Brother QL-1110NWBCYJ1
ID: 1407284 Product code: QL1110NWBCYJ1
Can be ordered 4 units Availability: 14 days after order approval
Warranty: 2 years (Warranty for business entities 1 year)
Ready for dispatch
Delivery options
  • Posti parcel machine
More detailed specification
Brand - Brother
BrandPartCode - QL-1110NWB
Category - Label Printers
Category - Root/Electronics/PC peripherals/Printers, 3D printers and plotters/Label printer
Design - Built-in display - No
Design - Display - No
Design - Product colour - Black, White
Eans - 4977766826884
GTIN - 0012502648949
GTIN - 012502648949
Logistics data - Harmonized System (HS) code - 84433210
Logistics data - Layers per pallet - 6 pc(s)
Logistics data - Master (outer) cases per pallet - 24 pc(s)
Logistics data - Master (outer) cases per pallet layer - 4 pc(s)
Logistics data - Pallet gross height - 17.4 cm
Logistics data - Pallet gross weight - 255.1 kg
Logistics data - Products per pallet - 72 pc(s)
LongDesc - This wide format shipping label printer has a true 4 inch(101.6mm) print width - to offer maximum compatibility with various shipping label software packages. Easily send your products to a Fulfilled By Amazon (FBA) warehouse using the special "PDF Crop Print". Simply print the PDF that contains the multiple barcode labels from your FBA account, and let the driver detect, extract and print each individual label to the QL-1110NWBc automatically. With USB, Ethernet, Wi-Fi and Bluetooth, you can choose to print labels from your PC, Mac, smartphone or tablet, whichever is most convenient. Plus with Apple MFi certification and AirPrint, all your connectivity options are covered. And with a range of SDK's (Software Development Kits) for Windows, iOS and Android, the QL-1110NWBc can be easily integrated into your own systems and software.
LongProductName - The fully featured warehouse and mail room label printer for labelling boxes and parcels. Several wired and wireless connectivity options and a true 4 inch (101.6mm) print width offers maximum flexibility.
LongSummaryDescription - Brother QL-1110NWB. Print technology: Direct thermal, Maximum resolution: 300 x 300 DPI, Print speed: 110 mm/sec. Connectivity technology: Wired & Wireless, Ethernet LAN, Wi-Fi, Bluetooth, Bluetooth version: 5.2, USB port. Tape type: DK. Product colour: Black, White
Name - Brother QL-1110NWBCYJ1
Other features - Country of origin - China
Other features - Label memory - 255 label(s)
Other features - Spare part retention - 5 year(s)
Packaging content - Cables included - AC, USB
Packaging content - Manual - Yes
Packaging content - Software development kit (SDK) - Yes
Packaging data - Package weight - 3.27 kg
Paper handling - Autocutter - Yes
Paper handling - Maximum label length - 3 m
Paper handling - Maximum label width - 10.4 cm
Performance - Flash memory - 7.8 MB
Performance - Tape type - DK
Ports & interfaces - Bluetooth - Yes
Ports & interfaces - Bluetooth profiles - BIP, HCRP, OPP, SPP
Ports & interfaces - Bluetooth version - 5.2
Ports & interfaces - Connectivity technology - Wired & Wireless
Ports & interfaces - Ethernet LAN - Yes
Ports & interfaces - USB 2.0 ports quantity - 1
Ports & interfaces - USB port - Yes
Ports & interfaces - Wi-Fi - Yes
Power - AC input voltage - 220 - 240 V
Printing - Colour - No
Printing - Maximum printing width - 10.2 cm
Printing - Maximum resolution - 300 x 300 DPI
Printing - Minimum print length - 2.54 cm
Printing - Print speed - 69 lpm
Printing - Print speed - 110 mm/sec
Printing - Print technology - Direct thermal
Printing - Vertical printing - Yes
Producer - Brother
ProducerCode - QL1110NWBCYJ1
ProductName - QL-1110NWB
ShortDescription -
ShortSummaryDescription - Brother QL-1110NWB, DK, Direct thermal, 300 x 300 DPI, 110 mm/sec, Wired & Wireless, Black, White
System requirements - Mobile operating systems supported - Android, iOS
Technical details - Pallet type - 800 x 1200 mm
Technical details - Sustainability certificates - ENERGY STAR
Title - Brother QL-1110NWB label printer Direct thermal 300 x 300 DPI 110 mm/sec Wired & Wireless Ethernet LAN DK Wi-Fi Bluetooth
URL - https://www.brother.com/
WarrantyInfo -
Weight & dimensions - Depth - 295 mm
Weight & dimensions - Height - 245 mm
Weight & dimensions - Weight - 2.37 kg
Weight & dimensions - Width - 240 mm