Brother STANDARD WAX RIBBON 110MMX300MM 12 ROLLS TD-4T SERIES
ID: 526878 Product code: BWS-1D300-110
Can be ordered 1 units Availability: 14 days after order approval
Warranty: 2 years (Warranty for business entities 1 year)
Ready for dispatch
Delivery options
  • Posti parcel machine
More detailed specification
ARTIKEL1 - STANDARD WAX BLACK 110MM X 300M
ARTIKEL2 - (PACK OF 12)
Brand - Brother
BrandPartCode - BWS-1D300-110
Category - Printer Ribbons
EANCode - 5014047600241
GRUPPE1 - POS
GRUPPE2 - Label Printer Supp
GTIN - 5014047600241
HERSTELLER - BROTHER
HSTNUMMER - BWS1D300110
Logistics data - Harmonized System (HS) code - 84439990
Logistics data - Master (outer) cases per pallet - 104 pc(s)
Logistics data - Pallet gross height - 11.1 cm
Logistics data - Pallet gross weight - 464.2 kg
Logistics data - Products per pallet - 1248 pc(s)
LongProductName - The BWS-1D300-110 standard wax thermal transfer black ink ribbon, 300 metres in length and 110mm in width has been Certified by Brother International Europe.
LongSummaryDescription - Brother BWS-1D300-110. Compatibility: TD-4520TN, TD-4420TN, TD-4650TNWB, TD-4650TNWBR, TD-4750TNWB, TD-4750TNWBR, Printing colours: Black, Print technology: Thermal transfer. Width: 65 mm, Depth: 65 mm, Height: 110 mm. Package weight: 4.3 kg, Quantity per pack: 1 pc(s). Products per pallet: 1248 pc(s), Pallet gross weight: 464.2 kg, Pallet gross height: 11.1 cm
Packaging data - Package weight - 4.3 kg
Packaging data - Quantity per pack - 1 pc(s)
Performance - Brand compatibility - Brother
Performance - Country of origin - Spain
Performance - Printing colours - Black
Performance - Print technology - Thermal transfer
Performance - Product colour - Black
ProductName - BWS-1D300-110
Stck_Kart - 0
Stck_Pal - 0
Storno - Y
Technical details - Layers per pallet - 8 pc(s)
Technical details - Master (outer) cases per pallet layer - 13 pc(s)
Technical details - Pallet type - 800 x 1200 mm
Title - Brother BWS-1D300-110 printer ribbon Black
URL - https://www.brother.com/
WarrantyInfo -
Weight & dimensions - Depth - 65 mm
Weight & dimensions - Height - 110 mm
Weight & dimensions - Ribbon length - 300 m
Weight & dimensions - Ribbon width - 11 cm
Weight & dimensions - Weight - 372 g
Weight & dimensions - Width - 65 mm