Huawei MatePad 12 X (2025), 12GB/256GB, Green + Keyboard + Stylus
ID: 1275191 Product code: Laurent -W09DK
Can be ordered 3 units Availability: 14 days after order approval
Warranty: 2 years (Warranty for business entities 1 year)
Ready for dispatch
Delivery options
  • Posti parcel machine
Main product parameters All parameters
  • Screen brightness, nits: 1000
  • Screen size: 12"
  • Screen resolution: 2800 x 1840
  • Bult-in memory: 256GB
  • Model: Huawei MatePad 12 X (2025)
  • Weight (g): 555 g
  • Processor (Chipset): HiSilicon Kirin T92B
  • RAM Memory: 12GB
  • Onboard OS: HarmonyOS 4
  • 4G: Not
  • 5G: None
  • Main camera resolution: 50 MPix
  • battery capacity: 10100 mAh
Display characteristics
Refresh rate : 144 Hz
Screen brightness, nits : 1000
Screen size 12"
For convenient use we recommend approximately 10" tablet computers. 7" screen can be considered small and better suitable for children. If the tablet computer has the screen with the size exceeding 10" it means that the device is quite big and can seem inconvenient for an average user.
Screen resolution 2800 x 1840
Display type IPS LCD
Basic information
Color : Green
Bult-in memory 256GB
Weight (g) : 555 g
Processor parameters
CPU cores 8 (Octa-core)
Random-access memory (RAM)
RAM Memory : 12GB
Graphics card
Graphics card : Not specified
Operating system
Onboard OS HarmonyOS 4
This is among the most important parameters in choosing the tablet computer.
Ports and equipment
Connection for charging : USB-C
Wi-Fi Wi-Fi 7 (802.11be)
Memory card slot : None
Wireless connections
4G : Not
5G : None
NFC : Not
GPS : None
Bluetooth Is
Camera properties
Front camera resolution : 8 MPix
Battery
battery capacity 10100 mAh
More detailed specification
Category - Root/Laptops | Tablets/Tablets
Dane techniczne: Rysik w komplecie - tak
Dane techniczne: Akcesoria - klawiatura
Dane techniczne: Akcesoria - rysik
Dane techniczne: Aparat z przodu - 8 Mpix (f/2.0)
Dane techniczne: Aparat z tyłu - 50 Mpix (f/1.8)
Dane techniczne: Czujniki i komponenty - czujnik grawitacyjny
Dane techniczne: Czujniki i komponenty - czujnik Halla
Dane techniczne: Czujniki i komponenty - czujnik oświetlenia zewnętrznego
Dane techniczne: Czujniki i komponenty - żyroskop
Dane techniczne: Grubość - 5.9 mm
Dane techniczne: Gwarancja - 2 lata w serwisie zewnętrznym
Dane techniczne: Jasność matrycy - 1000 nitów (max)
Dane techniczne: Kolor - zielony
Dane techniczne: Komunikacja - Bluetooth 5.2
Dane techniczne: Komunikacja - Wi-Fi 6 (802.11a/b/g/n/ac/ax)
Dane techniczne: Lampa błyskowa - 1 x LED
Dane techniczne: Model - Huawei Matepad 12X 2025
Dane techniczne: Nagrywanie wideo - 1920 x 1080 (FHD) (30/fps)
Dane techniczne: Nagrywanie wideo - 3840 x 2160 (4K)
Dane techniczne: Platforma - Huawei OS
Dane techniczne: Pojemność akumulatora - 10100 mAh
Dane techniczne: Pojemność dysku SSD - 256 GB
Dane techniczne: Producent - Huawei
Dane techniczne: Przekątna ekranu - 12 cali
Dane techniczne: Rozdzielczość ekranu - 2800 × 1840 pikseli
Dane techniczne: Rozdzielczość zdjęć - 8192 x 6144
Dane techniczne: Seria - Huawei MatePad
Dane techniczne: Stan - nowy
Dane techniczne: System operacyjny - HarmonyOS 4.3
Dane techniczne: Szerokość - 183 mm
Dane techniczne: Technologia - częstotliwość odświeżania matrycy 144 Hz
Dane techniczne: Technologia - obsługa rysika
Dane techniczne: Technologia - powłoka odporna na odciski palców
Dane techniczne: Technologia - redukcja niebieskiego światła
Dane techniczne: Technologia dotykowa - pojemnościowy (10 - punktowy)
Dane techniczne: Waga - 555 g
Dane techniczne: Wbudowane głośniki - 6 głośników (HUAWEI SOUND)
Dane techniczne: Wbudowany mikrofon - tak (2 x mikrofon)
Dane techniczne: Wersja - Wi-Fi
Dane techniczne: Wielkość pamięci RAM - 12 GB
Dane techniczne: Wysokość - 270 mm
Dane techniczne: Złącza - 1 x USB 3.1 Typ-C
Dane techniczne: Ładowanie przez USB - tak (do 66W)
Eans - 6942103173226
Name - Huawei Matepad 12X 2025 12/256GB PaperMatte WiFi zielony + klawiatura + rysik
Producent: Nazwa producenta / importera - Huawei
Huawei Polska sp. z o.o.
Domaniewska 39A