Digitus DN-170111 Line-Interactive, 800VA 480W
ID: 343691 Product code: DN-170111
In stock 2 units
Warranty: 2 years
Ready for dispatch
on Thuesday, 19.05.2026
Delivery options
  • Posti parcel machine
Main product parameters All parameters
  • Battery capacity (VA): 800
  • Output power (W): 480
Description
This UPS Digitus DN-170111 Line-Interactive, 800VA 480W with an output power of 480 W and a battery capacity of 800 VA is suitable for workstations with moderate load. It maintains voltage stability and ensures safe system shutdown.
Warranty
Digitus provides a 2 year warranty for this model at all certified service centres.
Display characteristics
Display : There isn't
Basic information
Battery capacity (VA) 800
Battery type : Not specified
Charging time (hours) : 8
Output power (W) : 480
Ports and equipment
Number of nests (total) : 7
Number of sockets (Battery Backup) : 7
RJ-45 : 2
Socket type : Schuko
USB : 1
More detailed specification
Accessories included - Power plug Instruction
Active power - 480 W
Apparent power - 800 VA
ARTIKEL1 - ALLINONE UPS 800VA/480W LED 12V
ARTIKEL2 - 9AH 4XCEE 7/7 3XIEC C13 USB RJ45
Battery capacity - 9 mAh
Breite - 0.25
Category - Root/Accessories | Exploitation/Power supply/UPSs and power strips/UPSs
Charging time - 8 h
Chassis type - Desktop
Code - DN-170111
Color - Black
Design > Form factor - Compact
Designation - CE+WEEE
dimension depth - 130 mm
dimension height - 245 mm
Dimensions - 9 x 20,2 x 28,5 cm
dimension weight - 5500 g
dimension width - 360 mm
EAN - 4016032456582
ean - 4016032456582
EANCode - 4016032456582
Eans - 4016032456582
Filters / protection - Overcharging
Filters / protection - Overdischarge
Filters / protection - Overload
Filters / protection - Surge
GRUPPE1 - Power Protection
GRUPPE2 - UPS (Uninterruptable Power Supply)
guarantee - 24
guarantee_type - external
HERSTELLER - DIGITUS
Hold-up time (maks) - 6 ms
HSTNUMMER - DN-170111
I/O connectors - 1 x RJ-45 LAN
I/O connectors - 1 x USB (Type B)
I/O connectors - 1 x USB 2.0
Input power ports - Type F Schuko
Name - Digitus DN-170111
Name - Digitus | All-in-One UPS | All-in-One UPS, 800VA/480W, LED 12V/9Ah x1, 4x CEE 7/7,3x IEC C13, USB, RJ45 | 800 VA | 480 W
name - UPS Line-Interactive 800VA/480W AVR
No. of batteries - 1
Number of phases input - 1 (230V)
Other features - LED indicator for the following functions: Supply via mains voltage / supply via battery voltage / error message Acoustic error message for the following events: Power failure (10 sec.) / Weak battery (1 sec.) / Overload (0.5 sec.) / Error (continuous tone) Automatic restart while voltage is restored Software for controlling and monitoring connected devices / UPS functions Capacity: 800 VA / 480 W Input voltage: 220 240 V/AC Input voltage tolerance: 162 290 V/AC Output voltage regulation: +/- 10% Frequency range: 50 to 60 Hz (+/- 10%) Waveform: Simulated sine wave
Output power ports - 3 x IEC-C13
Output power ports - 4 x C/F type (Schuko)
Package features > Classification of battery - CL126:NE:2016-12-09
Package features > Composition of battery - CL127:KT:2016-12-09
Package features > Embeeded battery - Yes
Package features > Gross depth (mm) - 375 mm
Package features > Gross height (mm) - 272 mm
Package features > Gross width (mm) - 260 mm
Package features > Packing quantity - 1.00 pc(s)
Package features > Palette Qty - 65 pc(s)
Package features > Paper/Pasteboard - 579 g
Package features > Plastic (No PET) - 30 g
Package features > Tare weight (kg) - 0.61 kg
Package features > TI weight (kg) - 2 kg
Package features > Type of battery - Accumulator
Package features > Volume (m3) - 0.02652 m³
Package features > WEE classification - CL109:6:2017-04-01
Package features > WEEE tax - Yes
PDF - https://www.blobs.lt/products/0/2/5/8/5/3/ddba792c57fd1b8da5faa5e2f014ae84/original.pdf
Performance > Capacity - 800 VA
Performance > UPS topology - Line-Interactive
Performance > Waveform - Simulated sine
Ports & interfaces > AC outlets quantity - 7
Ports & interfaces > AC outlet types - C13 coupler
producer - Digitus
Producer - Digitus
ProducerCode - DN-170111
Producer product family - All-in-One UPS
Producer product name - All-in-One UPS, 800VA/480W, LED 12V/9Ah x1, 4x CEE 7/7,3x IEC C13, USB, RJ45
ShortDescription -
Software -
Special functions -
Stck_Kart - 9998
Stck_Pal - 2
Storno - Y
Technical details > Capacity - 480 W
Technical details > Gross weight - 3.66 kg
Technical details > Net weight - 3.05 kg
Technical details > Other features - 4x shockproof sockets to connect your devices; 3x IEC C13 sockets to connect monitors, for example; 1x USB Type-A socket to charge mobile devices with 5V/2A max.; 1x USB Type-B socket for software communication; 1x RJ45 input / output for surge protection for your Internet access + software communication
Technical details > Producer - Digitus
UPS Architecture - line-interactive
vendpn - DN-170111
Voltage - 230 V
Warranty - 24
Warranty - 24 month(s)
Warranty - Manufacturer's warranty: 24 months Attention: The battery warranty is 6 months
Weight - 5.2 kg