Lc-power LC600H-12 V2.31, 600W
ID: 806868 Product code: LC600H-12 V2.31
Can be ordered 38 units Availability: 14 days after order approval
Warranty: 2 years (Warranty for business entities 1 year)
Ready for dispatch
Delivery options
  • Posti parcel machine
Main product parameters All parameters
  • Producer: LC-POWER
  • Power output: 600W
  • 80 PLUS certification: None
  • Fan size: 120 mm
  • Modular cables: None
  • Processor plug-in: 1 x 8-pin(4+4) EPS
  • PCI-E: 1 X 6pin + 1 X 6+2pin
Description
600W power is sufficient for web browsing, Microsoft Office, and playing simple computer games. The power supply can run a computer with one or two hard drives, a mid-range graphics card (such as the GTX 1650), and a mid-range processor. If you are a serious computer games enthusiast, buy a more powerful power supply.
120 mm fans, with which this power supply unit is equipped, will ensure industry standard quiet operation. For especially quiet power supply unit operation, we recommend purchasing a 135 mm or 145 mm diameter fan.
The color of this power supply is Sudraba. The cable color is Raiba and they are flat.
This power supply unit has been assigned the ATX 2.0 standard. This means that the unit is equipped only with 6-pin and 8-pin connectors, providing 75W and 150W power respectively. It's important to note that this unit will be compatible with RTX 4070 and more powerful cards, but you will need to use the 2x8-pin to 16-pin 12VHPWR adapter included with the graphics card. ATX 2.0 power connectors are not designed to handle the high power fluctuations of modern graphics cards; therefore, if you are building a system with a powerful GPU, such as the RTX 4070, we recommend choosing a power supply unit with the ATX 3.* standard and 12VHPWR (PCIe 5.0) connector.
Basic information
Cybenetics Efficiency certification : There isn't
Cybenetics Noise level certification : There isn't
Power supply type : ATX
Power output 600W
The capacity of the power supply unit in watts. A higher capacity means higher stability of the computer operation. The recommended capacity of the power supply unit of a modern average computer is 500 W and above. If you use several HDDs, a powerful video card and processor it is recommended to buy a power supply unit with the capacity 600 W or above.
80 PLUS certification : None
Total amperage (+12V) : 20A
Fan size : 120 mm
Functionality
Cable colour : Raiba
Lighting : None
Color : Silver
Modular cables : None
Ports and equipment
PCI-E 5.0/5.1 : There is no
Motherboard power : 24-pin
PCI-E : 1 X 6pin + 1 X 6+2pin
SATA cconnectors : 6
4pin Molex : 3
Case
More detailed specification
Category 1 - Netzteile
EAN - 4260070122286
Gross Weight Kg - 1,46
Manufacturer - LC-Power
Manufacturer Code - LC600H-12 V2.31
Manufacturer Name - LC-Power
MPN - LC600H-12
Name - 600W LC-Power LC600H-12 bulk
Short description - Netzteil ATX LC-Power 600W/120mm HW 24-Pin MB,4+4-pin 12V, 1x 6-pin/1x 6+2-pin PCIe
Weight - 1.5
Lc-power LC600H-12 V2.31, 600W