Silverstone ST1100-TI, 1100W, 80PLUS Titanium
ID: 708298 Product code: SST-ST1100-TI v1.1
  • Producer: Silverstone
  • Power output: 1100W
  • 80 PLUS certification: 80 PLUS Titanium
  • Fan size: 135 mm
  • Modular cables: Fully-Modular
  • Processor plug-in: 2 x 8-pin(4+4) EPS
  • PCI-E: 8 x 6+2pin
Similar Products
This product Silverstone ST1100-TI, 1100W, 80PLUS Titanium
Silverstone ST1500-TI, 1500W, 80PLUS Titanium
Silverstone HELA 1300R Platinum, 1300W, Cybernetics Platinum
Silverstone Extreme 1200R, 1200W, Cybernetics Platinum
Silverstone DA1000R, 1000W, 80PLUS Gold
Show similar specs. Hide similar specs.
Basic information
Power supply type ATX ATX ATX SFX-L ATX
Power output 1100W 1500W 1300W 1200W 1000W
80 PLUS certification 80 PLUS Titanium 80 PLUS Titanium None None None
Total amperage (+12V) 92A 125A 108.3A 100A 83.5A
Fan size 135 mm 135 mm 120 mm 120 mm 135 mm
Functionality
Cable colour Black Black Black White Black
Lighting None None None None None
Color Black Black Black Black Black
Modular cables Fully-Modular Fully-Modular Fully-Modular Fully-Modular Fully-Modular
Ports and equipment
PCI-E 5.0/5.1 There is no There is no 1 x 600W 12VHPWR (5.0) 1 x 600W 12V-2X6 (5.1) 1 x 600W 12VHPWR (5.0)
Motherboard power 20+4-pin 20+4-pin 24-pin 20+4-pin 24-pin
PCI-E 8 x 6+2pin 8 x 6+2pin 8 x 6+2pin 4 X 6+2pin 6 x 6+2pin
SATA cconnectors 16 16 8 8 12
4pin Molex 6 6 6 3 3
Description
We offer to purchase a Silverstone power supply unit with a power capacity of 1100W, which has received the 80 PLUS Titanium energy efficiency certification.
Thanks to the large 135 mm cooling fan diameter, this power supply is much quieter than average. The fan has a larger blade area, which provides the necessary airflow at lower fan speeds, thereby reducing the overall noise and vibration levels to a minimum.
The power supply has received the 80 PLUS Titanium energy efficiency certificate, which guarantees at least 94% efficiency at 50% load. This means that for every 100W of power the supply receives from the electrical grid, at least 94W is delivered to your computer components, while the remaining 6W is lost as heat.
The color of the block is Melna. The block has flat cables, whose color is Melna.
This power supply unit has been assigned the ATX 2.0 standard. This means that the unit is equipped only with 6-pin and 8-pin connectors, providing 75W and 150W power respectively. It's important to note that this unit will be compatible with RTX 4070 and more powerful cards, but you will need to use the 2x8-pin to 16-pin 12VHPWR adapter included with the graphics card. ATX 2.0 power connectors are not designed to handle the high power fluctuations of modern graphics cards; therefore, if you are building a system with a powerful GPU, such as the RTX 4070, we recommend choosing a power supply unit with the ATX 3.* standard and 12VHPWR (PCIe 5.0) connector.
Basic information
Cybenetics Efficiency certification : Cybenetics Titanium
Cybenetics Noise level certification : Cybenetics Standard
Power supply type : ATX
Power output 1100W
The capacity of the power supply unit in watts. A higher capacity means higher stability of the computer operation. The recommended capacity of the power supply unit of a modern average computer is 500 W and above. If you use several HDDs, a powerful video card and processor it is recommended to buy a power supply unit with the capacity 600 W or above.
Total amperage (+12V) : 92A
Fan size : 135 mm
Lighting : None
Color : Black
Motherboard power : 20+4-pin
PCI-E : 8 x 6+2pin
SATA cconnectors : 16
4pin Molex : 6
Category_2 - Computer Power Supplies
EAN_code - 4710007226285
Manufacturer - Silverstone Technology
Manufacturer_code - SST-ST1100-TI v2.0
Name - Silverstone Technology SST-ST1100-TI v2.0 1100W ATX
Weight - 3,96