Startech HDMI CABLE - GRIPPING GRIPPING CONNECTORS/4K 60HZ/HDR1
ID: 1305487 Tuotekoodi: HDMI2-CABLE-GRIP-30C
Voidaan tilata 63 yksiköt Saatavuus: 14 päivää tilauksen hyväksymisestä
Takuu: 3 vuotta
Valmiina lähetettäväksi
Toimitusvaihtoehdot
  • Postin pakettiautomaatti
Yksityiskohtaisempi erittely
ARTIKEL1 - HDMI CABLE - GRIPPING
ARTIKEL2 - GRIPPING CONNECTORS/4K 60HZ/HDR1
Brand - StarTech.com
BrandPartCode - HDMI2-CABLE-GRIP-30C
Breite - 0
Category - HDMI Cables
Certificates - Compliance certificates - RoHS
EANCode - 0065030925365
Features - Audio Return Channel (ARC) - Yes
Features - AWG wire size - 30
Features - Cable jacket material - Thermoplastic elastomer (TPE)
Features - Cable length - 0.3 m
Features - Cable shielding - Aluminum mylar foil
Features - Connector 1 - HDMI Type A (Standard)
Features - Connector 1 form factor - Straight
Features - Connector 1 gender - Male
Features - Connector 2 - HDMI Type A (Standard)
Features - Connector 2 form factor - Straight
Features - Connector 2 gender - Male
Features - Connector contacts plating - Gold
Features - Data transfer rate - 18 Gbit/s
Features - Dolby technologies - DTS-HD Master Audio
Features - HDCP - Yes
Features - HDCP version - 2.2
Features - HDMI cable type - High Speed HDMI cable
Features - High Dynamic Range (HDR) supported - Yes
Features - High Dynamic Range (HDR) technology - High Dynamic Range 10 (HDR10)
Features - Maximum refresh rate - 240 Hz
Features - Product colour - Black
Features - Supported digital audio channels (uncompressed) - 32
Features - Supported graphics resolutions - 1920 x 1080 (HD 1080), 2560 x 1440, 3840 x 2160
Features - Supported video modes - 1080p, 1440p, 2560p
GRUPPE1 - Cables
GRUPPE2 - AUDIO / VIDEO CABLE
GTIN - 0065030925365
GTIN - 065030925365
HERSTELLER - STARTECH
Hoehe - 0
HSTNUMMER - HDMI2-CABLE-GRIP-30C
Laenge - 0
Logistics data - Master (outer) case height - 250 mm
Logistics data - Master (outer) case length - 350 mm
Logistics data - Master (outer) case width - 400 mm
Logistics data - Products per master (outer) case - 60 pc(s)
LongDesc - Minimize accidental disconnections using this HDMI Cable with gripping connectorsThis High Speed HDMI™ Cable is designed for reliable performance in enterprise, AV, and IT environments. HDMI 2.0 specifications are permanently etched into each connector-an exclusive feature that eliminates guesswork, ensures compatibility, and confirms the cable's ability to support high-bandwidth performance.Stay-Connected DesignThe HDMI UHD Cord features gold-plated gripping connectors to prevent accidental disconnections. The connectors attach securely to HDMI device ports, making this cable ideal for mounted and critical setups such as security systems and HDMI switches.Experience Full-Featured HDMI 2.0Drive sharp 4K video, fast refresh rates, and high-resolution visuals on UHD displays, workstations, video walls, and AV installations. This High Speed HDMI 2.0 cable supports 4K at 60Hz, 1440p at 144Hz, and 1080p at 240Hz at up to 18Gbps bandwidth for consistent, reliable signal quality.Deliver deep contrast and accurate color with support for HDR10. Enable immersive multi-channel audio using ARC, Dolby Atmos®; DTS:X®; and 7.1 Dolby® TrueHD. Maintain secure content delivery with HDCP 2.2 across HDMI 2.0 and legacy devices.Flexible Cable, Built for DurabilityRoute this HDMI cord easily around corners, behind displays, between desks and other equipment with a flexible, halogen-free TPE jacket rated to withstand over 2,000 bending cycles and robust connector strain reliefs. Aluminum-Mylar foil with braided shielding minimizes EMI in dense setups and shared spaces. Gold-plated connectors preserve signal integrity and resist corrosion, and are rated for 10,000+ insertions to support both daily wear and long-term use.The terms HDMI, HDMI High-Definition Multimedia Interface, HDMI trade dress and the HDMI Logos are trademarks or registered trademarks of HDMI Licensing Administrator, Inc.
LongProductName - StarTech.com 30cm (1ft) High Speed HDMI Cable with Gripping Connectors, 4K 60Hz/1440p 144Hz, 18Gbps, UHD HDMI Cord, TPE Jacket
LongSummaryDescription - StarTech.com 30cm (1ft) High Speed HDMI Cable with Gripping Connectors, 4K 60Hz/1440p 144Hz, HDR10/HDCP 2.2/ARC, 18Gbps, UHD HDMI Cord for TV/Monitor/Display, TPE Jacket. Cable length: 0.3 m, Connector 1: HDMI Type A (Standard), Connector 1 gender: Male, Connector 2: HDMI Type A (Standard), Connector 2 gender: Male, Connector contacts plating: Gold, Data transfer rate: 18 Gbit/s, Audio Return Channel (ARC), Product colour: Black
Operational conditions - Operating relative humidity (H-H) - 10 - 90%
Operational conditions - Operating temperature (T-T) - 0 - 40 °C
Operational conditions - Storage temperature (T-T) - -20 - 70 °C
Packaging data - Package depth - 4.3 mm
Packaging data - Package height - 23 mm
Packaging data - Package width - 190 mm
Packaging data - Quantity per pack - 1 pc(s)
ProductName - 30cm (1ft) High Speed HDMI Cable with Gripping Connectors, 4K 60Hz/1440p 144Hz, HDR10/HDCP 2.2/ARC, 18Gbps, UHD HDMI Cord for TV/Monitor/Display, TPE Jacket
ShortSummaryDescription - StarTech.com 30cm (1ft) High Speed HDMI Cable with Gripping Connectors, 4K 60Hz/1440p 144Hz, HDR10/HDCP 2.2/ARC, 18Gbps, UHD HDMI Cord for TV/Monitor/Display, TPE Jacket, 0.3 m, HDMI Type A (Standard), HDMI Type A (Standard), 18 Gbit/s, Audio Return Channel (ARC), Black
Stck_Kart - 40
Stck_Pal - 0
Storno - Y
Title - StarTech.com 30cm (1ft) High Speed HDMI Cable with Gripping Connectors, 4K 60Hz/1440p 144Hz, HDR10/HDCP 2.2/ARC, 18Gbps, UHD HDMI Cord for TV/Monitor/Display, TPE Jacket
URL - https://www.startech.com/en-us/HDMI2-CABLE-GRIP-30C
WarrantyInfo - Lifetime
Weight & dimensions - Cable diameter - 6 mm