Brother HL-L3240CDWRE1
ID: 1012877 Product code: HLL3240CDWRE1
Can be ordered 96 units Availability: 14 days after order approval
Warranty: 2 years (Warranty for business entities 1 year)
Main product parameters All parameters
  • Max. print size: A4
  • Native resolution: 2400 x 600 dpi
  • Print speed (monochrome): 26 lpp/min
  • Type: Laser Colour Printer
  • Cartridges: 4
All parameters
Model : HL-L3240CDWRE1
Basic information
Max. print size A4
Type Laser Colour Printer
Functionality
ADF (automatic document feeder) None
Auto Duplex function Is
Cartridges 4
Copier None
An option to place a printed document in the feeder and copy it.
Fax None
Scanner None
Ports and equipment
LAN interface Is
LPT interface None
USB 2.0 interface Is
Wireless connections
Bluetooth None
WiFi Is
USB Cable
More detailed specification
ARTIKEL1 - HL-L3240CDWRE1 LASER 26PPM
ARTIKEL2 - 256MB USB 2400DPI WLAN
Brand - Brother
BrandPartCode - HL-L3240CDW
Breite - 0
Category - Laser Printers
Category 1 - Drucker & Scanner
Category 2 - Drucker
Design - Built-in display - Yes
Design - Display - LCD
Design - Market positioning - Home & office
Design - Product colour - White
EAN - 4977766823753
EANCode - 4977766823753
Features - Country of origin - Vietnam
Features - Maximum duty cycle - 3000 pages per month
Features - Page description languages - BR-Script 3, PCL 5c, PCL 5e, PCL 6, PDF 1.7
Features - Printing colours - Black, Cyan, Magenta, Yellow
Gewicht - 18.04
GRUPPE1 - Printer/Copier/Fax
GRUPPE2 - Laser Monochrome
GTIN - 4977766823753
GTIN - 4977766823760
HERSTELLER - BROTHER
Hoehe - 0
HSTNUMMER - HLL3240CDWRE1
Input & output capacity - Total input capacity - 250 sheets
Input & output capacity - Total number of input trays - 1
Input & output capacity - Total output capacity - 150 sheets
Laenge - 0
Logistics data - Layers per pallet - 4 pc(s)
Logistics data - Master (outer) cases per pallet - 16 pc(s)
Logistics data - Pallet gross height - 16.3 cm
Logistics data - Pallet gross weight - 306.5 kg
Logistics data - Products per pallet - 16 pc(s)
LongDesc - The office and home environment is continuously changing with the goal of increasing efficiency and productivity. Be confident that you have a reliable device that prints quickly and effortlessly, with:• 2-Sided print, up to 10 sides per minute• 1 Line LCD control panel• Gigabit ethernet, 5GHz WiFi and USB• 256MB Internal memory• 250 Sheet paper input tray11• Comes with 1,000 black, 1,000 colour page yield toners, 3,000 black, 2,300 colour maximum yield available8• 2 month FREE trial to EcoPro
LongSummaryDescription - Brother HL-L3240CDW. Print technology: LED, Colour. Maximum duty cycle: 3000 pages per month. Maximum resolution: 600 x 2400 DPI. Maximum ISO A-series paper size: A4. Print speed (black, normal quality, A4/US Letter): 26 ppm, Duplex printing. Display: LCD. Wi-Fi. Product colour: White
Manufacturer - Brother
MPN - HLL3240CDWRE1
Name - Brother HL-L3240CDW Farb-LED-Drucker
Network - Cabling technology - 10/100/1000Base-T(X)
Network - Ethernet LAN - Yes
Network - Ethernet LAN data rates - 10,100,1000 Mbit/s
Network - Wi-Fi - Yes
Network - Wi-Fi standards - 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n)
Operational conditions - Operating relative humidity (H-H) - 20 - 80%
Operational conditions - Operating temperature (T-T) - 10 - 32 °C
Operational conditions - Storage relative humidity (H-H) - 35 - 85%
Operational conditions - Storage temperature (T-T) - 0 - 40 °C
Other features - Spare part retention - 5 year(s)
Other features - Warranty period - 2 year(s)
Packaging data - Package depth - 488 mm
Packaging data - Package height - 370 mm
Packaging data - Package weight - 18 kg
Packaging data - Package width - 488 mm
Paper handling - Envelopes sizes - C5, Com-10, DL, Monarch
Paper handling - ISO A-series sizes (A0...A9) - A4, A5, A6
Paper handling - ISO B-series sizes (B0...B9) - B5
Paper handling - JIS B-series sizes (B0...B9) - B5, B6
Paper handling - Maximum ISO A-series paper size - A4
Paper handling - Non-ISO print media sizes - Executive, Legal, Letter
Paper handling - Paper tray media weight - 60 - 163 g/m²
Performance - Internal memory - 256 MB
Performance - Sound pressure level (printing) - 47 dB
Ports & interfaces - Direct printing - Yes
Ports & interfaces - USB 2.0 ports quantity - 1
Ports & interfaces - USB port - Yes
Power - AC input frequency - 50/60 Hz
Power - AC input voltage - 220 - 240 V
Power - Energy Star Typical Electricity Consumption (TEC) - 0.4 kWh/week
Power - Power consumption (max) - 960 W
Power - Power consumption (off) - 0.04 W
Power - Power consumption (printing) - 520 W
Power - Power consumption (ready) - 70 W
Printing - Colour - Yes
Printing - Duplex printing - Yes
Printing - Duplex printing mode - Auto
Printing - Maximum resolution - 600 x 2400 DPI
Printing - Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) - 26 ppm
Printing - Print speed (colour, normal quality, A4/US Letter) - 26 ppm
Printing - Print technology - LED
Printing - Time to first page (black, normal) - 13.5 s
Printing - Warm-up time - 28 s
ProductName - HL-L3240CDW
ShortSummaryDescription - Brother HL-L3240CDW, LED, Colour, 600 x 2400 DPI, A4, 26 ppm, Duplex printing
Stck_Kart - 1
Stck_Pal - 20
Storno - Y
Technical details - Master (outer) cases per pallet layer - 4 pc(s)
Technical details - Pallet type - 1200 x 1000 mm
Title - Brother HL-L3240CDW laser printer Colour 600 x 2400 DPI A4 Wi-Fi
URL - https://www.brother.com/
WarrantyInfo -
Weight - 17.94
Weight & dimensions - Depth - 370 mm
Weight & dimensions - Height - 488 mm
Weight & dimensions - Weight - 15.5 kg
Weight & dimensions - Width - 488 mm