Corsair Vengeance RGB Black, DDR5, 32GB, 6200MHz, CL36, Kit of 2
ID: 884362 Product code: CMH32GX5M2B6200C36
Warranty: 2 years (Warranty for business entities 1 year)
Main product parameters All parameters
  • Capacity: 32 GB
  • Maximum frequency: 6200 MHz
  • Type: DDR5
  • CL: CL 36
  • KIT: Kit of 2 modules
Similar Products
This product Corsair Vengeance RGB Black, DDR5, 32GB, 6200MHz, CL36, Kit of 2
Corsair Vengeance RGB Black, DDR5, 32GB, 6400MT/s, CL36, Kit of 2
Corsair Vengeance RGB Black (EXPO + XMP), DDR5, 32GB, 6000MT/s, CL36, Kit of 2
Corsair Vengeance RGB Black, DDR5, 32GB, 6400MT/s, CL32, Kit of 2
Corsair Vengeance RGB Black, DDR5, 32GB, 6000MT/s, CL30, Kit of 2
Show similar specs. Hide similar specs.
Basic information
Capacity 32 GB 32 GB 32 GB 32 GB 32 GB
Maximum frequency 6200 MHz 6400 MHz 6000 MHz 6400 MHz 6000 MHz
Type DDR5 DDR5 DDR5 DDR5 DDR5
CL CL 36 CL 36 CL 36 CL 32 CL 30
KIT Kit of 2 modules Kit of 2 modules Kit of 2 modules Kit of 2 modules Kit of 2 modules
Functionality
Cooler colour Black Black Black Black Black
Lighting RGB RGB RGB RGB RGB
Memory profile Intel XMP Intel XMP AMD EXPO Intel XMP Intel XMP AMD EXPO Intel XMP
Description
This Corsair DDR5 RAM with 32 GB capacity reaches 6200 MHz maximum clock frequency and has a delay time of CL 36.
This RAM shall operate with CL 36 data latency.
TheJEDEC specification specifies that DDR5 memory can operate at clock frequencies up to 4800 MHz. Make sure your system board supports overclocking if you want to use it to get the manufacturer's specified 6200 MHz memory speed.