Samsung UE85U7022FKXXH, 85"
ID: 1237781 Product code: UE85U7022FKXXH
In stock 14 units
Warranty: 2 years (Warranty for business entities 1 year)
Ready for dispatch
on Thuesday, 19.05.2026
Main product parameters All parameters
  • Color: Black
  • Energy efficiency class: G
  • Screen resolution: 3840 x 2160 (4K Ultra HD)
  • Screen size: 85" (215 cm)
  • SMART TV: Is
  • Technology: LED
  • Audio power: 10W x 2
  • USB: 1
  • WiFi: Internal
All parameters
Backlight (Ambilight) : Not
Color : Black
Curved screen : Not
Display update rate : 60 Hz
Energy efficiency class : G
HDR : Is
Picture-In-Picture : Not
Screen size : 85" (215 cm)
SMART TV : Is
Technology : LED
VESA wall mount : 400x300 mm
Weight (with stand) : 29.2 kg
Weight (without stand) : 28.7 kg
Ports and equipment
Audio power : 10W x 2
Digital receiver : DVB-T/T2/C
HDMI slots : 3
LAN (RJ-45) : Is
USB : 1
Wireless connections
WiFi : Internal
Samsung UE85U7022FKXXH, 85"