BrandPartCode - 40PFS6050/12
Category - TVs
Data Act - Link
Depth - 79.5 mm
Depth with stand - 202 mm
Description - 40PFS6050/12 Small. Smart. Highly versatile.
Small, smart, and versatile.
Better picture with HD resolution
Color and contrast with HDR10 and HLG
Dolby Audio for clear, crisp sound
Titan OS. Find everything with ease.
Seamless connection with smart home networks
Hear every word clearly with Vocal Boost
European design values
Size that fits your needs
Design - Panel mounting interface - 200 x 200 mm
Design - Product colour - Black
Design - VESA mounting - Yes
Designation - CE+WEEE
dimension depth - 1000 mm
dimension height - 590 mm
dimension weight - 6760 g
dimension width - 120 mm
Display - Display diagonal - 101.6 cm (40")
Display - Display diagonal (metric) - 101 cm
Display - Display resolution - 1920 x 1080 pixels
Display - Display technology - LED
Display - HD type - Full HD
Display - Native refresh rate - 60 Hz
Display - Screen shape - Flat
DLNA - No
ean - 8718863051559
Energy label - Pobierz
functions - Automatic shutdown
functions - ECO
functions - EPG
functions - Light sensor
functions - Turn off (radio mode)
GTIN - 8718863051559
guarantee - 24
guarantee_type - external
HD technology - Full HD
Height - 516 mm
Height with stand - 535 mm
Hotel mode - No
I/O connectors - 1 x 3,5 mm minijack
I/O connectors - 1 x Antenna input
I/O connectors - 1 x CI/Cl+ slot
I/O connectors - 1 x RJ-45 LAN
I/O connectors - 1 x Satellite
I/O connectors - 1 x SPDIF out
I/O connectors - 2 x USB 2.0
I/O connectors - 3 x HDMI
Image technology - Crystal Clear
Image technology - Game Mode
Image technology - HDR
Image technology - HDR10
Image technology - HLG
Internal memory - 8 GB
LongProductName - 40", 2K LED TV, 3x HDMI, 2x USB, Wi-Fi 802.11n, TITAN OS
LongSummaryDescription - Philips 40PFS6050/12. Display diagonal: 101.6 cm (40"), Display resolution: 1920 x 1080 pixels, HD type: Full HD, Display technology: LED, Screen shape: Flat. Smart TV. Digital signal format system: DVB-T, DVB-T2, DVB-T2 HD, DVB-C, DVB-S, DVB-S2. Wi-Fi, Ethernet LAN. Product colour: Black
Management features - Auto power off - Yes
Management features - ECO mode - Yes
Management features - Picture mute (for radio) - Yes
Management features - Works with Amazon Alexa - Yes
Management features - Works with the Google Assistant - Yes
Max speaker power (total) - 12 W
Model - 40PFS6050/12
name - TV QLED 40 inch 40PFS6050/12
Native refresh rate - 60 Hz
Network - Ethernet LAN - Yes
Network - Wi-Fi - Yes
Network - Wi-Fi standards - Wi-Fi 4 (802.11n)
Packaging content - Cables included - AC
Packaging content - Desktop stand - Yes
Packaging content - Remote control included - Yes
Packaging data - Package weight - 6.73 kg
Panel type - LED
Performance - Ambient light sensor - Yes
Performance - Audio formats supported - AAC, FLAC, MP3, WAV
Performance - High Dynamic Range (HDR) supported - Yes
Performance - Image formats supported - BMP, GIF, PNG, JPEG, HEIF
Performance - Picture processing technology - Philips Pixel Plus HD
Performance - Subtitle formats supported - SRT, SMI, SSA, SUB, ASS, TXT
Performance - Teletext - 1000 pages
Performance - Teletext function - Yes
Performance - Video formats supported - AV1, AVI, MKV, MPEG4, MPEG1, MPEG2, VP9, AVC, HEVC, H.264
Ports & interfaces - Audio Return Channel (ARC) - Yes
Ports & interfaces - Common interface (CI) - Yes
Ports & interfaces - Common interface Plus (CI+) - Yes
Ports & interfaces - Consumer Electronics Control (CEC) - EasyLink
Ports & interfaces - Ethernet LAN (RJ-45) ports - 1
Ports & interfaces - HDCP - Yes
Ports & interfaces - HDCP version - 2.3
Ports & interfaces - HDMI ports quantity - 3
Ports & interfaces - USB 2.0 ports quantity - 2
Power - AC input frequency - 50/60 Hz
Power - AC input voltage - 100 - 240 V
Power - Energy consumption (HDR) per 1000 hours - 46 kWh
Power - Energy consumption (SDR) per 1000 hours - 33 kWh
Power - Energy efficiency class (HDR) - G
Power - Energy efficiency class (SDR) - E
Power - Energy efficiency scale - A to G
Power - Power consumption (standby) - 0.5 W
Power consumption - 33 W
producer - Philips
ProductName - 40PFS6050/12
PVR/DVR - No
Refresh rate - 60 Hz
Resolution - 1920 x 1080 (FHD 1080)
Screen size (diag.) - 40"
ShortSummaryDescription - Philips 40PFS6050/12, 101.6 cm (40"), 1920 x 1080 pixels, LED, Smart TV, Wi-Fi, Black
Smart TV - yes
Smart TV - Internet TV - Yes
Smart TV - Operating system installed - Titan OS
Smart TV - Smart TV - Yes
Smart TV - Video apps - Netflix, HBO, BBC iPlayer, YouTube, Amazon Prime Video, Disney+
System TV - TITAN OS
Teletext (memory) - 1000 pages
Title - Philips 40PFS6050/12 TV 101.6 cm (40") Full HD Smart TV Wi-Fi Black
TV tuner - Analog
TV tuner - DVB-C
TV tuner - DVB-S
TV tuner - DVB-S2
TV tuner - DVB-T2/HEVC (H.265)
TV tuner - DVB-T MPEG-2
TV tuner - DVB-T MPEG-4 (H.264)
TV tuner - Digital signal format system - DVB-T, DVB-T2, DVB-T2 HD, DVB-C, DVB-S, DVB-S2
TV tuner - Tuner type - Analog & digital
URL - https://www.philips.com/
vendpn - 40PFS6050/12
VESA - 200 x 200
WarrantyInfo -
Weight - 4.85 kg
Weight & dimensions - Depth (with stand) - 202 mm
Weight & dimensions - Height (without stand) - 516 mm
Weight & dimensions - Height (with stand) - 535 mm
Weight & dimensions - Weight (without stand) - 4.85 kg
Weight & dimensions - Weight (with stand) - 4.94 kg
Weight & dimensions - Width (without stand) - 893 mm
Weight & dimensions - Width (with stand) - 893 mm
Weight with stand - 4.94 kg
Width - 893 mm