Silverstone ST1000-PTS, 1000W, 80PLUS Platinum
ID: 848158 Product code: 30335
Warranty: 2 years (Warranty for business entities 1 year)
Main product parameters All parameters
  • Producer: Silverstone
  • Power output: 1000W
  • 80 PLUS certification: 80 PLUS Platinum
  • Fan size: 120 mm
  • Modular cables: Fully-Modular
  • Processor plug-in: 2 x 8-pin(4+4) EPS
  • PCI-E: 8 x 6+2pin
Similar Products
This product Silverstone ST1000-PTS, 1000W, 80PLUS Platinum
Silverstone ST1500-TI, 1500W, 80PLUS Titanium
Silverstone DA1000R, 1000W, 80PLUS Gold
Silverstone HELA 1300R Platinum, 1300W, Cybernetics Platinum
Silverstone Extreme 1200R, 1200W, Cybernetics Platinum
Show similar specs. Hide similar specs.
Basic information
Power supply type ATX ATX ATX ATX SFX-L
Power output 1000W 1500W 1000W 1300W 1200W
80 PLUS certification 80 PLUS Platinum 80 PLUS Titanium None None None
Total amperage (+12V) 83A 125A 83.5A 108.3A 100A
Fan size 120 mm 135 mm 135 mm 120 mm 120 mm
Functionality
Cable colour Black Black Black Black White
Lighting None None None None None
Color Black Blue Black Black Black Black
Modular cables Fully-Modular Fully-Modular Fully-Modular Fully-Modular Fully-Modular
Ports and equipment
PCI-E 5.0/5.1 There is no There is no 1 x 600W 12VHPWR (5.0) 1 x 600W 12VHPWR (5.0) 1 x 600W 12V-2X6 (5.1)
Motherboard power 24-pin 20+4-pin 24-pin 24-pin 20+4-pin
PCI-E 8 x 6+2pin 8 x 6+2pin 6 x 6+2pin 8 x 6+2pin 4 X 6+2pin
SATA cconnectors 8 16 12 8 8
4pin Molex 6 6 3 6 3
Description
Available for purchase is a power supply produced by Silverstone with a power output of 1000W. The product has been awarded an 80 PLUS Platinum energy efficiency certificate.
This 1000W power supply unit will be able to run the best gaming computer. It has enough power to run multiple high-end graphics cards, a large water cooling system, an overclocked high-end processor, and several hard drives.
The diameter of this power supply unit's fan is 120 mm, which will ensure quiet operation in mid-range computers. For especially quiet power supply unit operation, we recommend selecting a fan with a 135 mm or 140 mm diameter.
The power supply has been awarded the 80 PLUS Platinum energy efficiency certificate, which ensures at least 92% efficiency at 50% load. This indicates that at least 92 W out of 100 W of power that the power supply receives from the power grid is delivered to the computer components, while the remaining 8 W is lost as heat.
The color of the block is Melna,Zila. The block has flat cables, whose color is Melna.
This power supply unit has been assigned the ATX 2.0 standard. This means that the unit is equipped only with 6-pin and 8-pin connectors, providing 75W and 150W power respectively. It's important to note that this unit will be compatible with RTX 4070 and more powerful cards, but you will need to use the 2x8-pin to 16-pin 12VHPWR adapter included with the graphics card. ATX 2.0 power connectors are not designed to handle the high power fluctuations of modern graphics cards; therefore, if you are building a system with a powerful GPU, such as the RTX 4070, we recommend choosing a power supply unit with the ATX 3.* standard and 12VHPWR (PCIe 5.0) connector.
Basic information
Cybenetics Efficiency certification : Cybenetics Titanium
Cybenetics Noise level certification : Cybenetics A
Power supply type : ATX
Power output 1000W
The capacity of the power supply unit in watts. A higher capacity means higher stability of the computer operation. The recommended capacity of the power supply unit of a modern average computer is 500 W and above. If you use several HDDs, a powerful video card and processor it is recommended to buy a power supply unit with the capacity 600 W or above.
Total amperage (+12V) : 83A
Fan size : 120 mm
Functionality
Cable colour : Black
Lighting : None
Color : Black, Blue
Modular cables : Fully-Modular
Ports and equipment
PCI-E 5.0/5.1 : There is no
Motherboard power : 24-pin
PCI-E : 8 x 6+2pin
SATA cconnectors : 8
4pin Molex : 6
More detailed specification
category - PC Components|Power Supplies|Modular Power Supplies
Category_1 - Power
Category_2 - Computer Power Supplies
code - SST-ST1000-PTS
ean - 4710007226575
EAN_code - 4710007226575
Manufacturer - Silverstone Technology
Manufacturer_code - 30335
Name - Silverstone SST-ST1000-PTS 1000W PC Power Supply (black 8x PCIe, cable management)
name - SilverStone SST-ST1000-PTS Strider Platinum Series 80 PLUS Platinum, modular - 1000 Watt
Technical_details - Fan(s): 120mm, semi-passive Volume: > 18.00dB(A) (Manufacturer), 23.87dB(A) (Cybenetics, 115V), 22.86dB(A) (Cybenetics, 230V) Cable Management: fully modular Connectors: 1x 20/?24-Pin, 2x 4/?8-Pin ATX12V, 8x 6/?8-Pin PCIe, 8x SATA, 6x IDE, 2x Floppy average efficiency: 92% (80 PLUS, 115V), 91.0% (Cybenetics, 115V), 92.8% (Cybenetics, 230V) Certificates: 80 PLUS Platinum (115V), ETA-A+ (115V), LAMBDA-A (115V), ETA-A (230V), LAMBDA-A (230V) Dimensions (WxHxD): 150x86x140mm Warranty: five years Quantity of 12V-Rails: 1 +3.3V: 25A +5V: 22A +12V: 83A -12V: 0.3A +5Vsb: 3A PFC: active Form factor: ATX PS/?2 Special features: ErP Lot 6, supports "Haswell" C6/?C7 Low-Power States
Weight - 3,80