Gorenje SVC252FMBK, Black
ID: 1083156 Product code: SVC252FMBK
Warranty: 2 years
Main product parameters All parameters
  • Cleaning type: Dry Cleaning
  • Color: Black
  • Dust container capacity (l): 0.5
  • Maximum power (W): 172
  • Operating time (min): 45
Similar Products
This product Gorenje SVC252FMBK, Black
Gorenje SVC180FW 18V, White
Gorenje SVC216FGD szary
Gorenje SVC216FMLW szary
Lafe PowerGlide, Black
Show similar specs. Hide similar specs.
Charging time (h) 5 6 4 - 6 6 5
Cleaning type Dry Cleaning Dry Cleaning Dry Cleaning Dry Cleaning Dry Cleaning
Cleaning with steam Not Not Not Not Not
Color Black White Black Grey Black White Black Grey
Conduit length (m) Battery Battery N/A N/A Battery
Dust container capacity (l) 0.5 0.6 0.5 0.5 0.5
Maximum power (W) 172 N/A N/A 135 200
Model SVC252FMBK SVC180FW SVC21 SVC21 PowerGlide 200W
Noise level (dB) 78 72 78 78 75
Operating time (min) 45 50 60 45 35
Power adjustment Is Is Is Is Is
Suction power (Pa) N/A N/A N/A N/A 22000
Tube type Not specified Not specified Folding Not specified Not specified
Type of feeding Battery Battery Battery Battery Battery
Weight (Kg) 2.60 3.10 2.50 2.50 2.80
All parameters
Charging time (h) : 5
Cleaning type : Dry Cleaning
Cleaning with steam : Not
Color : Black
Conduit length (m) : Battery
Maximum power (W) : 172
Model : SVC252FMBK
Noise level (dB) : 78
Operating time (min) : 45
Power adjustment : Is
Suction power (Pa) : N/A
Tube type : Not specified
Type of feeding : Battery
Types of nozzles : In the gaps, Turbo brush
Vacuum cleaner type : With container
Weight (Kg) : 2.60
More detailed specification
Brand - Gorenje
BrandPartCode - SVC252FMBK
Category - Stick Vacuums & Electric Brooms
Code - SVC252FMBK
Design - Dust capacity - 0.5 L
Design - Dust container type - Bagless
Design - Housing material - Plastic
Design - Integrated brush - Yes
Design - Product colour - Black
Design - Product type - Stick vacuum
Design - Tube material - Aluminium
Design - Wall mountable - Yes
Design > Cordless - Yes
Design > Type - Handstick and Handheld
EAN - 3838782394010
Ergonomics - LED indicators - Charging
Ergonomics > Recharge indicator - Yes
Features - Wheels material - Rubber
Features > Colour of product - Black
Features > Device type - Cordless operating
Features > Producer product family - Vacuum cleaner Handstick 2in1
Features > Producer product name - SVC252FMBK
GTIN - 3838782394010
LongDesc -
LongProductName - Gorenje SVC252FMBK Stick Vacuum
LongSummaryDescription - Gorenje SVC252FMBK. Product type: Stick vacuum, Dust container type: Bagless, Product colour: Black. Wheels material: Rubber. Cleaning type: Dry, Vacuum air filtering: HEPA, Dirt separating method: Filtering. LED indicators: Charging. Power source: Battery, Maximum input power: 35 W, Battery voltage: 25.2 V
Name - Gorenje | Vacuum cleaner Handstick 2in1 | SVC252FMBK | Cordless operating | Handstick and Handheld | 35 W | 25.2 V | Operating time (max) 45 min | Black | Warranty 24 month(s) | Battery warranty 12 month(s)
Other features - Removable handheld vacuum - Yes
Other features > Dimensions (WxDxH) - 250x187x1225 mm
Package features > Classification of battery - CL126:NE:2016-12-09
Package features > Composition of battery - CL127:KT:2016-12-09
Package features > Embeeded battery - Yes
Package features > Gross depth (mm) - 375 mm
Package features > Gross depth master carton - 390 mm
Package features > Gross height (mm) - 665 mm
Package features > Gross height master carton - 680 mm
Package features > Gross width (mm) - 140 mm
Package features > Gross width master carton - 295 mm
Package features > Net weight master carton - 7.6 kg
Package features > Packing quantity - 2 pc(s)
Package features > Palette Qty - 30 pc(s)
Package features > Paper/Pasteboard - 1100.00 g
Package features > Tare weight (kg) - 1.10 kg
Package features > Tare weight master carton - 1.33 kg
Package features > TI weight (kg) - 0.15 kg
Package features > Type of battery - Accumulator
Package features > Volume (m3) - 0.0349125 m³
Package features > WEE classification - CL109:5:2017-04-01
Package features > WEEE tax - Yes
Packaging data - Package depth - 140 mm
Packaging data - Package height - 670 mm
Packaging data - Package weight - 3.7 kg
Packaging data - Package width - 375 mm
Packaging data - Quantity per pack - 1 pc(s)
Performance - Built-in LED lighting - Yes
Performance - Cleaning type - Dry
Performance - Dirt separating method - Filtering
Performance - Maximum airflow - 1020 l/min
Performance - Noise level - 78 dB
Performance - Vacuum air filtering - HEPA
Performance > HEPA filtration system - Yes
Performance > Noise level (max) - 78 dB
Performance > Operating time (max) - 45 min
Performance > Rechargeable - Yes
Performance > Suction power - 35 W
Performance > Washing function - No
Performance > Wet suction - No
Power - Battery voltage - 25.2 V
Power - Charging indicator - Yes
Power - Charging time - 5 h
Power - Maximum input power - 35 W
Power - Power source - Battery
Power - Runtime - 60 min
Power > Battery type - Lithium
Power > Charging time - 5 h
Power > Motor rated power - 172 W
Power > Power - 35 W
Power > Voltage - 25.2 V
ProductName - SVC252FMBK
Technical details > Battery warranty - 12 month(s)
Technical details > Brush type - Turbo brush with motor
Technical details > Gross weight - 3.8 kg
Technical details > Net weight - 2.7 kg
Technical details > Producer - Gorenje
Technical details > Warranty - 24 month(s)
Title - Gorenje SVC252FMBK stick vacuum/electric broom Battery Dry HEPA Bagless 0.5 L 35 W Black
URL -
Warranty - 24
WarrantyInfo -
Weight & dimensions - Depth - 187 mm
Weight & dimensions - Height - 1225 mm
Weight & dimensions - Weight - 2.6 kg
Weight & dimensions - Width - 250 mm