Eaton 9PX2200IRT3U, 2200VA, 2200W, IEC 3U
ID: 135548 Product code: 9PX2200IRT3U
In stock 2 units
Warranty: 2 years
Ready for dispatch
tomorrow, 15.05.2026
Main product parameters All parameters
  • Battery capacity (VA): 2200
  • Output power (W): 2200
Description
This UPS Eaton 9PX2200IRT3U, 2200VA, 2200W, IEC 3U with an output power of 2200 W and battery capacity 2200 VA is suitable for a professional environment, where high reliability and protection against power supply interruptions is required.
Warranty
Eaton provides a 2 year warranty for this model at all certified service centres.
Display characteristics
Display : Is
Basic information
Battery capacity (VA) 2200
Battery type : Lead acid
Charging time (hours) : Not specified
Output power (W) : 2200
Ports and equipment
Number of nests (total) : 8
Number of sockets (Battery Backup) : 8
RJ-45 : 0
Socket type : IEC320
USB : 0
More detailed specification
AC outlets quantity Ports & interfaces - 10 AC outlet(s)
AC outlet types Ports & interfaces - C13 coupler, C19 coupler
ARTIKEL1 - EATON 9PX 2200I RT3U
ARTIKEL2 - IN
Automatic battery test Battery - Yes
Battery technology Battery - Sealed Lead Acid (VRLA)
Bundled software Packaging data - Intelligent Power Software suite
Category Code - UPW
CnCode - 85044095
Depth Weight & dimensions - 485 mm
Display type Design - LCD
EANCode - 0743172081377
Efficiency Features - 93.5%
Form factor Design - Rackmount/Tower
GRUPPE1 - Power Protection
GRUPPE2 - UPS (Uninterruptable Power Supply)
Harmonized System (HS) code Logistics data - 85078000
Height Weight & dimensions - 130 mm
HERSTELLER - EATON
Hot-swap battery Battery - Yes
HSTNUMMER - 9PX2200IRT3U
Input frequency Features - 40/70 Hz
Input operation voltage (max) Features - 276 V
Input operation voltage (min) Features - 176 V
LED indicators Design - Yes
Management card included Packaging data - No
Noise level Features - 40 dB
Nominal input voltage Other features - 230 V
Nominal output voltage Other features - 230 V
Number of input phases Features - 1
Operating temperature (T-T) Operational conditions - 0 - 40 °C
Output frequency Features - 50/60 Hz
Output operation voltage (max) Features - 240 V
Output operation voltage (min) Features - 200 V
Output power capacity Features - 2.2 kVA
Output power Features - 2200 W
Power factor Features - 1
Power plug Ports & interfaces - C20 coupler
Product colour Design - Black
Rack capacity Design - 3U
Rack mount kit Packaging content - Yes
RS-232 ports Ports & interfaces - 1
Safety Safety regulation & standards - IEC/EN 62040-1, UL 1778, CSA 22.2
Stck_Kart - 1
Stck_Pal - 1
Storno - Y
Summary - Eaton 9PX2200IRT3U. UPS topology: Double-conversion (Online), Output power capacity: 2.2 kVA, Output power: 2200 W. AC outlet types: C13 coupler, C19 coupler, Power plug: C20 coupler, AC outlets quantity: 10 AC outlet(s). Battery technology: Sealed Lead Acid (VRLA), Typical backup time at half load: 10 min. Form factor: Rackmount/Tower, Product colour: Black, Rack capacity: 3U. Certification: IEC/EN 62040-1, UL 1778, CSA 22.2, IEC/EN 62040 -2, FCC Class B, CISPR22 Class B, CE /CB report...
Sustainability certificates Sustainability - ENERGY STAR
Typical backup time at half load Battery - 10 min
Unit Box Height - 0.295
Unit Box Length - 0.758
Unit Box Width - 0.581
Unit Calculated Volume - 0.1299 cubm
Unit Calculated Weight - 32.5 kg
Units per Shipping Box - 1
UPS topology Features - Double-conversion (Online)
USB 2.0 ports quantity Ports & interfaces - 1
USB port Ports & interfaces - Yes
Vendor Homepage - https://www.eaton.com/gb/en-gb/skuPage.9PX2200IRT3U.html
Warranty - 24 months
Waveform Features - Pure sine
Weight Weight & dimensions - 24.5 kg
Width Weight & dimensions - 440 mm