Eaton 9PX3000IRT3U, 3000VA 3000W, IEC 3U
ID: 135550 Product code: 9PX3000IRT3U
In stock 1 units
Warranty: 2 years (Warranty for business entities 1 year)
Ready for dispatch
tomorrow, 15.05.2026
Main product parameters All parameters
  • Battery capacity (VA): 3000
  • Output power (W): 3000
Description
This UPS Eaton 9PX3000IRT3U, 3000VA 3000W, IEC 3U with an output power of 3000 W and a battery capacity of 3000 VA is capable of servicing powerful systems under continuous load. It maintains stable power supply for critically important devices.
Basic information
Battery capacity (VA) 3000
Battery type : Lead acid
Charging time (hours) : Not specified
Output power (W) : 3000
Ports and equipment
Number of nests (total) : 10
Number of sockets (Battery Backup) : 10
More detailed specification
Accessories included -
Active power - 3000 W
Apparent power - 3000 VA
ARTIKEL1 - EATON 9PX 3000I RT3U
ARTIKEL2 - IN
Breite - 0.59
Designation - CE+WEEE
dimension depth - 570 mm
dimension height - 280 mm
Dimensions - 130 x 440 x 485 mm
dimension weight - 34700 g
dimension width - 770 mm
ean - 743172081391
EANCode - 0743172081391
Environment requirements -
Gewicht - 35.08
HERSTELLER - EATON
Hoehe - 0.29
HSTNUMMER - 9PX3000IRT3U
Input power ports - IEC-C20
Laenge - 0.78
name - UPS 9PX3000IRT3U 3000W/VA RT3U
Number of phases input - 1 (230V)
Other features -
producer - Eaton
Rack dimensions - 3U
Software -
Special functions -
Stck_Kart - 1
Stck_Pal - 2
Storno - Y
UPS Architecture - on-line double conversion
vendpn - 9PX3000IRT3U
Video -