AeroCool Astro 12 Pro ARGB, 3 Pack + Controller, Black
ID: 1267844 Tuotekoodi: ACF3-AT10217.02
Voidaan tilata 29 yksiköt Saatavuus: 14 päivää tilauksen hyväksymisestä
Takuu: 2 vuotta
Valmiina lähetettäväksi
Toimitusvaihtoehdot
  • Postin pakettiautomaatti
  • Tuottaja: Aerocool
  • Kierrokset (MIN), rpm: Ei määritelty
  • Koko, mm: 120
  • LED-taustavalon väri: RGB
  • Lähtöliitäntä: SATA
  • Lähtöliitäntä: 4-pin (PWM)
  • Lähtöliitäntä: 6-pin
  • RPM (MAX), rpm: 1000
  • Yksiköt pakkauksessa: 3
  • Äänitaso (MAX), dB(A): 17.5
Kaikki parametrit
Tuottaja : Aerocool
Valaistustyyppi : 5V RGB (3-nastainen)
Perustiedot
Ilmavirran suunta : Vakio
Koko, mm : 120
LED-taustavalon väri : RGB
Lähtöliitäntä : SATA, 4-pin (PWM), 6-pin
RPM (MAX), rpm : 1000
Yksiköt pakkauksessa : 3
Äänitaso (MAX), dB(A) : 17.5
Yksityiskohtaisempi erittely
Brand - Aerocool
BrandPartCode - ASTRO12PRO
category - Aircooling|Fans|By Size|120mm PC Fans
Category - Computer Cooling Systems
code - ACF3-AT10217.02
Design - Fan connector - 6-pin
Design - Illumination colour - Blue, Green, Red
Design - Illumination LED - Yes
Design - Number of fan blades - 9
Design - Number of fans - 3 fan(s)
Design - Product colour - Black
ean - 4710562750164
GTIN - 4710562750164
Logistics data - Harmonized System (HS) code - 84733080
LongDesc - 120mm fan with 6-Pin connector featuring a stylish Omni RGB LED Lighting design. Access 16.8 million colors using compatible Addressable RGB motherboards including ASUS Aura Sync, MSI Mystic Light Sync, and Gigabyte RGB Fusion.Comes equipped with three Astro 12 Addressable RGB fans, H66F RGB Control Hub, and Remote Control.H66F RGB CONTROL HUBFeatures a 6-port hub with PWM control functions that allows you to connect up to six 6-Pin Addressable RGB fans and up to two Addressable RGB accessories with 5V ARGB connector.Motherboard connector supports Addressable RGB motherboards (Asus Aura Sync, MSI Mystic Light Sync, and Gigabyte RGB Fusion).PWM CONTROL FUNCTIONSH66F hub comes with PWM control functions for optimized fan speed to maximize cooling efficiency and minimize noise. Please check if the 4-Pin fan header on your motherboard is PWM compatible. • PWM based – PWM compatible• Voltage based – not PWM compatibleADDRESSABLE RGB RECEPTOR CABLE INCLUDEDComes with a receptor cable to connect your hub with compatible Addressable RGB motherboards.- ARGB MB Connector (For all other ARGB MBs such as ASUS, MSI, etc.)- ARGB MB Connector (Gigabyte RGB Fusion)- 4-PIN Hub Connector- PWM 4-Pin ConnectorPOWER CABLE INCLUDEDComes with a cable to power the hub.- SATA Power Connector- 4-Pin Hub Power ConnectorOMNI RGB LED LIGHTING DESIGNEquipped with RGB LED Lighting on the front, sides, and back of the fan, the Astro allows for clear viewing of your RGB from any angle while providing superior cooling performance.CARBON FIBER STYLE FINISHINGFeaturing a stylish carbon fiber style finishing, this fan delivers a futuristic flair to your rig.CURVED FAN BLADESCurved fan blades effectively direct airflow to increase air pressure and reduce air resistance for maximum cooling performance.ANTI-VIBRATION PADSAnti-vibration pads absorb and dampen vibrations caused by fan rotation.COMES WITH 6-PIN CONNECTORConnects to H66F RGB Control Hub. Compatible with Tor, Tor Pro, and Klaw cases.
LongProductName - 7.32 W, 120 x 120 x 25mm, 1000 rpm, 6-Pin, 12 V/0.61 A, 17.5 dBA, 3 x Astro 12 fans, H66F RGB Control Hub & Remote Control incl.
name - Aerocool Astro 12 Pro ARGB LED Lüfter, 3er Pack inkl. Controller - 120mm
Other features - RF transmission frequency - 433.92 MHz
Other features - RF transmission range - 10 m
Packaging content - Number of screws - 12
Packaging content - Remote control included - Yes
Packaging content - Screws included - Yes
Performance - Bearing type - Hydraulic
Performance - Compatible processor series - Not supported
Performance - Fan diameter - 12 cm
Performance - Maximum airflow - 42.1 cfm
Performance - Maximum air pressure - 1.68 mmH2O
Performance - Mean time between failures (MTBF) - 60000 h
Performance - Noise level (high speed) - 17.5 dB
Performance - Rotational speed (max) - 1000 RPM
Performance - Suitable location - Computer case
Performance - Supported processor sockets - Not supported
Performance - Type - Fan
Power - Power consumption (typical) - 7.32 W
Power - Rated current - 0.61 A
Power - Rated voltage - 12 V
Power - Starting voltage - 7 V
ProductName - ASTRO12PRO Kit 3 Fans PC 12cm LED RGB Antivibration Remote Control
Title - Aerocool ASTRO12PRO Kit 3 Fans PC 12cm LED RGB Antivibration Remote Control
URL - https://aerocool.io/product/astro-12-pro/
WarrantyInfo - 2 years
Weight & dimensions - Fan dimensions (W x D x H) - 120 x 120 x 25 mm