Brother HL-L2400DWE
ID: 1083127 Product code: HLL2400DWERE1
Can be ordered 19 units Availability: 14 days after order approval
Warranty: 2 years (Warranty for business entities 1 year)
Main product parameters All parameters
  • Max. print size: A4
  • Native resolution: 1200 x 1200 dpi
  • Print speed (monochrome): 30 lpp/min
  • Type: Mono laser
  • Cartridges: 1
All parameters
Model : HL-L2400DWE
Basic information
Max. print size A4
Type Mono laser
Functionality
ADF (automatic document feeder) None
Auto Duplex function Is
Cartridges 1
Copier None
An option to place a printed document in the feeder and copy it.
Fax None
Scanner None
Ports and equipment
LAN interface None
LPT interface None
USB 2.0 interface Is
Wireless connections
Bluetooth None
WiFi Is
USB Cable
More detailed specification
ARTIKEL1 - HL-L2400DWE LASER 30PPM
ARTIKEL2 - 64MB USB 1200DPI WLAN
Brand - Brother
BrandPartCode - HL-L2400DWE
Breite - 0
Category - Laser Printers
Category 1 - Drucker & Scanner
Category 2 - Drucker
Design - Built-in display - Yes
Design - Display - LCD
Design - Market positioning - Home & office
Design - Product colour - Black
EAN - 4977766831048
EANCode - 4977766831048
Features - Country of origin - Vietnam
Features - Number of print cartridges - 1
Features - Printing colours - Black
GRUPPE1 - Printer/Copier/Fax
GRUPPE2 - Laser Monochrome
GTIN - 4977766831048
GTIN - 4977766831055
HERSTELLER - BROTHER
Hoehe - 0
HSTNUMMER - HLL2400DWERE1
Input & output capacity - Total input capacity - 250 sheets
Input & output capacity - Total number of input trays - 1
Input & output capacity - Total output capacity - 150 sheets
Laenge - 0
Logistics data - Layers per pallet - 3 pc(s)
Logistics data - Master (outer) cases per pallet - 24 pc(s)
Logistics data - Pallet gross height - 17.1 cm
Logistics data - Pallet gross weight - 213.8 kg
Logistics data - Products per pallet - 24 pc(s)
LongSummaryDescription - Brother HL-L2400DWE. Print technology: Laser. Number of print cartridges: 1. Maximum resolution: 1200 x 1200 DPI. Maximum ISO A-series paper size: A4. Print speed (black, normal quality, A4/US Letter): 30 ppm, Duplex printing. Display: LCD. Wi-Fi. Product colour: Black
Manufacturer - Brother
MPN - HLL2400DWERE1
Name - Brother HL-L2400DWE sw-Laser
Network - Ethernet LAN - No
Network - Wi-Fi - Yes
Network - Wi-Fi standards - 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n)
Other features - Spare part retention - 5 year(s)
Packaging content - Cables included - AC
Packaging content - Cartridge(s) included - Yes
Packaging data - Package depth - 283 mm
Packaging data - Package height - 519 mm
Packaging data - Package weight - 8.16 kg
Packaging data - Package width - 438 mm
Paper handling - Custom media length - 127 - 355.6 mm
Paper handling - Custom media width - 76.2 - 215.9 mm
Paper handling - Envelopes sizes - C5, Com-10, DL, Monarch
Paper handling - ISO A-series sizes (A0...A9) - A4, A5, A6
Paper handling - ISO B-series sizes (B0...B9) - B5
Paper handling - JIS B-series sizes (B0...B9) - B5, B6
Paper handling - Maximum ISO A-series paper size - A4
Paper handling - Non-ISO print media sizes - Letter
Performance - Internal memory - 64 MB
Ports & interfaces - USB 2.0 ports quantity - 1
Ports & interfaces - USB port - Yes
Power - AC input frequency - 50/60 Hz
Power - AC input voltage - 220 - 240 V
Power - Energy Star Typical Electricity Consumption (TEC) - 0.34 kWh/week
Power - Power consumption (off) - 0.6 W
Power - Power consumption (printing) - 440 W
Printing - Colour - No
Printing - Duplex printing - Yes
Printing - Duplex printing mode - Auto
Printing - Maximum resolution - 1200 x 1200 DPI
Printing - Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) - 30 ppm
Printing - Print technology - Laser
Printing - Time to first page (black, normal) - 8.5 s
ProductName - HL-L2400DWE
ShortSummaryDescription - Brother HL-L2400DWE, Laser, 1200 x 1200 DPI, A4, 30 ppm, Duplex printing, Black
Stck_Kart - 1
Stck_Pal - 12
Storno - Y
Technical details - Master (outer) cases per pallet layer - 8 pc(s)
Technical details - Pallet type - 1200 x 1000 mm
Title - Brother HL-L2400DWE laser printer 1200 x 1200 DPI A4 Wi-Fi
URL - https://www.brother.com/
WarrantyInfo -
Weight - 8.5
Weight & dimensions - Depth - 519 mm
Weight & dimensions - Height - 438 mm
Weight & dimensions - Weight - 7.3 kg
Weight & dimensions - Width - 283 mm