Gembird UPS-RACK-1500, 1500VA 900W, 3.4U
ID: 81069 Product code: UPS-RACK-1500
In stock 6 units
Warranty: 2 years
Ready for dispatch
on Thuesday, 19.05.2026
Delivery options
  • Posti parcel machine
Main product parameters All parameters
  • Battery capacity (VA): 1500
  • Output power (W): 900
Description
This UPS Gembird UPS-RACK-1500, 1500VA 900W, 3.4U with an output power of 900 W and a battery capacity of 1500 VA is designed for high load systems. It provides stable power supply for multiple devices at the same time and extends the autonomous operation time.
Warranty
Gembird provides a 2 year warranty for this model at all certified service centres.
Display characteristics
Display : Is
Basic information
Battery capacity (VA) 1500
Battery type : Lead acid
Charging time (hours) : 12
Output power (W) : 900
Ports and equipment
Number of nests (total) : 4
Number of sockets (Battery Backup) : 4
RJ-45 : 0
Socket type : IEC320
USB : 0
More detailed specification
Accessories included - UPS Power cord USB cable CD with software Spare fuse
Apparent power - 1500 VA
Backup time (100% load) - 8 min
Battery - Battery capacity - 8 Ah
Battery - Battery technology - Sealed Lead Acid (VRLA)
Battery - Battery voltage - 12 V
Battery - Cold start - Yes
Battery - Number of battery cells - 2
Battery capacity - 8 Ah
Charging time - 12 h
Chassis type - Rack
Code - UPS-RACK-1500
Color - Black
Connectors - 1 x USB (Typ B)
Connectors - RJ-11
Description - Gembird UPS-RACK-1500
Design - Display type - LCD
Design - Form factor - Rackmount
Design - Product colour - Black
Design - Rack capacity - 3.4U
Designation - CE+WEEE
dimensionalWeight - 9752
dimension depth - 225 mm
dimension height - 525 mm
Dimensions - 480 x 150 x 350 mm
dimension weight - 15858 g
dimension width - 405 mm
EAN - 2000000393346
ean - ABEAN-AU62766
Features - Input frequency - 50/60 Hz
Features - Input operation voltage (max) - 220 V
Features - Input operation voltage (min) - 220 V
Features - Output operation voltage (max) - 220 V
Features - Output operation voltage (min) - 220 V
Features - Output power - 900 W
Features - Output power capacity - 1.5 kVA
Features - Response time - 10 ms
Features - UPS topology - Line-Interactive
Filters / protection - Circuit
Filters / protection - Overcharging
Filters / protection - Overdischarge
Filters / protection - Surge
Gross weight - 14.9 kg
guarantee - 24
guarantee_type - normal
Hold-up time (maks) - 10 ms
Input power ports - IEC-C14
Link - http://www.gmb.nl/item.aspx?id=7479
Name - EnerGenie | UPS RACK-1500 Rack | 1500 VA
name - UPS 1500VA 4X C13 RJ11 IN/OUT USB RACK 19
No. of batteries - 2
Number of phases input - 1 (230V)
Other features - Power: 900W Input: AC 220V 25%, 50Hz / 60Hz 10% Output: AC 220V 10%, 50Hz / 60Hz 0.5% (battery)
Output power ports - 4 x IEC-C13
Package features > Classification of battery - CL126:PE:2016-12-09
Package features > Composition of battery - CL127:KT:2016-12-09
Package features > Embeeded battery - Yes
Package features > Gross depth (mm) - 525 mm
Package features > Gross height (mm) - 223 mm
Package features > Gross width (mm) - 400 mm
Package features > Packing quantity - 1.00 pc(s)
Package features > Palette Qty - 37 pc(s)
Package features > Plastic (No PET) - 1860.00 g
Package features > Tare weight (kg) - 1.86 kg
Package features > TI weight (kg) - 9.69 kg
Package features > Type of battery - Accumulator
Package features > Volume (m3) - 0.04683 m³
Package features > WEE classification - CL109:5:2017-04-01
Package features > WEEE tax - Yes
Performance > Capacity - 1500 VA
Performance > UPS topology - Line-Interactive
Ports & interfaces - AC outlets quantity - 4 AC outlet(s)
Ports & interfaces - AC outlet types - C13 coupler
Ports & interfaces - Modem (RJ-11) ports - 2
Ports & interfaces - Power plug - C14 coupler
Ports & interfaces - USB 2.0 ports quantity - 1
Ports & interfaces - USB port - Yes
Ports & interfaces - USB port type - USB Type-B
producer - Gembird
producerCode - UPS-RACK-1500
Producer product name - UPS RACK-1500 Rack
productName - Gembird - Ups rack 19'' 3.4u 1500va, 4xiec 230v out, iec14 in,rj11, usb, lcd Line-Interactive 1.5 kVA 900 W 4 AC outlet(s)
productSize - Normal
sizeX - 530
sizeY - 400
sizeZ - 230
Software -
Technical details - Sustainability certificates - RoHS
Technical details > Net weight - 13.04 kg
Technical details > Other features - * Input: 220V AC ± 25%, 50Hz / 60Hz ± 10% * Output: 220V AC ± 10%, 50Hz / 60Hz ± 0.5% (on battery) * Switching time: no more than 10 ms (typically 6 ms) * Backup time: 8...20 mins (depends on the load) * Battery: sealed lead-acid 12 V / 8 Ah / 2.3 kg x 2 pcs * Charge time: up to 12 hours * Sockets: Schuko EU type, 1 input, 3 outputs; telephone RJ11 x 2pcs connectors; USB-BF connector * Operating conditions: 0°C~40°C, at humidity 10~90%RH non condensing * Noise: < 45 dB (at 1 meter distance) * Power: 1500 VA (1200 W) * Dimensions: 480 x 150 x 350 mm * Product weight: 15.8 kg
Technical details > Producer - EnerGenie
Technical details > Warranty - 24 month(s)
UPS Architecture - line-interactive
vendpn - UPS-RACK-1500
Voltage - 12 V
Warranty - 24
warrantyLength - 24
warrantyType - G
Weight - 15.8 kg
weight - 15900
Weight & dimensions - Depth - 350 mm
Weight & dimensions - Height - 150 mm
Weight & dimensions - Weight - 15.8 g
Weight & dimensions - Width - 480 mm