Transcend External HDD|TRANSCEND|StoreJet|1TB|USB 3.1|Colour Iron Grey|TS1TSJ25C3N
ID: 1201448 Product code: TS1TSJ25C3N
In stock 3 units
Warranty: 3 years
Ready for dispatch
on Friday, 15.05.2026
Delivery options
  • Posti parcel machine
Main product parameters All parameters
  • Capacity: 1 TB
  • Power supply: USB
All parameters
Model : StoreJet 25C3N
Basic information
Capacity 1 TB
Color : Grey
Weight (g) : 136
Ports and equipment
Power supply USB
The external HDD is an electronic device with a certain capacity and power consumption. When you select an HDD you should take into account whether it will be used at places where a permanent power supply source is available (220V socket, an external power supply unit) or at places where the battery pack of the portable computer is the only power supply source (USB or battery pack power supply).
USB 3.1
Standard USB 2.0 connection:
During the next years the USB 2.0 will be replaced by the new USB 3.0 interface:
More detailed specification
Bus powered Power - USB
Bus power Power - 5 V
Category Code - HE2
Certification Features - CE/FCC/BSMI/KC/RCM/EAC
Country of origin Other features - Taiwan
Depth Weight & dimensions - 165 mm
The StoreJet 25C3N external hard drive is ultra-slim at just 9.95mm, taking up little space in your bag or briefcase. Housed in an aluminum alloy, the drive weighs in at just 136g, making it the perfect business or travel companion. Fast
Harmonized System (HS) code Logistics data - 84717050
HDD capacity Hard drive - 1 TB
HDD Family name - StoreJet
HDD size Hard drive - 2.5"
HDD speed Hard drive - 5400 RPM
Height Weight & dimensions - 35 mm
Housing material Features - Aluminium
Linux operating systems supported Features - Kernel 2.6.31
Mac operating systems supported Features - Mac OS X 10.7 Lion
Maximum data transfer rate Ports & interfaces - 5000 Mbit/s
Operating temperature (T-T) Operational conditions - 5 - 55 °C
Product colour Features - Grey
Summary - Transcend StoreJet 25C3N 1TB. HDD capacity: 1 TB, HDD size: 2.5". USB version: 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1). HDD speed: 5400 RPM. Product colour: Grey
Thunderbolt technology Ports & interfaces - No
Type Hard drive - HDD
Unit Box Height - 0.04
Unit Box Length - 0.145
Unit Box Width - 0.11
Unit Calculated Volume - 0.000638 cubm
Unit Calculated Weight - 0.22 kg
Units per Shipping Box - 1
USB connector Ports & interfaces - Micro-USB B
USB version Ports & interfaces - 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
Vendor Homepage - https://uk.transcend-info.com/Products/No-763
Warranty - 36 months
Weight Weight & dimensions - 270 g
Width Weight & dimensions - 105 mm