Silverstone ST1200-PTS, 1200W, 80PLUS Platinum
ID: 848159 Product code: 30340
  • Producer: Silverstone
  • Power output: 1200W
  • 80 PLUS certification: 80 PLUS Platinum
  • Fan size: 120 mm
  • Modular cables: Fully-Modular
  • Processor plug-in: 2 x 8-pin(4+4) EPS
  • PCI-E: 8 x 6+2pin
Similar Products
This product Silverstone ST1200-PTS, 1200W, 80PLUS Platinum
Silverstone HELA 1300R Platinum, 1300W, Cybernetics Platinum
Silverstone ST1500-TI, 1500W, 80PLUS Titanium
Silverstone Extreme 1200R, 1200W, Cybernetics Platinum
Thermaltake Toughpower iRGB, 1200W, 80PLUS Platinum
Show similar specs. Hide similar specs.
Basic information
Power supply type ATX ATX ATX SFX-L ATX
Power output 1200W 1300W 1500W 1200W 1200W
80 PLUS certification 80 PLUS Platinum None 80 PLUS Titanium None 80 PLUS Platinum
Total amperage (+12V) 100A 108.3A 125A 100A 100A
Fan size 120 mm 120 mm 135 mm 120 mm 140 mm
Functionality
Cable colour Black Black Black White Black
Lighting None None None None RGB
Color Black Black Black Black Black
Modular cables Fully-Modular Fully-Modular Fully-Modular Fully-Modular Fully-Modular
Ports and equipment
PCI-E 5.0/5.1 There is no 1 x 600W 12VHPWR (5.0) There is no 1 x 600W 12V-2X6 (5.1) There is no
Motherboard power 24-pin 24-pin 20+4-pin 20+4-pin 24-pin
PCI-E 8 x 6+2pin 8 x 6+2pin 8 x 6+2pin 4 X 6+2pin 8 x 6+2pin
SATA cconnectors 8 8 16 8 12
4pin Molex 6 6 6 3 8
Description
We offer to purchase a Silverstone power supply unit with a power capacity of 1200W, which has received the 80 PLUS Platinum energy efficiency certification.
120 mm fans, with which this power supply unit is equipped, will ensure industry standard quiet operation. For especially quiet power supply unit operation, we recommend purchasing a 135 mm or 145 mm diameter fan.
The power supply has been awarded the 80 PLUS Platinum energy efficiency certificate, which ensures at least 92% efficiency at 50% load. This indicates that at least 92 W out of 100 W of power that the power supply receives from the power grid is delivered to the computer components, while the remaining 8 W is lost as heat.
The color of the block is Melna. The block has flat cables, whose color is Melna.
ATX 2.0 standard, which is assigned to this power supply unit, ensures that the unit is equipped only with 6-pin and 8-pin connectors (with respective power of 75W and 150W). For a system with a very powerful graphics card (such as RTX 4070), an ATX 3.* standard unit will be required, and ATX 2.0 will not be sufficient.
Basic information
Cybenetics Efficiency certification : Cybenetics Platinum
Cybenetics Noise level certification : Cybenetics Standard ++
Power supply type : ATX
Power output 1200W
The capacity of the power supply unit in watts. A higher capacity means higher stability of the computer operation. The recommended capacity of the power supply unit of a modern average computer is 500 W and above. If you use several HDDs, a powerful video card and processor it is recommended to buy a power supply unit with the capacity 600 W or above.
Total amperage (+12V) : 100A
Fan size : 120 mm
Lighting : None
Color : Black
Motherboard power : 24-pin
PCI-E : 8 x 6+2pin
SATA cconnectors : 8
4pin Molex : 6
Category_2 - Computer Power Supplies
EAN_code - 4710007226582
Manufacturer - Silverstone Technology
Manufacturer_code - 30340
Name - Silverstone SST-ST1200-PTS 1200W PC Power Supply (black 8x PCIe, cable management)
Weight - 3,80