Gorenje ESCM15DBK, Black/Stainless steel
ID: 1291596 Product code: 744796
Can be ordered 4 units Availability: 14 days after order approval
Warranty: 2 years
Main product parameters All parameters
  • Built-in coffee grinder: Not
  • Coffee type: Minced
  • Color: Black
  • Color: Stainless steel
  • Jauda (W): 1100
  • Maximum pressure (bar): 15
  • Water tank capacity (l): 1.5
All parameters
Adjustments: Coffee Intensity : Is
Automatic irrigation system : Is
Built-in coffee grinder : Not
Coffee type : Minced
Color : Black, Stainless steel
Display : Is
Jauda (W) : 1100
Manometer : Not
Maximum pressure (bar) : 15
Milk container : There isn't
Steam drum : Is
Two of cups : Is
Waste container : Is
Water tank capacity (l) : 1.5
More detailed specification
Cooking functions & programs - Espresso making - Yes
Cooking functions & programs - Making two coffees at the same time - Yes
Cooking functions & programs - Milk frothing function - Yes
Cooking functions & programs - Personalised coffee function - Yes
dimensionalWeight - 6449
Ergonomics - Built-in display - Yes
Ergonomics - Colour display - Yes
Ergonomics - Control type - Touch
Ergonomics - Housing material - Metal
Ergonomics - Housing material - Plastic
Ergonomics - Housing material - Stainless steel
Ergonomics - Product colour - Black
Ergonomics - Product colour - Stainless steel
Performance - Appliance placement - Countertop
Performance - Coffee maker type - Cob coffee maker
Performance - Maximum operating pressure - 15 bar
Performance - Product type - Coffee maker
Performance - Type of coffee - Ground coffee
Performance - Water tank capacity - 1.5 L
Power - AC input frequency - 50 Hz
Power - Connected load - 1100 W
producerCode - 744796
productName - Gorenje ESCM15CD 15 bar coffee machine
productSize - Normal
sizeX - 324
sizeY - 358
sizeZ - 278
warrantyLength - 24
warrantyType - F
weight - 4700
Weight & dimensions - Depth - 272 mm
Weight & dimensions - Height - 300 mm
Weight & dimensions - Weight - 3.6 kg
Weight & dimensions - Width - 274 mm