Eaton 9PX1000IRT2U, 1000VA 1000W, IEC 2U
ID: 243488 Product code: 9PX1000IRT2U
Can be ordered 5 units Availability: 14 days after order approval
Warranty: 2 years
Ready for dispatch
Delivery options
  • Posti parcel machine
Main product parameters All parameters
  • Battery capacity (VA): 1000
  • Output power (W): 1000
Description
This UPS Eaton 9PX1000IRT2U, 1000VA 1000W, IEC 2U with an output capacity of 1000 W and a battery capacity of 1000 VA offers a balanced solution for daily use. The battery backup allows for temporary operation of multiple connected devices.
Warranty
Eaton provides a 2 year warranty for this model at all certified service centres.
Display characteristics
Display : Is
Basic information
Battery capacity (VA) 1000
Battery type : Lead acid
Charging time (hours) : Not specified
Output power (W) : 1000
Ports and equipment
Number of nests (total) : 8
Number of sockets (Battery Backup) : 8
RJ-45 : 0
Socket type : IEC320
USB : 0
More detailed specification
AC outlets quantity Ports & interfaces - 8 AC outlet(s)
AC outlet types Ports & interfaces - C13 coupler
ARTIKEL1 - EATON 9PX 1000I RT2U
ARTIKEL2 - IN
Automatic battery test Battery - Yes
Battery technology Battery - Sealed Lead Acid (VRLA)
Breite - 0.54
Bundled software Packaging data - Intelligent Power Software suite
Category Code - UPW
Depth Weight & dimensions - 450 mm
Display type Design - LCD
EANCode - 0743172081407
Efficiency Features - 91.5%
Form factor Design - Rackmount/Tower
Gewicht - 22.4
GRUPPE1 - Power Protection
GRUPPE2 - UPS (Uninterruptable Power Supply)
Harmonized System (HS) code Logistics data - 85078000
Height Weight & dimensions - 86.5 mm
HERSTELLER - EATON
Hoehe - 0.23
Hot-swap battery Battery - Yes
HSTNUMMER - 9PX1000IRT2U
Input frequency Features - 40/70 Hz
Input operation voltage (max) Features - 276 V
Input operation voltage (min) Features - 176 V
Laenge - 0.58
LED indicators Design - Yes
Management card included Packaging data - No
Noise level Features - 35 dB
Nominal input voltage Other features - 230 V
Number of input phases Features - 1
Operating temperature (T-T) Operational conditions - 0 - 40 °C
Output frequency Features - 50/60 Hz
Output operation voltage (max) Features - 240 V
Output operation voltage (min) Features - 200 V
Output power capacity Features - 1 kVA
Output power Features - 1000 W
Power factor Features - 1
Power plug Ports & interfaces - C14 coupler
Power protection features Features - Battery discharge
Product colour Design - Black
Rack capacity Design - 2U
Rack mount kit Packaging content - Yes
RS-232 ports Ports & interfaces - 1
Safety Safety regulation & standards - IEC/EN 62040-1, UL 1778, CSA 22.2
Serial interface Ports & interfaces - Yes
Serial interface type Ports & interfaces - RS-232
Stck_Kart - 1
Stck_Pal - 2
Storno - Y
Summary - Eaton 9PX 1kVA. UPS topology: Double-conversion (Online), Output power capacity: 1 kVA, Output power: 1000 W. AC outlet types: C13 coupler, Power plug: C14 coupler, AC outlets quantity: 8 AC outlet(s). Battery technology: Sealed Lead Acid (VRLA), Typical backup time at full load: 6 min, Typical backup time at half load: 16.5 min. Form factor: Rackmount/Tower, Product colour: Black, Rack capacity: 2U. Certification: IEC/EN 62040-1, UL 1778, CSA 22.2, IEC/EN 62040 -2, FCC Class B, CISPR22 Class B, CE /CB report...
Sustainability certificates Sustainability - ENERGY STAR
Typical backup time at full load Battery - 6 min
Typical backup time at half load Battery - 16.5 min
Unit Box Height - 0.23
Unit Box Length - 0.585
Unit Box Width - 0.55
Unit Calculated Volume - 0.0740025 cubm
Unit Calculated Weight - 23 kg
Units per Shipping Box - 1
UPS topology Features - Double-conversion (Online)
USB 2.0 ports quantity Ports & interfaces - 1
USB port Ports & interfaces - Yes
Vendor Homepage - https://powerquality.eaton.com/9PX1000IRT2U.aspx?CX=51
Warranty - 24 months
Waveform Features - Pure sine
Weight Weight & dimensions - 17.4 kg
Width Weight & dimensions - 440 mm