Eaton 9PX3000IRT2U, 3000VA 3000W, IEC 2U
ID: 135549 Product code: 9PX3000IRT2U
Can be ordered 7 units Availability: 14 days after order approval
Warranty: 2 years (Warranty for business entities 1 year)
Main product parameters All parameters
  • Battery capacity (VA): 3000
  • Output power (W): 3000
Description
This UPS Eaton 9PX3000IRT2U, 3000VA 3000W, IEC 2U with an output power of 3000 W and battery capacity of 3000 VA is designed for servers and IT infrastructure. It provides high load resistance and sufficient backup time for stable system operation.
Basic information
Battery capacity (VA) 3000
Battery type : Lead acid
Charging time (hours) : Not specified
Output power (W) : 3000
Ports and equipment
Number of nests (total) : 10
Number of sockets (Battery Backup) : 10
More detailed specification
Accessories included -
ACoutletsquantity - 10 AC outlet(s)
ACoutlettypes - C13 coupler, C19 coupler
Active power - 3000 W
Apparent power - 3000 VA
ARTIKEL1 - EATON 9PX 3000I RT2U
ARTIKEL2 - IN
AutomaticVoltageRegulationAVR -
Battery -
Batterycapacity -
Batterytechnology - Sealed Lead Acid (VRLA)
Batteryvoltage -
Cablesincluded -
Category - Root/Accessories | Exploitation/Power supply/UPSs and power strips/UPSs
Connectors - RS-232 (COM)
Depth - 605 mm
Description -
Design -
Designation - CE+WEEE
dimension depth - 245 mm
dimension height - 785 mm
Dimensions - 86,5 x 440 x 605 mm
dimension weight - 35100 g
dimension width - 585 mm
Displaytype - LCD
ean - 743172081384
EANCode - 0743172081384
Eans - 743172081384
Efficiency - 94%
Environment requirements -
Features -
Formfactor - Rackmount/Tower
Gewicht - 34.08
guarantee_type - normal
Heatdissipation -
Height - 86.5 mm
HERSTELLER - EATON
HighLights -
Hotswapbattery - Yes
HSTNUMMER - 9PX3000IRT2U
Inputfrequency - 40/70 Hz
Inputoperationvoltagemax - 276 V
Inputoperationvoltagemin - 176 V
Input power ports - IEC-C20
LongDesc - Eaton 9PX 3000VA/3000W UPS 3000i RT2U Rack/tower, 2U
ManufDatasheet -
Name - Eaton 9PX3000IRT2U
name - UPS 9PX3000IRT2U 3000W/VA RT2U
Networkcardslot -
Noiselevel - 40 dB
Numberofbatterycells -
Numberofinputphases - 1
Numberofoutputphases -
Number of phases input - 1 (230V)
Operatingaltitude -
OperatingrelativehumidityHH -
OperatingtemperatureTT - 0 - 40 °C
Operationalconditions -
Other features -
Outputfrequency - 50/60 Hz
Outputoperationvoltagemax - 240 V
Outputoperationvoltagemin - 200 V
Outputpower - 3000 W
Outputpowercapacity - 3 kVA
Output power ports - 2 x IEC-C19
Output power ports - 8 x IEC-C13
Packagingcontent -
Portsinterfaces -
Powerfactor - 1
Powerplug - C20 coupler
ProdDesc - Eaton 9PX UPS 3000i RT2U
producer - Eaton
Producer - Eaton
ProducerCode - 9PX3000IRT2U
Productcolour - Black
Productcondition - Original
ProductHighLights -
  • Double-conversion (Online)
  • 3 kVA 3000 W
  • Waveform: Pure sine
  • 10 AC outlet(s)
  • Sealed Lead Acid (VRLA)
  • Rackmount/Tower Black
ProductPicture - https://www.tdbaltic.ee/images/products/EATON/9PX3000IRT2U_1.jpg
ProductPicture1 -
ProductPicture2 -
ProductPicture3 -
ProductPicture4 -
ProductPicture5 -
Quickinstallationguide -
Rack dimensions - 2U
Rackmountkit - Yes
RS232ports - 1
Serialinterface -
Serialinterfacetype -
Serialportsquantity -
ShortDescription -
Software -
Special functions -
Stck_Kart - 1
Stck_Pal - 1
Storno - Y
Typicalbackuptimeathalfload - 9.5 min
UPS Architecture - on-line double conversion
UPStopology - Double-conversion (Online)
USBport - Yes
USBporttype -
vendpn - 9PX3000IRT2U
Video -
Warranty - 12 months
Warrantyandmisc -
Waveform - Pure sine
Weight - 27.6 kg
Weightdimensions -
Width - 440 mm