Eaton 5E1200UF, 1200VA 660W
ID: 980311 Product code: 5E1200UF
Can be ordered 16 units Availability: 14 days after order approval
Warranty: 2 years (Warranty for business entities 1 year)
Ready for dispatch
Delivery options
  • Posti parcel machine
Main product parameters All parameters
  • Battery capacity (VA): 1200
  • Output power (W): 660
Description
This UPS Eaton 5E1200UF, 1200VA 660W with an output power of 660 W and a battery capacity of 1200 VA is designed for high load systems. It provides stable power supply for multiple devices at the same time and extends the autonomous operation time.
Warranty
Eaton provides a 2 year warranty for this model at all certified service centres.
Display characteristics
Display : There isn't
Basic information
Battery capacity (VA) 1200
Battery type : Not specified
Charging time (hours) : Not specified
Output power (W) : 660
Ports and equipment
Number of nests (total) : 4
Number of sockets (Battery Backup) : 4
RJ-45 : 0
Socket type : Schuko
USB : 0
More detailed specification
Accessories included -
Active power - 660 W
Apparent power - 1200 VA
Backup time (100% load) - 6 min
Battery capacity - 7 Ah
Category - Root/Accessories | Exploitation/Power supply/UPSs and power strips/UPSs
Chassis type - Tower
Color - Black
Designation - CE+WEEE
dimension depth - 250 mm
dimension height - 310 mm
Dimensions - 288 x 148 x 100 mm
dimension weight - 10000 g
dimension width - 470 mm
ean - 3553340704307
Eans - 3553340704307
Environment requirements - Operating temperature from 0 to 40°C
Filters / protection - Voltage drop
guarantee - 24
guarantee_type - external
Hold-up time (maks) - 10 ms
I/O connectors - 1 x USB (Type B)
Input power ports - Wtyczka sieciowa
Name - Eaton 5E 1200 USB FR G2
name - UPS 5E 1200 USB FR G2 5E1200UF
No. of batteries - 2
Number of phases input - 1 (230V)
Output power ports - 4 x C/E type
producer - Eaton
Producer - Eaton
ProducerCode - 5E1200UF
ShortDescription -
Software - Eaton UPS Companion
Special functions -
UPS Architecture - line-interactive
vendpn - 5E1200UF
Voltage - 12 V
Weight - 8.5 kg
Eaton 5E1200UF, 1200VA 660W