Lc-power LC6750B-SI 3.1, 750W, 80PLUS Bronze, ATX 3.1, PCIe 5.1
ID: 1181303 Product code: LC6750B-SI 3.1
Can be ordered 13 units Availability: 14 days after order approval
Warranty: 2 years (Warranty for business entities 1 year)
Ready for dispatch
Delivery options
  • Posti parcel machine
Main product parameters All parameters
  • Producer: LC-POWER
  • Power output: 750W
  • 80 PLUS certification: 80 PLUS Bronze
  • Fan size: 135 mm
  • Modular cables: None
  • Processor plug-in: 1 x 8-pin(4+4) EPS
  • PCI-E: 3 x 6+2pin
Description
We offer to purchase a LC-POWER power supply unit with a power capacity of 750W, which has received the 80 PLUS Bronze energy efficiency certification.
For polite mid-range computer game playing, a power supply with a 750W capacity will be suitable. This unit can power a computer with a powerful mid-range graphics card (for example, RTX 4070), multiple SSDs and hard drives, and a high-end processor.
The large 135 mm cooling fan diameter makes this power supply significantly quieter than average. Since the fan blade area is larger, the fan provides the necessary airflow at lower fan speeds, overall reducing the noise and vibration levels.
The power supply has received the 80 PLUS Bronze energy efficiency certificate, which guarantees at least 85% efficiency at 50% load. This means that for every 100W of power the power supply draws from the electrical grid, at least 85W is delivered to your computer components, while the remaining 15W is lost as heat.
The color of this power supply is Melna. The cable color is Melna and they are flat.
Basic information
Cybenetics Efficiency certification : There isn't
Cybenetics Noise level certification : There isn't
Power supply type : ATX
Power output 750W
The capacity of the power supply unit in watts. A higher capacity means higher stability of the computer operation. The recommended capacity of the power supply unit of a modern average computer is 500 W and above. If you use several HDDs, a powerful video card and processor it is recommended to buy a power supply unit with the capacity 600 W or above.
Total amperage (+12V) : 62.4A
Fan size : 135 mm
Functionality
Cable colour : Black
Lighting : None
Color : Black
Modular cables : None
Ports and equipment
PCI-E 5.0/5.1 : 1 x 450W 12V-2X6 (5.1)
Motherboard power : 20+4-pin
PCI-E : 3 x 6+2pin
SATA cconnectors : 4
4pin Molex : 2
Case
More detailed specification
EAN - 4262443280685
Gross Weight Kg - 2,09
Manufacturer Code - LC6750B-SI V3.1
Manufacturer Name - LC-Power
Short description - Netzteil ATX 3.1 LC-Power 750W/135mm 80+ Bronze zertifiziert PCIe 5.1 Retail