Lc-power LC6850G-SI 3.1, 850W, 80PLUS Gold, ATX 3.1, PCIe 5.1
ID: 1181305 Product code: LC6850G-SI 3.1
Can be ordered 18 units Availability: 14 days after order approval
Warranty: 2 years (Warranty for business entities 1 year)
Ready for dispatch
Delivery options
  • Posti parcel machine
Main product parameters All parameters
  • Producer: LC-POWER
  • Power output: 850W
  • 80 PLUS certification: 80 PLUS Gold
  • Fan size: 135 mm
  • Modular cables: Fully-Modular
  • Processor plug-in: 1 x 8-pin(4+4) EPS
  • PCI-E: 3 x 6+2pin
Description
We offer to purchase a LC-POWER power supply unit with a power capacity of 850W, which has received the 80 PLUS Gold energy efficiency certification.
This 850W power supply unit is intended for a workstation or high-performance gaming computer. It will be able to power multiple hard drives (SSD/HDD), water cooling, a high-end graphics card (for example, RTX 4070 Ti SUPER), and a top-tier processor (possibly overclocked).
This power supply is equipped with an exceptionally large 135 mm fan. Thanks to the larger blade size, it provides better airflow at lower speeds and quieter operation compared to standard 120 mm fans.
The power supply has been awarded the 80 PLUS Gold energy efficiency certificate, which provides at least 90% efficiency at 50% load. This indicates that at least 90 W out of 100 W of power drawn from the electrical grid by the power supply is delivered to the computer components, with the remaining 10 W lost as heat.
The color of the power supply is Melna. It is equipped with flat cables, whose color is Melna.
Basic information
Cybenetics Efficiency certification : There isn't
Cybenetics Noise level certification : There isn't
Power supply type : ATX
Power output 850W
The capacity of the power supply unit in watts. A higher capacity means higher stability of the computer operation. The recommended capacity of the power supply unit of a modern average computer is 500 W and above. If you use several HDDs, a powerful video card and processor it is recommended to buy a power supply unit with the capacity 600 W or above.
Total amperage (+12V) : 70.8A
Fan size : 135 mm
Functionality
Cable colour : Black
Lighting : None
Color : Black
Modular cables : Fully-Modular
Ports and equipment
PCI-E 5.0/5.1 : 1 x 600W 12V-2X6 (5.1)
Motherboard power : 20+4-pin
PCI-E : 3 x 6+2pin
SATA cconnectors : 6
4pin Molex : 2
Case
More detailed specification
EAN - 4262443280722
Gross Weight Kg - 2,39
Manufacturer Code - LC6850G-SI V3.1
Manufacturer Name - LC-Power
Short description - Netzteil ATX 3.1 LC-Power 850W/135mm 80+ Gold zertifiziert Full Modular PCIe 5.1 Retail