AeroCool Mirage L360, Black
ID: 1022977 Product code: AEROPGSMIRAGE-L360-B
Can be ordered 2 units Availability: 14 days after order approval
Warranty: 3 years
Ready for dispatch
Delivery options
  • Posti parcel machine
Main product parameters All parameters
  • Colour of the LED lighting of the fans: RGB
  • Cooling capacity (TDP), W: 550
  • Number of fans: 3
  • Producer: Aerocool
  • Size, mm: 360
All parameters
Fan colour : Black
Fan speed (MAX), rpm : 2000
Fan speed (MIN), rpm : 600
LCD display : There isn't
Noise level (MAX), dB(A) : 26.8
Number of fans : 3
Pipe length, mm : Not specified
Producer : Aerocool
Radiator colour : Black
Size, mm : 360
More detailed specification
Brand - Aerocool
BrandPartCode - MIRAGEL360
Category - Computer Cooling Systems
Category_1 - Computer Cases and Cooling
Category_2 - Watercooling
Design - Fan connector - 4-pin
Design - Illumination colour - Multi
Design - Illumination LED - Yes
Design - Product colour - Black
Design - Radiator material - Aluminium
Design - Water block material - Copper
dimensionalWeight - 2896
EAN_code - 4710562757958
GTIN - 4710562757958
Logistics data - Harmonized System (HS) code - 84733080
LongProductName - 360mm ARGB Liquid cooler, TDP 550W, Black
LongSummaryDescription - Aerocool MIRAGEL360 Liquid CPU Cooling 3x12cm ARGB Fan TDP 550W Black. Type: All-in-one liquid cooler, Maximum air pressure: 1.62 mmH2O. Product colour: Black
Manufacturer - Aerocool
Manufacturer_code - ACLA-MR36117.71
Name - Aerocool Mirage L360 ACLA-MR36117.71
Performance - Fan's mean time to failure (MTTF) - 60000 h
Performance - Fan bearing technology - Hydraulic bearing
Performance - Fan noise level (max) - 26.8 dB
Performance - Fan speed (max) - 2000 RPM
Performance - Fan speed (min) - 600 RPM
Performance - Maximum air pressure - 1.62 mmH2O
Performance - Pump's mean time to failure (MTTF) - 80000 h
Performance - Pump motor speed - 2300 RPM
Performance - Pump noise level - 20.2 dB
Performance - Quantity per pack - 1 pc(s)
Performance - Suitable location - Processor
Performance - Supported processor sockets - LGA 775 (Socket T)
Performance - Supported processor sockets - LGA 1200 (Socket H5)
Performance - Supported processor sockets - LGA 2011 (Socket R)
Performance - Supported processor sockets - LGA 2066
Performance - Supported processor sockets - Socket AM2
Performance - Supported processor sockets - Socket AM3
Performance - Supported processor sockets - Socket AM4
Performance - Supported processor sockets - Socket FM1
Performance - Supported processor sockets - Socket FM2
Performance - Type - All-in-one liquid cooler
Power - Fan current - 0.28 A
Power - Fan power consumption - 3.36 W
Power - Fan voltage - 12 V
Power - Pump power consumption - 2.64 W
Power - Pump voltage - 12 V
Power - Thermal Design Power (TDP) - 550 W
producerCode - AEROPGSMIRAGE-L360-B
productName - AEROCOOL PGS MIRAGE L360 ARGB BK Water Cooler
ProductName - MIRAGEL360 Liquid CPU Cooling 3x12cm ARGB Fan TDP 550W Black
productSize - Normal
ShortSummaryDescription - Aerocool MIRAGEL360 Liquid CPU Cooling 3x12cm ARGB Fan TDP 550W Black, All-in-one liquid cooler, Black
sizeX - 482
sizeY - 151
sizeZ - 199
Title - Aerocool MIRAGEL360 Liquid CPU Cooling 3x12cm ARGB Fan TDP 550W Black
URL - https://aerocool.io/product/mirage-l360/
WarrantyInfo -
warrantyLength - 36
warrantyType - G
Weight - 2,15
weight - 2158
Weight & dimensions - Fan dimensions (W x D x H) - 120 x 120 x 25 mm