Digitus DN-170074 Line-Ineractive, 1000VA 600W
ID: 172985 Product code: DN-170074
In stock 4 units
Warranty: 2 years
Ready for dispatch
Delivery options
  • Posti parcel machine
Main product parameters All parameters
  • Battery capacity (VA): 1000
  • Output power (W): 600
Description
This UPS Digitus DN-170074 Line-Ineractive, 1000VA 600W with an output power of 600 W and a battery capacity of 1000 VA is designed for home and office systems. It provides stable power supply to computers and monitors, reducing the risk of data loss during power interruptions.
Warranty
Digitus provides a 2 year warranty for this model at all certified service centres.
Display characteristics
Display : Is
Basic information
Battery capacity (VA) 1000
Battery type : Not specified
Charging time (hours) : 8
Output power (W) : 600
Ports and equipment
Number of nests (total) : 4
Number of sockets (Battery Backup) : 4
RJ-45 : 2
Socket type : Schuko
USB : 0
More detailed specification
Active power - 600 W
Apparent power - 1000 VA
ARTIKEL1 - LINE-INTERACT.UPS 1000 VA/600W
ARTIKEL2 - 12V/7AH X2 4X CEE7/7 AVR USB IN
Battery capacity - 7 Ah
Breite - 0.24
Category - Root/Accessories | Exploitation/Power supply/UPSs and power strips/UPSs
Charging time - 8 h
Chassis type - Desktop
Code - DN-170074
Color - Black
Design > Form factor - Wallmount
Designation - CE+WEEE
dimension depth - 195 mm
dimension height - 235 mm
Dimensions - 162 x 150 x 338 mm (wysokość x szerokość x głębokość)
dimension weight - 9000 g
dimension width - 405 mm
EAN - 4016032441366
ean - 4016032441366
EANCode - 4016032441366
Eans - 4016032441366
Environment requirements - Temperatura pracy: 0-40°C Wilgotność: do 95% (bez kondensacji)
Filters / protection - Overcharging
Filters / protection - Overdischarge
Filters / protection - Overload
Gewicht - 8.6
GRUPPE1 - Power Protection
GRUPPE2 - UPS (Uninterruptable Power Supply)
guarantee - 24
guarantee_type - external
HERSTELLER - DIGITUS
Hoehe - 0.2
HSTNUMMER - DN-170074
I/O connectors - 1 x RS-232 (COM)
I/O connectors - 1 x USB (Type B)
I/O connectors - 2 x RJ-45 LAN
Input power ports - Type F Schuko
Laenge - 0.41
Name - Digitus DN-170074
Name - Digitus | Line-Interactive UPS | Line-Interactive UPS DN-170074, 1000VA, 600W, 2x 12V/7Ah battery, 4x CEE 7/7 outlet, 2x RJ45, 1x USB 2.0 type B, 1x RS232, LCD, Simulated Sine Wave, 338x150x162mm, 7.8kg | 1000 VA | 600 W
name - UPS Line-Ineractive 1000VA/600W LCD
No. of batteries - 2
Number of phases input - 1 (230V)
Other features - Napięcie wejściowe: 230 VAC Zakres napięcia: 162-290 VAC Częstotliwość wejściowa: 50Hz/60Hz (automatyczne wykrywanie) Napięcie wyjściowe: 230 V AC 10% Regulacja prądu zmiennego (tryb bateryjny): 10% Częstotliwość wyjściowa (Tryb bateryjny): 50 Hz 1% Kształt fali wyjściowej (tryb bateryjny): Symulowana sinusoida Standardowy czas ładowania: 6-8 godzin dla uzyskania 90% naładowania Alarmy dźwiękowe: tryb bateryjny (co 10 sekund), niski poziom baterii (co sekundę), przeciążenie (co 0,5 sekundy), usterka (dźwięk ciągły) Poziom hałasu: poniżej 40dB Układ automatycznej regulacji napięcia sieciowego Boost and Back AVR Automatyczny restart po wznowieniu zasilania sieciowego Wyświetlacz LCD
Output power ports - 4 x C/F type (Schuko)
Package features > Classification of battery - CL126:NE:2016-12-09
Package features > Composition of battery - CL127:KT:2016-12-09
Package features > Embeeded battery - Yes
Package features > Gross depth (mm) - 405.00 mm
Package features > Gross depth master carton - 425 mm
Package features > Gross height (mm) - 235 mm
Package features > Gross height master carton - 260 mm
Package features > Gross width (mm) - 195 mm
Package features > Gross width master carton - 405 mm
Package features > Net weight master carton - 17 kg
Package features > Packing quantity - 2 pc(s)
Package features > Palette Qty - 76 pc(s)
Package features > Paper/Pasteboard - 366 g
Package features > Plastic (No PET) - 41 g
Package features > Tare weight (kg) - 0.41 kg
Package features > Tare weight master carton - 0.761 kg
Package features > TI weight (kg) - 4.37 kg
Package features > Type of battery - Accumulator
Package features > Volume (m3) - 0.018559125 m³
Package features > WEE classification - CL109:6:2017-04-01
Package features > WEEE tax - Yes
Performance > Capacity - 1000 VA
Performance > UPS topology - Line-Interactive
Performance > Waveform - Simulated Sine Wave
Ports & interfaces > AC outlets quantity - 4
producer - Digitus
Producer - Digitus
ProducerCode - DN-170074
Producer product family - Line-Interactive UPS
Producer product name - Line-Interactive UPS DN-170074, 1000VA, 600W, 2x 12V/7Ah battery, 4x CEE 7/7 outlet, 2x RJ45, 1x USB 2.0 type B, 1x RS232, LCD, Simulated Sine Wave, 338x150x162mm, 7.8kg
ShortDescription -
Stck_Kart - 2
Stck_Pal - 0
Storno - Y
Technical details > Capacity - 600 W
Technical details > Gross weight - 8.5 kg
Technical details > Net weight - 8.093 kg
Technical details > Other features - 1000 VA Line-Interactive UPS; 230 VAC 50Hz nominal output; LCD display; Noise level: Less than 40 dB; Overload, Discharge and Overcharge protection
Technical details > Producer - Digitus
UPS Architecture - line-interactive
vendpn - DN-170074
Voltage - 12 V
Warranty - 24
Warranty - 24 month(s)
Warranty - Gwarancja producenta: 24 miesiące.
Uwaga: Gwarancja na baterię wynosi 6 miesięcy.
Weight - 7.8 kg