Eaton 5PX3000IRT3UG2, 3000VA 3000W, IEC 3U
ID: 761825 Product code: 5PX3000IRT3UG2
Can be ordered 1 units Availability: 14 days after order approval
Warranty: 2 years
Main product parameters All parameters
  • Battery capacity (VA): 3000
  • Output power (W): 3000
Description
This UPS Eaton 5PX3000IRT3UG2, 3000VA 3000W, IEC 3U with an output power of 3000 W and battery capacity 3000 VA is suitable for a professional environment, where high reliability and protection against power supply interruptions is required.
Warranty
Eaton provides a 3 year warranty for this model at all certified service centres.
Display characteristics
Display : Is
Basic information
Battery capacity (VA) 3000
Battery type : Lead acid
Charging time (hours) : Not specified
Output power (W) : 3000
Ports and equipment
Number of nests (total) : 10
Number of sockets (Battery Backup) : 10
RJ-45 : 0
Socket type : IEC320
USB : 0
More detailed specification
Accessories included -
Active power - 3000 W
Apparent power - 3000 VA
ARTIKEL1 - EATON 5PX 3000I RT3U G2
ARTIKEL2 -
Battery - Automatic battery test - Yes
Battery - Hot-swap battery - Yes
Certificates - CE cTUVus EAC Cm UKCA Ukr KCC ENERGY STAR certified
Chassis type - Rack
Chassis type - Tower
Color - Black
Color - Gray
Design - Certification - IEC/EN 62040-2, FCC B, CISPR22 B
CB (TUV) / cTUVus / EAC / UKCA / Ukr / Cm
Design - Display type - LCD
Design - Form factor - Rackmount/Tower
Design - LED indicators - Yes
Design - Product colour - Black
Design - Rack capacity - 3U
Design - Safety - IEC/EN 62040-1, UL1778, CSA22.2
Designation - CE+WEEE
dimensionalWeight - 23950
dimension depth - 580 mm
dimension height - 285 mm
Dimensions - 438 x 483 x 129 mm
dimension weight - 38000 g
dimension width - 770 mm
ean - 743172104892
EANCode - 0743172104892
Environment requirements - Temperatura pracy 0 do 40°C Poziom hałasu < 40 dB przy typowym obciążeniu
Features - Input frequency - 47/70 Hz
Features - Input operation voltage (max) - 294 V
Features - Input operation voltage (min) - 160 V
Features - Noise level - 40 dB
Features - Output power - 3000 W
Features - Output power capacity - 3 kVA
Features - Power protection features - Overdischarge
Features - UPS topology - Line-Interactive
Features - Waveform - Pure sine
GRUPPE1 - Power Protection
GRUPPE2 - UPS (Uninterruptable Power Supply)
guarantee - 36
guarantee_type - external
HERSTELLER - EATON
HSTNUMMER - 5PX3000IRT3UG2
Input power ports - IEC-C20
Logistics data - Harmonized System (HS) code - 85078000
name - 5PX 3000i RT3U G2 3000VA / 3000W
Number of phases input - 1 (230V)
Operational conditions - Operating temperature (T-T) - 0 - 40 °C
Other features - Nominal output voltage - 230 V
Other features - Output connections - 8 x IEC C13 (10A)
2 x IEC C19 (16A)
Output power ports - 2 x IEC-C19
Output power ports - 8 x IEC-C13
Packaging data - Management card included - No
Ports & interfaces - AC outlets quantity - 10 AC outlet(s)
Ports & interfaces - AC outlet types - C13 coupler
Ports & interfaces - AC outlet types - C19 coupler
Ports & interfaces - Power plug - C20 coupler
Ports & interfaces - Serial interface - Yes
Ports & interfaces - Serial interface type - RS-232
Ports & interfaces - Serial ports quantity - 1
Ports & interfaces - USB port - Yes
producer - Eaton
producerCode - 5PX3000IRT3UG2
productName - Eaton 5PX3000IRT3UG2 uninterruptible power supply (UPS) Line-Interactive 3 kVA 3000 W 10 AC outlet(s)
productSize - SmallPallet
sizeX - 772
sizeY - 280
sizeZ - 554
Software -
Stck_Kart - 1
Stck_Pal - 3
Storno - Y
Technical details - Compliance certificates - CE
Technical details - Sustainability certificates - ENERGY STAR
Technical details - Sustainability compliance - Yes
UPS Architecture - line-interactive
vendpn - 5PX3000IRT3UG2
Video -
Warranty - 3 lata po rejestracji
warrantyLength - 24
warrantyType - G
Weight - 31.1 kg
weight - 38500
Weight & dimensions - Depth - 483 mm
Weight & dimensions - Height - 129 mm
Weight & dimensions - Weight - 31.1 kg
Weight & dimensions - Width - 438 mm