LG LG 32LN661HBLA 32" SMART HOTEL FHD TV DVB-T2/C/S2 WIFI
ID: 1284290 Product code: 32LN661HBLA
In stock 2 units
Warranty: 2 years (Warranty for business entities 1 year)
Ready for dispatch
on Monday, 18.05.2026
Delivery options
  • Posti parcel machine
More detailed specification
Audio - Audio decoders - Not supported
Audio - Built-in subwoofer - No
Audio - Number of speakers - 2
Audio - RMS rated power - 10 W
Brand - LG
BrandPartCode - 32LN661HBLA.AEU
Built-in speakers - Yes
Category - Hospitality TVs
Common interface (CI) - Yes
Connections - Audio (3.5mm)
Connections - Ethernet (RJ-45)
Connections - HDMI
Connections - RS-232C
Connections - USB-A (USB 2.0)
Description - LG 32LN661HBLA 32" SMART HOTEL FHD TV DVB-T2/C/S2 WIFI
Design - Cable lock slot - Yes
Design - Cable lock slot type - Kensington
Design - Panel mounting interface - 200 x 200 mm
Design - Product colour - Black
Design - VESA mounting - Yes
Dimensions (W x D x H) with stand, mm - 739 × 495 × 241
Dimensions W x D x H, mm - 739 × 441 × 84
Display - Display diagonal - 81.3 cm (32")
Display - Display diagonal (metric) - 80 cm
Display - Display resolution - 1366 x 768 pixels
Display - Display technology - LCD
Display - HD type - HD
Display - Native aspect ratio - 16:9
Display - Screen shape - Flat
Display diagonal, " - 32
Display resolution, pixels - 1366 x 768
GTIN - 8806084045478
Height - 530.000000
Hospitality features - Content management solution - LG Pro:Centric
Hospitality features - Hotel mode - Yes
Hospitality features - USB cloning - Yes
Internal player - No
Length - 900.000000
LongProductName - 32'' HD 1366 x 768, 240cd/m², 5W + 5W, AI Sound, webOS22, Wi-Fi, HDMI, USB, RF In, CI Slot, RJ45
LongSummaryDescription - LG 32LN661HBLA. Display diagonal: 81.3 cm (32"), HD type: HD, Display resolution: 1366 x 768 pixels. Product colour: Black, Panel mounting interface: 200 x 200 mm, Cable lock slot type: Kensington. Operating system installed: WebOS. Content management solution: LG Pro:Centric. HDMI version: 2.0/2.1
Manufacturer - LG Electronics
ManufacturerPartNumber - 32LN661HBLA
Network - Bluetooth - Yes
Network - Bluetooth profiles - A2DP
Network - Ethernet LAN - Yes
Network - Web browser - Yes
Network - Wi-Fi - Yes
Operation time - 16/7
Other features - Digital Living Network Alliance (DLNA) certified - No
Other features - Frameless design - No
Other features - Warranty period - 2 year(s)
Packaging content - Cables included - AC
Packaging content - Desktop stand - Yes
Packaging content - Remote control included - Yes
Performance - High Dynamic Range (HDR) supported - No
Performance - Internet TV - Yes
Performance - Operating system installed - WebOS
Performance - Operating system version - 22
Performance - Smart TV - Yes
PeriodofWarranty -
Pivot - No
Ports & interfaces - Common interface (CI) - Yes
Ports & interfaces - Common interface Plus (CI+) - Yes
Ports & interfaces - Common interface Plus (CI+) version - 1.4
Ports & interfaces - Digital audio optical out - 2
Ports & interfaces - DVI port - No
Ports & interfaces - Ethernet LAN (RJ-45) ports - 2
Ports & interfaces - HDMI ports quantity - 3
Ports & interfaces - HDMI version - 2.0/2.1
Ports & interfaces - RF ports quantity - 2
Ports & interfaces - USB 2.0 ports quantity - 2
Power - AC input frequency - 50 - 60 Hz
Power - AC input voltage - 100-240 V
Power - Energy consumption (SDR) per 1000 hours - 27 kWh
Power - Energy efficiency class (HDR) - Not available
Power - Energy efficiency class (SDR) - F
Power - Power consumption (max) - 51.5 W
Power - Power consumption (standby) - 0.5 W
Power - Power consumption (typical) - 40.2 W
Power consumption (max.), W - 51.5
Power consumption (standby), W - 0.5
Power consumption, W - 40.2
ProductName - 32LN661HBLA
ShortSummaryDescription - LG 32LN661HBLA, 81.3 cm (32"), HD, 1366 x 768 pixels, LCD, 16:9, Flat
Speaker power, W - 5 + 5
Title - LG 32LN661HBLA 81.3 cm (32") HD Smart TV Black 10 W
Touch sensitive screen - No
Tuner type - DVB-C
Tuner type - DVB-S2
Tuner type - DVB-T2
TV tuner - Analog signal format system - PAL, SECAM
TV tuner - Digital signal format system - DVB-T2, DVB-C, DVB-S2
TV tuner - Tuner type - Analog & digital
URL - https://www.lg.com/uk/business/commercial-tv/commercial-lite/32ln661hbla/
VESA-standard, mm - 200 x 200
WarrantyInfo -
Weight - 7.540000
Weight & dimensions - Depth (without stand) - 84 mm
Weight & dimensions - Depth (with stand) - 241 mm
Weight & dimensions - Height (without stand) - 441 mm
Weight & dimensions - Height (with stand) - 495 mm
Weight & dimensions - Weight (without stand) - 4.9 kg
Weight & dimensions - Weight (with stand) - 6.1 kg
Weight & dimensions - Width (without stand) - 739 mm
Weight & dimensions - Width (with stand) - 739 mm
Weight, g - 4900
Weight with stand, g - 6100
Wi-Fi - Yes
Width - 155.000000