Startech HDMI EXTENDER 4K 60HZ 60M 60HZ 200FT/60M HDMI 2.0
ID: 1214001 Tuotekoodi: 4K50IC-EXTEND-HDMI
Voidaan tilata 4 yksiköt Saatavuus: 14 päivää tilauksen hyväksymisestä
Takuu: 2 vuotta
Valmiina lähetettäväksi
Toimitusvaihtoehdot
  • Postin pakettiautomaatti
Yksityiskohtaisempi erittely
ARTIKEL1 - HDMI EXTENDER 4K 60HZ 60M
ARTIKEL2 - 60HZ 200FT/60M HDMI 2.0
Brand - StarTech.com
BrandPartCode - 4K50IC-EXTEND-HDMI
Breite - 0
Category - AV Extenders
EANCode - 0065030918299
Features - Audio output channels - 7.1 channels
Features - Cable types supported - Cat5e, Cat6
Features - HDCP - Yes
Features - HDCP version - 2.2
Features - Material - Metal
Features - Maximum refresh rate - 60 Hz
Features - Maximum resolution - 3840 x 2160 pixels
Features - Maximum transfer distance - 60 m
Features - Product colour - Black
Features - Rack mounting - No
Features - Type - AV transmitter & receiver
Gewicht - 0.49
GRUPPE1 - Cables
GRUPPE2 - Peripheral Switch
GTIN - 0065030918299
GTIN - 065030918299
HERSTELLER - STARTECH
Hoehe - 0
HSTNUMMER - 4K50IC-EXTEND-HDMI
Laenge - 0
Logistics data - Master (outer) case height - 380 mm
Logistics data - Master (outer) case length - 330 mm
Logistics data - Master (outer) case width - 430 mm
Logistics data - Products per master (outer) case - 30 pc(s)
LongDesc - Extend a 4K 60Hz HDMI signal over CAT6/6A cabling for distances of up to 200ft (60m) with Power over CableThe HDMI Extender is designed to transmit visually lossless and low latency 4K 60Hz video and 7.1 channel audio up to 200 feet (60 meters) over a single network cable.4K 60Hz ResolutionThis HDMI over CAT5e extender is HDMI 2.0 compliant and supports up to 4K 60Hz resolutions, HDR, HDCP 2.2, DTS, and Dolby Digital audio. This makes it suitable for high-quality video and audio transmission over long distances.Power-Over-CableThe extender features Power-over-Cable (PoC) technology, allowing the included power adapter to connect only to the transmitter while providing power to both the transmitter and receiver through the CAT5e/6 cable. This feature reduces the need for additional power sources at the receiver end.Versatile Installation OptionsA point-to-point connection uses a single CAT6/5e cable and requires no drivers, software, or IP configuration, significantly reducing setup time. The HDMI extender can be mounted on a wall, ceiling, or the underside of a table using the included brackets, offering versatile professional installation options. The HDMI extender offers a longer range than HDMI cables, and Ethernet cables are easier to run in walls, behind furniture, or through cable trays. Its compact form factor makes it ideal for boardrooms, digital signage, trade shows, and classrooms.The StarTech.com Advantage
LongProductName - StarTech.com HDMI Extender Over CAT5e/CAT6, 4K 60Hz, Up to 200ft (60m), Transmitter and Receiver Kit, Power Over Cable
LongSummaryDescription - StarTech.com HDMI Extender Over CAT5e/CAT6, 4K 60Hz, Up to 200ft (60m), Transmitter and Receiver Kit, Power Over Cable, Compact Form Factor. Type: AV transmitter & receiver, Maximum resolution: 3840 x 2160 pixels, Cable types supported: Cat5e, Cat6. Connectivity technology: Wired, USB connector type: USB Type-C. Power source type: USB, AC input voltage: 100 - 240 V, Input current: 0.3 A. Receiver dimensions (WxDxH): 40 x 67 x 23 mm, Receiver weight: 92 g, Transmitter dimensions (WxDxH): 40 x 67 x 23 mm. Package width: 150 mm, Package depth: 117 mm, Package height: 77 mm
Operational conditions - Operating relative humidity (H-H) - 0 - 90%
Operational conditions - Operating temperature (T-T) - -20 - 60 °C
Operational conditions - Storage temperature (T-T) - -30 - 70 °C
Packaging content - AC adapter included - Yes
Packaging content - Included power plug types - ANZ, EU, NA, UK
Packaging content - Mounting brackets included - Yes
Packaging content - Quick start guide - Yes
Packaging data - Package depth - 117 mm
Packaging data - Package height - 77 mm
Packaging data - Package weight - 364 g
Packaging data - Package width - 150 mm
Ports & interfaces - Connectivity technology - Wired
Ports & interfaces - HDMI in - 1
Ports & interfaces - HDMI version - 2.0
Ports & interfaces - Number of HDMI outputs - 1
Ports & interfaces - RJ-45 input ports - 1
Ports & interfaces - RJ-45 output ports - 1
Ports & interfaces - USB connector type - USB Type-C
Ports & interfaces - USB ports quantity - 1
Power - AC input voltage - 100 - 240 V
Power - External power adapter - Yes
Power - Input current - 0.3 A
Power - Operating voltage (receiver) - 5 V
Power - Operating voltage (transmitter) - 5 V
Power - Output current - 2 A
Power - Power consumption (typical) - 10 W
Power - Power source type - USB
Power - USB Power Delivery (USB PD) - Yes
ProductName - HDMI Extender Over CAT5e/CAT6, 4K 60Hz, Up to 200ft (60m), Transmitter and Receiver Kit, Power Over Cable, Compact Form Factor
ShortSummaryDescription - StarTech.com HDMI Extender Over CAT5e/CAT6, 4K 60Hz, Up to 200ft (60m), Transmitter and Receiver Kit, Power Over Cable, Compact Form Factor, 3840 x 2160 pixels, AV transmitter & receiver, 60 m, Wired, Black, HDCP
Stck_Kart - 9998
Stck_Pal - 0
Storno - Y
Technical details - Compliance certificates - Federal Communications Commission (FCC), RoHS
Title - StarTech.com HDMI Extender Over CAT5e/CAT6, 4K 60Hz, Up to 200ft (60m), Transmitter and Receiver Kit, Power Over Cable, Compact Form Factor
URL - https://www.startech.com/en-us/4K50IC-EXTEND-HDMI
WarrantyInfo - 2 Years
Weight & dimensions - Receiver dimensions (WxDxH) - 40 x 67 x 23 mm
Weight & dimensions - Receiver weight - 92 g
Weight & dimensions - Transmitter dimensions (WxDxH) - 40 x 67 x 23 mm