Ubiquiti POE-48-24W-G, Gigabit PoE Adapter
ID: 148308 Tuotekoodi: POE-48-24W-G
Varastossa 30 yksiköt
Takuu: 2 vuotta (Yritysten takuu 1 vuosi)
Valmiina lähetettäväksi
perjantaina, 15.05.2026
Toimitusvaihtoehdot
  • Postin pakettiautomaatti
Yksityiskohtaisempi erittely
Accessories included -
brand - Ubiquiti
category - Elektriskais aprīkojums > PoE adapteri > Gigabit PoE adapteri
Category 1 - Netzwerk
Category 2 - Netzwerkartikel
Category Code - POE
Category_1 - Cables
Category_2 - Other Cables
Code - POE-48-24W-G
Colour - Black
Depth - 35 mm
Description - PoE Adapter 48 VDC 0.5A POE-48-24W-G
Description - PoE Adapters are highly reliable, and when used with Ubiquiti TOUGHCable, they provide earth grounding and surge protection to help protect against electrostatic discharge (ESD) events. - POE-48-24W-G has a Gigabit LAN port - 48VDC @ 0.5A Ubiquiti PoE Adapters provide a variety of features to help protect your PoE devices: • Surge protection • Clamping protection • Maximum surge discharge • Peak pulse current • AC cable with earth ground Electrostatic discharge (ESD) is the leading cause for outdoor device failures. You can effectively protect against ESD damage using a grounded Ubiquiti PoE Adapter, TOUGHCable, and TOUGHCable Connectors
Designation - CE+WEEE
dimension depth - 40 mm
dimension height - 185 mm
Dimensions - 92 x 60 x 33 mm
dimension weight - 320 g
dimension width - 100 mm
EAN - 810354023088
ean - 810354023088
Eans - 810354023088
EAN_code - 0810354023088
Gross Weight Kg - 0,17
guarantee - 12
guarantee_type - normal
height - 0.06 m
Height - 96 mm
I/O ports - 1 x 10/100/1000 Mbit/s
I/O ports - 1 x 10/100/1000 Mbit/s PoE
Input voltage range - 85~264 VAC 47~63 Hz
length - 0.185 m
Link - https://eu.store.ui.com/eu/en/products/poe-48
Manufacturer - Ubiquiti
Manufacturer Code - POE-48-24W-G
Manufacturer Name - Ubiquiti Networks
mpn - POE-48-24W-G
MPN - POE-48-24W-G
name - PoE Adapter 48 VDC 0.5A POE-48-24W-G
Name - Ubiquiti POE-48-24W-G
Name - Ubiquiti PoE Injector 48V / 24W / GE
Name - Ubiquiti | 48V PoE Adapter | POE-48-24W-G
Name - Z Ubiquiti POE-48-24W-G PoE-Injektor - Gigabit
Operating temperature range - 0 to 40° C
Other features -
Output current (max) - 0.5 A
Output power - 24 W
Output voltage - 48 V
Package features > Gross depth (mm) - 100 mm
Package features > Gross depth master carton - 520 mm
Package features > Gross height (mm) - 185 mm
Package features > Gross height master carton - 245 mm
Package features > Gross width (mm) - 40 mm
Package features > Gross width master carton - 385 mm
Package features > Net weight master carton - 15.9 kg
Package features > Packing quantity - 50 pc(s)
Package features > Palette Qty - 1750 pc(s)
Package features > Plastic (No PET) - 10 g
Package features > Tare weight (kg) - 0.01 kg
Package features > Tare weight master carton - 0.49 kg
Package features > Volume (m3) - 0.00074 m³
Package features > WEEE tax - No
PDF - http://www.blobs.lt/products/9/3/1/3/0/2/c78804d49b3d34095d0be87d7e851b75/original.pdf
Power supply requirements - 90-260VAC @ 47-63 Hz
producer - UBIQUITI
Producer - Ubiquiti
ProducerCode - POE-48-24W-G
Product Net Weight - 0.159 kg
Product Type - I/O Module
RJ45 Input/Output connectors - 2
ShortDescription -
Short description - Ubiquiti PoE Adapter/Injector POE-48-24W-G 48VDC 24W Gigabit Helps Protect Against ESD Events
Surge protection - Difference and Common Mode
Technical details > Gross weight - 0.318 kg
Technical details > Net weight - 0.308 kg
Technical details > Producer - Ubiquiti
Technical details > Producer product family - 48V PoE Adapter
Technical details > Producer product name - POE-48-24W-G
Technical details > Warranty - 12 month(s)
title - Ubiquiti Gigabit barošanas bloks POE-48-24W-G
Unit Box Height - 0.045
Unit Box Length - 0.185
Unit Box Width - 0.1
Unit Calculated Volume - 0.001134 cubm
Unit Calculated Weight - 0.35 kg
Units per Shipping Box - 50
Vendor Homepage - www.ubnt.com/accessories/poe-adapters/
vendpn - POE-48-24W-G-EU
Warranty - 12
Warranty - 12 months
Warranty - Warranty 12 months calculated from the date of sale
Weight - 0,33
Weight - 0.323
weight - 0.346 kg
Weight - 166 g
width - 0.105 m
Width - 62 mm