Eaton ELP1600DIN, 1600W 1000W
ID: 128382 Product code: ELP1600DIN
In stock 6 units
Warranty: 2 years
Ready for dispatch
on Thuesday, 19.05.2026
Delivery options
  • Posti parcel machine
Main product parameters All parameters
  • Battery capacity (VA): 1600
  • Output power (W): 1000
Description
This UPS Eaton ELP1600DIN, 1600W 1000W with an output power of 1000 W and battery capacity of 1600 VA is designed for servers and IT infrastructure. It provides high load resistance and sufficient backup time for stable system operation.
Warranty
Eaton provides a 2 year warranty for this model at all certified service centres.
Display characteristics
Display : Is
Basic information
Battery capacity (VA) 1600
Battery type : Lead acid
Charging time (hours) : 6
Output power (W) : 1000
Ports and equipment
Number of nests (total) : 8
Number of sockets (Battery Backup) : 4
RJ-45 : 2
Socket type : Schuko
USB : 0
More detailed specification
Accessories included - Kabel wejściowy Kabel USB Instrukcja obsługi Instrukcje bezpieczeństwa
ACoutletsquantity - 8 AC outlet(s)
ACoutlettypes - Type F
Active power - 1000 W
Apparent power - 1600 VA
ARTIKEL1 - EATON ELLIPSE PRO 1600 DIN
ARTIKEL2 - IN
AutomaticVoltageRegulationAVR -
Battery -
Batterycapacity -
Battery capacity - 9 Ah
Batterytechnology - Sealed Lead Acid (VRLA)
Batteryvoltage -
Breite - 0.34
Cablesincluded -
Chassis type - Tower
Code - ELP1600DIN
Color - Black
Depth - 390 mm
Description - Zasilacz awaryjny Eaton ELP1600DIN
Design -
Designation - CE+WEEE
dimension depth - 490 mm
dimension height - 325 mm
Dimensions - 275 x 82 x 390 mm
dimension weight - 12500 g
dimension width - 145 mm
Displaytype - LCD
EAN - 743172438188
ean - 743172438188
EANCode - 0743172438188
Efficiency -
Features -
Filters / protection - Overdischarge
Filters / protection - Surge
Formfactor - Tower
Gewicht - 12.74
GRUPPE1 - Power Protection
GRUPPE2 - UPS (Uninterruptable Power Supply)
guarantee - 36
guarantee_type - normal
Heatdissipation -
Height - 275 mm
HERSTELLER - EATON
HighLights -
Hoehe - 0.14
Hotswapbattery - No
HSTNUMMER - ELP1600DIN
I/O connectors - 1 x USB (Type B)
I/O connectors - 2 x RJ-11/RJ-45
Inputfrequency - 50/60 Hz
Inputoperationvoltagemax - 285 V
Inputoperationvoltagemin - 150 V
Input power ports - IEC-C14
Laenge - 0.5
Link - https://www.eaton.com/lt/lt-lt/skuPage.ELP1600DIN.html
ManufDatasheet -
Name - Eaton | Ellipse PRO UPS DIN | ELP1600DIN | 1600 VA | 1000 W
name - UPS Ellipse PRO 1600 DIN ELP1600DIN
Networkcardslot -
No. of batteries - 2
Noiselevel -
Numberofbatterycells -
Numberofinputphases -
Numberofoutputphases -
Number of phases input - 1 (230V)
Operatingaltitude -
OperatingrelativehumidityHH -
OperatingtemperatureTT -
Operationalconditions -
Outputfrequency - 50 Hz
Outputoperationvoltagemax - 240 V
Outputoperationvoltagemin - 220 V
Outputpower - 1000 W
Outputpowercapacity - 1.6 kVA
Output power ports - 8 x C/F type (Schuko)
Package features > Classification of battery - CL126:NE:2016-12-09
Package features > Composition of battery - CL127:KT:2016-12-09
Package features > Embeeded battery - Yes
Package features > Gross depth (mm) - 280.00 mm
Package features > Gross height (mm) - 400.00 mm
Package features > Gross width (mm) - 90.00 mm
Package features > Packing quantity - 1.00 pc(s)
Package features > Palette Qty - 85 pc(s)
Package features > Paper/Pasteboard - 400.00 g
Package features > Plastic (No PET) - 100.00 g
Package features > Tare weight (kg) - 0.50 kg
Package features > TI weight (kg) - 9.00 kg
Package features > Type of battery - Accumulator
Package features > Volume (m3) - 0.01 m³
Package features > WEE classification - CL109:5:2017-04-01
Package features > WEEE tax - Yes
Packagingcontent -
Performance > Capacity - 1600 VA
Performance > UPS topology - Line-Interactive
Portsinterfaces -
Powerfactor -
Powerplug - C14 coupler
ProdDesc - 1600VA/1000W UPS, line-interactive, DIN 4+4
producer - Eaton
Productcolour - Black
Productcondition - Original
ProductHighLights -
  • Line-Interactive
  • 1.6 kVA 1000 W
  • 8 AC outlet(s)
  • Sealed Lead Acid (VRLA)
  • Tower Black
ProductPicture - https://www.tdbaltic.ee/images/products/EATON/ELP1600DIN_1.jpg
ProductPicture1 - https://www.tdbaltic.ee/images/products/EATON/ELP1600DIN_2.jpg
ProductPicture2 - https://www.tdbaltic.ee/images/products/EATON/ELP1600DIN_3.jpg
ProductPicture3 -
ProductPicture4 -
ProductPicture5 -
Quickinstallationguide -
Rackmountkit -
RS232ports -
Serialinterface -
Serialinterfacetype -
Serialportsquantity -
Software - Eaton UPS Companion
Special functions -
Stck_Kart - 1
Stck_Pal - 7
Storno - Y
Technical details > Capacity - 1000 W
Technical details > Gross weight - 11.80 kg
Technical details > Net weight - 11.30 kg
Technical details > Producer - Eaton
Technical details > Producer product family - Ellipse PRO UPS DIN
Technical details > Producer product name - ELP1600DIN
Typicalbackuptimeathalfload - 9 min
UPS Architecture - line-interactive
UPStopology - Line-Interactive
USBport -
USBporttype -
vendpn - ELP1600DIN
Voltage - 12 V
Warranty - 24 months
Warranty - 36
Warranty - 36 month(s)
Warrantyandmisc -
Waveform -
Weight - 11.3 kg
Weight - 11.3 kg
Weightdimensions -
Width - 82 mm
Eaton ELP1600DIN, 1600W 1000W