Xilence LQ240PRO
ID: 943085 Tuotekoodi: XC982
Varastossa 1 yksiköt
Takuu: 2 vuotta
Valmiina lähetettäväksi
perjantaina, 15.05.2026
Toimitusvaihtoehdot
  • Postin pakettiautomaatti
  • Jäähdytysteho (TDP), W: 300
  • Koko, mm: 240
  • Tuottaja: Xilence
  • Tuulettimien LED-valaistuksen väri: Ei mitään
  • Tuulettimien määrä: 2
Kaikki parametrit
Jäähdyttimen väri : Musta
Jäähdytysteho (TDP), W : 300
Koko, mm : 240
LCD-näyttö : Ei ole
Melutaso (MAX), dB(A) : 25.0
Puhaltimen nopeus (MAX), rpm : 1500
Puhaltimen nopeus (MIN), rpm : 500
Putken pituus, mm : 400
Tuottaja : Xilence
Tuulettimen väri : Musta
Tuulettimien määrä : 2
Yksityiskohtaisempi erittely
Base plate material Design - Copper
Category - Datortehnika :: Datoru komponentes :: CPU Dzesētāji
Category Code - COC
Category_1 - Computer Cases and Cooling
Category_2 - Watercooling
Code - LQ240PRO
Depth Weight & dimensions - 120 mm
Desc - Ligzda (socket): LGA 1700/2066/2011/1151/1150/1155/1156/1200 | AMD: AM5/AM4, Ventilatora diametrs: 240 mm, Ventilatora ātrums (apgr.min.): 2100 apgr. min., Garantija: 2 gadi
Available as black 240mm version with ARGB illuminated pump head and 2x FDB fans.Noble black design in metallic lookMulti Socket Mounts for AMD and INTELQuick Mounting SystemFlexible hoses for flexible mountingLarge copper heat spreader and high performance radiatorIlluminated pump head ARGB with 3 PIN connectionXILENCE FDB PWM Fans BLACK WING
EAN - 4044953503405
EAN_code - 4044953503405
Fan bearing technology Performance - Fluid Dynamic Bearing (FDB)
Fan current Power - 0.2 A
Fan diameter Performance - 12 cm
Fan static pressure Performance - 1.58 mmH2O
Height Weight & dimensions - 27 mm
Illumination colour Design - Multi
Illumination LED Design - Yes
LargeDescHTML -
Manufacturer - Xilence
Manufacturer_code - XC982
Material Design - Aluminium, Copper, Plastic
Minimum airflow (imperial) Performance - 63.41 cfm
Model - XC982
Model name - LQ240PRO
Name - Dzesētājs Xilence LQ240PRO Water Cooling
Name - Xilence LiQuRizer LQ240PRO 240mm, water cooling (black)
Noise level (high speed) Performance - 25 dB
Noise level (low speed) Performance - 22 dB
Product colour Design - Black
Pump bearing technology Performance - Ceramic bearing
Pump connector Performance - 3-pin
Pump current Power - 0.36 mA
Pump motor speed Performance - 2100 RPM
Radiator depth Weight & dimensions - 12 cm
Radiator height Weight & dimensions - 2.7 cm
Radiator material Design - Aluminum
Radiator width Weight & dimensions - 27 cm
Rotational speed (max) Performance - 1500 RPM
Rotational speed (min) Performance - 500 RPM
Suitable location Performance - Processor
Summary - Xilence LiQuRizer RGB XC982. Type: Liquid cooling kit, Fan diameter: 12 cm, Rotational speed (min): 500 RPM, Rotational speed (max): 1500 RPM. Width: 274 mm, Depth: 120 mm, Height: 27 mm. Product colour: Black
Thermal Design Power (TDP) Power - 300 W
Tube length Weight & dimensions - 40 cm
Type Performance - Liquid cooling kit
Unit Box Height - 0.22
Unit Box Length - 0.41
Unit Box Width - 0.14
Unit Calculated Volume - 0.01263 cubm
Unit Calculated Weight - 2 kg
Units per Shipping Box - 1
Vendor Homepage - https://www.xilence.net/en/water-coolers/233
VRM fan diameter Weight & dimensions - 12 cm
Warranty - 24 months
Waterblock depth Weight & dimensions - 7.2 cm
Waterblock height Weight & dimensions - 5.35 cm
Waterblock width Weight & dimensions - 7.2 cm
Weight - 1,99
Weight Weight & dimensions - 2 kg
Width Weight & dimensions - 274 mm