Gembird EG-UPSO-6000, 6000VA 6000W
ID: 896796 Product code: EG-UPSO-6000
Can be ordered 1 units Availability: 14 days after order approval
Warranty: 2 years
Main product parameters All parameters
  • Battery capacity (VA): 6000
  • Output power (W): 6000
Description
This UPS Gembird EG-UPSO-6000, 6000VA 6000W with an output power of 6000 W and battery capacity of 6000 VA is designed for critically important systems. It provides high load resistance and stable operation during prolonged power outages.
Warranty
Gembird provides a 2 year warranty for this model at all certified service centres.
*When purchasing the device for a legal entity, the manufacturer's warranty is 1 year.
Display characteristics
Display : Is
Basic information
Battery capacity (VA) 6000
Battery type : Lead acid
Charging time (hours) : 8
Output power (W) : 6000
Ports and equipment
Number of nests (total) : 6
Number of sockets (Battery Backup) : 6
RJ-45 : 0
Socket type : IEC320
USB : 0
More detailed specification
Accessories included -
Active power - 6000 W
Apparent power - 6 kVA
Battery capacity - 7 Ah
Charging time - 8 s
Chassis type - Tower
Color - Black
Designation - CE+WEEE
dimension depth - 305 mm
dimension height - 80 mm
Dimensions - 310 x 685 x 941 mm
dimension weight - 61000 g
dimension width - 640 mm
ean - 8716309124843
Environment requirements - 0°C~40°C, at 20~90%RH humidity without condensation
Filters / protection - Circuit
Filters / protection - Overcharging
Filters / protection - Overdischarge
Filters / protection - Overload
guarantee - 24
guarantee_type - normal
Hold-up time (maks) - 0 ms
I/O connectors - 1 x mini USB (Type B)
I/O connectors - 1 x RS-232 (COM)
Input power ports - 1F + N + PE
name - UPS 6000VA On-Line 6xC1 3 USB
No. of batteries - 16
Number of phases input - 1 (230V)
Other features -
Output power ports - 6 x IEC-C13
producer - Gembird
Software -
Special functions -
The shape of the output voltage - Full sine wave
UPS Architecture - on-line
vendpn - EG-UPSO-6000
Voltage - 12 V
Weight - 53 kg