook generations, BenQ MA series delivers a wide P3 color gamut and BenQ’s Mac color-tuning technology- making the MA Series the best monitors for MacBook users.Sync with MacBook ControlNow you can synchronize controls between your MacBook computer and monitor with simple keystrokes, just like you would on your MacBook Pro and MacBook Air. Simply press the brightness or volume key, and both displays will adjust simultaneously.Get it Done with Display Pilot 2Experience Mac-like simplified settings with BenQ Display Pilot 2 software.Nano Gloss PanelMac Colors, in Full ClarityLove the way your Mac looks? You’ll see it here, all in stunning detail. The Nano Gloss surface brings crystal-clear depth, true blacks, and brilliant highlights, revealing every nuance with natural contrast. Even from the side, colors stay accurate and lifelike, so every angle feels unmistakably Mac.A Powerful Hub Connects AllOne cable brings everything together, display, power, and connection. You can keep your MacBook, Mac Mini, Mac Studio iPad, iPhone, and more charged and ready.*USB-IF certified USB-C ports ensure safe charging and reliable connectivity without risking damage to your Apple devices.Daisy ChainExpand Your VisionSee more of your timeline, your creative space, your world. Up to dual 5K display support lets you see every detail with room to think and create.*Since Apple Silicon M1 and M2 chips do not support multiple monitors natively, Daisy Chain cannot be applied on M1 and M2-based devices. Daisy Chain can be applied on Apple Silicon Pro, Max, and Ultra-based devices.Built-in Smart KVMTwo Systems. One Control.Switch between starting ideas and final touches without breaking your flow. With the built-in KVM switch, your MacBook and Mac Studio feel like one system. One keyboard. One mouse. One seamless workflow.We Adjust Easily. You View Comfortably.No more bad posture. BenQ’s best monitors for MacBook Pro and MacBook Air go beyond screen limitations, offering greater freedom with multiple angles and height adjustments for an improved viewing experience.
LongProductName - MA270S | 27" 5K Nano Gloss Monitor with Thunderbolt 4 for Mac Creators
LongSummaryDescription - BenQ MA270S. Display diagonal: 68.6 cm (27"), Display resolution: 5120 x 2880 pixels, HD type: 5K Ultra HD, Display technology: LED, Response time: 5 ms, Native aspect ratio: 16:9, Viewing angle, horizontal: 178°, Viewing angle, vertical: 178°. Built-in speaker(s). Built-in USB hub. VESA mounting, Height adjustment. Product colour: White
Multimedia - Built-in speaker(s) - Yes
Multimedia - Number of speakers - 2
Multimedia - RMS rated power - 6 W
Name - BenQ MA270S - 70Hz | 5K | IPS | 27" | USB-C 96W | Thunderbolt
Other features - Certification - TUV
Packaging content - Bundled software - Display Pilot 2, Display Quickit
Packaging content - Stand included - Yes
Performance - Flicker-free technology - Yes
Performance - Game mode - Yes
Performance - Low Blue Light technology - Yes
Performance - Smart modes - Cinema, Custom, Game, M-Book, ePaper
Performance - VESA Adaptive Sync support - Yes
Ports & interfaces - Built-in KVM switch - Yes
Ports & interfaces - Built-in USB hub - Yes
Ports & interfaces - HDCP - Yes
Ports & interfaces - HDCP version - 2.3
Ports & interfaces - HDMI - Yes
Ports & interfaces - HDMI ports quantity - 2
Ports & interfaces - HDMI version - 2.1
Ports & interfaces - Headphone out - Yes
Ports & interfaces - Thunderbolt 4 ports quantity - 1
Ports & interfaces - USB Power Delivery (USB PD) - Yes
Ports & interfaces - USB Power Delivery up to - 96 W
Ports & interfaces - USB Type-A downstream ports quantity - 2
Ports & interfaces - USB Type-C DisplayPort Alternate Mode - Yes
Ports & interfaces - USB Type-C downstream ports quantity - 1
Power - AC input voltage - 100 - 240 V
Power - Energy consumption (HDR) per 1000 hours - 28 kWh
Power - Energy consumption (SDR) per 1000 hours - 25 kWh
Power - Energy efficiency class (HDR) - G
Power - Energy efficiency class (SDR) - F
Power - Energy efficiency scale - A to G
Power - Power consumption (max) - 280 W
Power - Power consumption (standby) - 0.5 W
Power - Power consumption (typical) - 29 W
Producer - BenQ
ProducerCode - 9H.LNYLA.TBE
ProductName - MA270S
ShortDescription -
ShortSummaryDescription - BenQ MA270S, 68.6 cm (27"), 5120 x 2880 pixels, 5K Ultra HD, LED, 5 ms, White
Sustainability - Sustainability certificates - ENERGY STAR
Title - BenQ MA270S computer monitor 68.6 cm (27") 5120 x 2880 pixels 5K Ultra HD LED White
URL - https://www.benq.eu/en-eu/monitor/home/ma270s.html
WarrantyInfo -
Weight & dimensions - Depth (without stand) - 76 mm
Weight & dimensions - Depth (with stand) - 220.2 mm
Weight & dimensions - Height (without stand) - 368 mm
Weight & dimensions - Height (with stand) - 579.9 mm
Weight & dimensions - Weight (without stand) - 5.7 kg
Weight & dimensions - Weight (with stand) - 8.64 kg
Weight & dimensions - Width (without stand) - 614 mm
Weight & dimensions - Width (with stand) - 614 mm
1 141,47 €
Benq MA270S - 70Hz | 5K | IPS | 27" | USB-C 96W | Thunderbolt
Intel technology provider Platinum 2020
Kaikki luokat