Seasonic FOCUS SGX, 650W, 80PLUS Gold
ID: 848785 Product code: FOCUS-SGX-650
Can be ordered 27 units Availability: 14 days after order approval
Warranty: 2 years (Warranty for business entities 1 year)
Ready for dispatch
Delivery options
  • Posti parcel machine
Main product parameters All parameters
  • Producer: Seasonic
  • Power output: 650W
  • 80 PLUS certification: 80 PLUS Gold
  • Fan size: 120 mm
  • Modular cables: Fully-Modular
  • Processor plug-in: 1 X 8-pin(4+4) + 4-pin EPS
  • PCI-E: 3 x 6+2pin
Description
Available for purchase is a power supply produced by Seasonic with a power output of 650W. The product has been awarded an 80 PLUS Gold energy efficiency certificate.
650W power is sufficient for web browsing, Microsoft Office, and playing simple computer games. The power supply can run a computer with one or two hard drives, a mid-range graphics card (such as the GTX 1650), and a mid-range processor. If you are a serious computer games enthusiast, buy a more powerful power supply.
This power supply unit is equipped with a 120 mm fan, which is the industry standard for ensuring quiet operation in average computers. If you want an especially quiet unit, look for one with a fan diameter of 135 mm or 140 mm.
80 PLUS Gold energy efficiency certificate received by this power supply guarantees at least 90% efficiency at 50% load. In other words, for every 100 W of energy the power supply receives from the power grid, at least 90 W goes to your computer components, and the remaining 10 W is lost as heat.
The color of the block is Melna. The block has flat cables, whose color is Melna.
ATX 2.0 standard, which is assigned to this power supply unit, ensures that the unit is equipped only with 6-pin and 8-pin connectors (with respective power of 75W and 150W). For a system with a very powerful graphics card (such as RTX 4070), an ATX 3.* standard unit will be required, and ATX 2.0 will not be sufficient.
Basic information
Cybenetics Efficiency certification : Cybenetics Gold
Cybenetics Noise level certification : Cybenetics Standard +
Power supply type : SFX
Power output 650W
The capacity of the power supply unit in watts. A higher capacity means higher stability of the computer operation. The recommended capacity of the power supply unit of a modern average computer is 500 W and above. If you use several HDDs, a powerful video card and processor it is recommended to buy a power supply unit with the capacity 600 W or above.
Total amperage (+12V) : 54A
Fan size : 120 mm
Functionality
Cable colour : Black
Lighting : None
Color : Black
Modular cables : Fully-Modular
Ports and equipment
PCI-E 5.0/5.1 : There is no
Motherboard power : 20+4-pin
PCI-E : 3 x 6+2pin
SATA cconnectors : 10
4pin Molex : 5
Case
More detailed specification
Category 1 - Netzteile
Category_1 - Power
Category_2 - Computer Power Supplies
EAN - 4711173877127
EAN_code - 4711173877127
Manufacturer - Seasonic
Manufacturer - Sea Sonic
Manufacturer_code - FOCUS-SGX-650
MPN - FOCUS-SGX-650
Name - 650W Seasonic FOCUS-SGX-650 80+ Gold
Name - Seasonic 650W FOCUS SGX, PC power supply (black 4x PCIe, cable management)
Weight - 2
Weight - 2,05