Cyberpower VP1000EILCD, 1000VA 550W, IEC
ID: 625073 Product code: VP1000EILCD
Can be ordered 30 units Availability: 14 days after order approval
Warranty: 2 years (Warranty for business entities 1 year)
Ready for dispatch
Delivery options
  • Posti parcel machine
Main product parameters All parameters
  • Battery capacity (VA): 1000
  • Output power (W): 550
Description
This UPS Cyberpower VP1000EILCD, 1000VA 550W, IEC with an output capacity of 550 W and a battery capacity of 1000 VA offers a balanced solution for daily use. The battery backup allows for temporary operation of multiple connected devices.
Warranty
Cyberpower provides a 2 year warranty for this model at all certified service centres.
*When purchasing the device for a legal entity, the manufacturer's warranty is 1 year.
Display characteristics
Display : Is
Basic information
Battery capacity (VA) 1000
Battery type : Lead acid
Charging time (hours) : 8
Output power (W) : 550
Ports and equipment
Number of nests (total) : 6
Number of sockets (Battery Backup) : 6
RJ-45 : 2
Socket type : IEC320
USB : 0
More detailed specification
Accessories included - VP1000EILCD UPS Power cord USB cable User manual Product registration card
Active power - 550 W
Apparent power - 1000 VA
Battery - Battery recharge time - 8 h
Battery - Battery technology - Sealed Lead Acid (VRLA)
Battery - Typical backup time at full load - 1 min
Battery - Typical backup time at half load - 9 min
Brand - CyberPower
BrandPartCode - VP1000EILCD
Category - Uninterruptible Power Supplies (UPSs)
Certificates - Certification - CE, EAC
Certificates - Compliance certificates - RoHS
Charging time - 8 h
Chassis type - Tower
Color - Black
Data Act - Link and Link
Design - Display type - LCD
Design - Form factor - Tower
Design - Housing material - Plastic
Design - LED indicators - Yes
Design - Product colour - Black
Designation - CE+WEEE
dimension depth - 340 mm
dimension height - 300 mm
Dimensions - 100 x 227 x 260 mm
dimension weight - 7000 g
dimension width - 145 mm
ean - 4712856274875
Features - Audible alarm(s) - Yes
Features - Audible alarm modes - Fault, Low battery alarm, Overload alarm
Features - Automatic Voltage Regulation (AVR) - Yes
Features - EMI/RFI noise filtering - Yes
Features - Input frequency - 50/60 Hz
Features - Input operation voltage (max) - 295 V
Features - Input operation voltage (min) - 167 V
Features - Maximum current - 4.35 A
Features - Output frequency - 50/60 Hz
Features - Output operation voltage (max) - 230 V
Features - Output operation voltage (min) - 230 V
Features - Output power - 550 W
Features - Output power capacity - 1 kVA
Features - Power protection features - Overload
Features - Response time - 4 ms
Features - Surge energy rating - 450 J
Features - Surge protection - Yes
Features - Surge protection features - Network, Telephone
Features - UPS topology - Line-Interactive
Features - Waveform - Sine
Filters / protection - Overload
Filters / protection - Suppression
Filters / protection - Surge
GTIN - 4712856274875
guarantee - 24
guarantee_type - external
I/O connectors - 1 x RS-232 (COM)
I/O connectors - 1 x USB (Type B)
I/O connectors - 2 x RJ-11/RJ-45
Input power ports - IEC-C14
Logistics data - Country of origin - China
Logistics data - Harmonized System (HS) code - 8504408590
LongProductName - 550W, Tower, GreenPower UPS, IEC C14, IEC C13 x 6, LCD Panel, Black
LongSummaryDescription - CyberPower VP1000EILCD. UPS topology: Line-Interactive, Output power capacity: 1 kVA, Output power: 550 W. AC outlet types: C13 coupler, Power plug: C14 coupler, AC outlets quantity: 6 AC outlet(s). Battery technology: Sealed Lead Acid (VRLA), Typical backup time at full load: 1 min, Typical backup time at half load: 9 min. Form factor: Tower, Product colour: Black, Housing material: Plastic. Compliance certificates: RoHS, Certification: CE, EAC
name - UPS VP1000EILCD 1000VA/550W AVR/LCD/6xC13/RJ11/RJ45
Number of phases input - 1 (230V)
Operational conditions - Non-operating altitude - 0 - 3000 m
Operational conditions - Operating altitude - 0 - 3000 m
Operational conditions - Operating relative humidity (H-H) - 0 - 90%
Operational conditions - Operating temperature (T-T) - 0 - 40 °C
Operational conditions - Storage relative humidity (H-H) - 0 - 90%
Operational conditions - Storage temperature (T-T) - -20 - 50 °C
Other features -
Output power ports - 6 x IEC-C13
Packaging content - Cables included - USB cable
Packaging data - Package depth - 143 mm
Packaging data - Package height - 335 mm
Packaging data - Package weight - 6.8 kg
Packaging data - Package width - 300 mm
Ports & interfaces - AC outlets quantity - 6 AC outlet(s)
Ports & interfaces - AC outlet types - C13 coupler
Ports & interfaces - Cabling technology - 10/100/1000Base-T(X)
Ports & interfaces - Ethernet LAN (RJ-45) ports - 1
Ports & interfaces - Modem (RJ-11) ports - 1
Ports & interfaces - Power plug - C14 coupler
Ports & interfaces - USB 2.0 ports quantity - 1
Ports & interfaces - USB port - Yes
producer - CyberPower
ProductName - VP1000EILCD
ShortSummaryDescription - CyberPower VP1000EILCD, Line-Interactive, 1 kVA, 550 W, Sine, 167 V, 295 V
Software - PowerPanel Personal
Special functions -
The shape of the output voltage - Modified sine wave
Title - CyberPower VP1000EILCD uninterruptible power supply (UPS) Line-Interactive 1 kVA 550 W 6 AC outlet(s)
Transfer time (max) - 4 ms
UPS Architecture - line-interactive
URL - https://www.cyberpower.com/global/en/product/sku/vp1000eilcd#
vendpn - VP1000EILCD
WarrantyInfo -
Weight - 6.23 kg
Weight & dimensions - Depth - 260 mm
Weight & dimensions - Height - 227 mm
Weight & dimensions - Weight - 6.23 kg
Weight & dimensions - Width - 100 mm