Lc-power LC6850B-SI 3.1, 850W, 80PLUS Bronze, ATX 3.1, PCIe 5.1
ID: 1181302 Product code: LC6850B-SI 3.1
Can be ordered 34 units Availability: 14 days after order approval
Warranty: 2 years (Warranty for business entities 1 year)
Ready for dispatch
Delivery options
  • Posti parcel machine
Main product parameters All parameters
  • Producer: LC-POWER
  • Power output: 850W
  • 80 PLUS certification: 80 PLUS Bronze
  • Fan size: 135 mm
  • Modular cables: None
  • Processor plug-in: 1 x 8-pin(4+4) EPS
  • PCI-E: 3 x 6+2pin
Description
We offer to purchase a LC-POWER power supply unit with a power capacity of 850W, which has received the 80 PLUS Bronze energy efficiency certification.
This 850W power supply unit is intended for a workstation or high-performance gaming computer. It will be able to power multiple hard drives (SSD/HDD), water cooling, a high-end graphics card (for example, RTX 4070 Ti SUPER), and a top-tier processor (possibly overclocked).
The large 135 mm cooling fan diameter makes this power supply significantly quieter than average. Since the fan blade area is larger, the fan provides the necessary airflow at lower fan speeds, overall reducing the noise and vibration levels.
The power supply has been awarded the 80 PLUS Bronze energy efficiency certificate, which ensures at least 85% efficiency at 50% load. This indicates that at least 85 W out of 100 W of power received by the power supply from the electrical grid is delivered to the computer components, with the remaining 15 W being lost as heat.
The color of the block is Melna. The block has flat cables, whose color is Melna.
Basic information
Cybenetics Efficiency certification : There isn't
Cybenetics Noise level certification : There isn't
Power supply type : ATX
Power output 850W
The capacity of the power supply unit in watts. A higher capacity means higher stability of the computer operation. The recommended capacity of the power supply unit of a modern average computer is 500 W and above. If you use several HDDs, a powerful video card and processor it is recommended to buy a power supply unit with the capacity 600 W or above.
Total amperage (+12V) : 70.8A
Fan size : 135 mm
Functionality
Cable colour : Black
Lighting : None
Color : Black
Modular cables : None
Ports and equipment
PCI-E 5.0/5.1 : 1 x 300W 12V-2X6 (5.1)
Motherboard power : 20+4-pin
PCI-E : 3 x 6+2pin
SATA cconnectors : 4
4pin Molex : 2
Case
More detailed specification
EAN - 4262443280692
Gross Weight Kg - 2,12
Manufacturer Code - LC6850B-SI V3.1
Manufacturer Name - LC-Power
Short description - Netzteil ATX 3.1 LC-Power 850W/135mm 80+ Bronze zertifiziert PCIe 5.1 Retail