Dahua KEYFOB WIRELESS/868MHZ ARA24-W2
ID: 799575 Product code: ARA24-W2-868
In stock 30 units
Warranty: 3 years
Ready for dispatch
on Friday, 15.05.2026
Delivery options
  • Posti parcel machine
More detailed specification
Battery - Built-in battery - Yes
Battery - Power consumption - 85 mA
Battery - Rechargeable - No
Brand - Dahua Technology
BrandPartCode - ARA24-W2-868
Category - Remote Controls
Category Code - RCL
Colour - White
Description - SOS emergency alarm. Frequency hopping function and two-way communication technology Cloud update and automatic recovery from update failure. Button: 4 (Home, Away, Disarm, and SOS) Low Battery Alarm Carrier Frequency: 868.0 MHz–868.6 MHz Communication Distance: Up to 900 m in an open space, Two-way Encryption Mode: AES128 Power Supply: CR2032 battery Operating Temperature: –10 °C to +55 °C Battery Life: 5 years Product Dimensions: 60.0 mm × 39.5 mm × 15.0 mm
Design - Backlight buttons - No
Design - Brand compatibility - Sunstech
Design - Buttons quantity - 4
Design - Input type - Press buttons
Design - Interface - RF Wireless
Design - Product colour - Grey, White
Design - Remote control proper use - Security system
Dimensions - 60.0 mm × 39.5 mm × 15.0 mm
GTIN - 6923172504708
Operational conditions - Operating relative humidity (H-H) - 10 - 90%
Operational conditions - Operating temperature (T-T) - -10 - 55 °C
Packaging data - Package depth - 98.5 mm
Packaging data - Package height - 27.8 mm
Packaging data - Package weight - 65 g
Packaging data - Package width - 135 mm
Packaging data - Quantity per pack - 1 pc(s)
Performance - Certification - CE
Performance - LED indicators - Battery level
Performance - Maximum range - 500 m
Performance - Operating frequency - 433.1 - 434.6 MHz
ProductName - ARA24-W2-868
Product Net Weight - 0.02 kg
Title - Dahua Technology ARA24-W2-868 remote control RF Wireless Security system Press buttons
Unit Box Height - 0.1
Unit Box Length - 0.14
Unit Box Width - 0.03
Unit Calculated Volume - 0.00042 cubm
Unit Calculated Weight - 0.083 kg
Units per Shipping Box - 1
Warranty - 60 months
Weight & dimensions - Depth - 39.5 mm
Weight & dimensions - Height - 15 mm
Weight & dimensions - Weight - 20 g
Weight & dimensions - Width - 60 mm