Toshiba 50UV3F63DG, 50"
ID: 1253596 Product code: 50UV3F63DG
Can be ordered 30 units Availability: 14 days after order approval
Warranty: 2 years
Main product parameters All parameters
  • Color: Black
  • Energy efficiency class: E
  • Screen resolution: 3840 x 2160 (4K Ultra HD)
  • Screen size: 55" (139 cm)
  • SMART TV: Is
  • Technology: LED
  • Audio power: 20W
  • USB: 2
  • WiFi: Internal
All parameters
Backlight (Ambilight) : Not
Color : Black
Curved screen : Not
Display update rate : 60 Hz
Energy efficiency class : E
HDR : Is
Picture-In-Picture : Not
Screen size : 55" (139 cm)
SMART TV : Is
Technology : LED
VESA wall mount : 200x200 mm
Weight (with stand) : 11.1 kg
Weight (without stand) : 9.4 kg
Ports and equipment
Audio power : 20W
Digital receiver : DVB-T2/C/S2
HDMI slots : 3
LAN (RJ-45) : Is
USB : 2
Wireless connections
WiFi : Internal
More detailed specification
3D support - No
Audio system - Dolby Audio
Bluetooth - Yes
Brightness - 350 cd/m²
Depth - 87 mm
Depth with stand - 235 mm
Designation - CE+WEEE
dimension depth - 165 mm
dimension height - 780 mm
dimension weight - 14500 g
dimension width - 1210 mm
DLNA - No
ean - 4024862134884
Energy label - Pobierz
functions - EPG
guarantee - 24
guarantee_type - external
HD technology - Ultra HD/4K
Height - 712 mm
Height with stand - 767 mm
Hotel mode - Yes
I/O connectors - 1 x Antenna input
I/O connectors - 1 x RJ-45 LAN
I/O connectors - 2 x USB 2.0
I/O connectors - 3 x HDMI
Image technology - Dolby Vision HDR
Image technology - HDR
Image technology - HDR10
Image technology - MEMC
Image technology - TRU Flow
Image technology - TRU Resolution
Image technology - UHD Upscaling
Image technology - Wide Color Gamut
Max speaker power (total) - 20 W
Model - 50UV3F63DG
name - TV LED 50 inches 50UV3F63DG
Other features -
Panel type - D-LED
Processor -
producer - Toshiba
PVR/DVR - Yes
Refresh rate - 60 Hz
Resolution - 3840 x 2160
Screen size (diag.) - 50"
Smart TV - yes
System TV - VIDAA
Technologies -
Teletext (memory) -
TV tuner - Analog
TV tuner - DVB-C
TV tuner - DVB-S
TV tuner - DVB-S2
TV tuner - DVB-T2/HEVC (H.265)
TV tuner - DVB-T MPEG-2
TV tuner - DVB-T MPEG-4 (H.264)
vendpn - 50UV3F63DG
VESA - 200 x 200
Weight - 13.9 kg
Width - 1233 mm
WiFi - Yes
Toshiba 50UV3F63DG, 50"