Eaton 9PX2200IRT2U, 2200VA 2200W, IEC 2U
ID: 135547 Product code: 9PX2200IRT2U
In stock 2 units
Warranty: 2 years (Warranty for business entities 1 year)
Ready for dispatch
tomorrow, 15.05.2026
Main product parameters All parameters
  • Battery capacity (VA): 2200
  • Output power (W): 2200
Description
This UPS Eaton 9PX2200IRT2U, 2200VA 2200W, IEC 2U with an output power of 2200 W and a battery capacity of 2200 VA is capable of servicing powerful systems under continuous load. It maintains stable power supply for critically important devices.
Warranty
Eaton provides a 2 year warranty for this model at all certified service centres.
*When purchasing the device for a legal entity, the manufacturer's warranty is 1 year.
Display characteristics
Display : Is
Basic information
Battery capacity (VA) 2200
Battery type : Lead acid
Charging time (hours) : Not specified
Output power (W) : 2200
Ports and equipment
Number of nests (total) : 8
Number of sockets (Battery Backup) : 8
RJ-45 : 0
Socket type : IEC320
USB : 0
More detailed specification
ACoutletsquantity - 10 AC outlet(s)
ACoutlettypes - C13 coupler, C19 coupler
Active power - 2200 W
Apparent power - 2200 VA
ARTIKEL1 - EATON 9PX 2200I RT2U
ARTIKEL2 - IN
AutomaticVoltageRegulationAVR -
Battery -
Batterycapacity -
Batterytechnology - Sealed Lead Acid (VRLA)
Batteryvoltage -
Breite - 0.59
Cablesincluded -
Chassis type - Rack
Code - 9PX2200IRT2U
Connectors - 1 x USB (Typ B)
Connectors - RS-232 (COM)
Depth - 605 mm
Design -
Designation - CE+WEEE
dimension depth - 235 mm
dimension height - 785 mm
Dimensions - 86,5 x 440 x 605 mm
dimension weight - 31500 g
dimension width - 585 mm
Displaytype - LCD
EAN - 743172081360
ean - 743172081360
EANCode - 0743172081360
Efficiency - 93.5%
Features -
Formfactor - Rackmount/Tower
Gewicht - 32.12
GRUPPE1 - Power Protection
GRUPPE2 - UPS (Uninterruptable Power Supply)
guarantee - 24
guarantee_type - normal
Heatdissipation -
Height - 86.5 mm
HERSTELLER - EATON
HighLights -
Hoehe - 0.24
Hotswapbattery - Yes
HSTNUMMER - 9PX2200IRT2U
Inputfrequency - 40/70 Hz
Inputoperationvoltagemax - 276 V
Inputoperationvoltagemin - 176 V
Input power ports - IEC-C20
Laenge - 0.79
Link - https://www.eaton.com/za/en-gb/skuPage.9PX2200IRT2U.html
LongDesc - 03-07 (296)
ManufDatasheet -
Name - Eaton UPS | 9PX2200IRT2U | 2200 VA | 2200 W
name - UPS 9PX2200IRT2U 2200W/ VA RT 2U
Networkcardslot -
Noiselevel - 40 dB
Numberofbatterycells -
Numberofinputphases - 1
Numberofoutputphases -
Number of phases input - 1 (230V)
Operatingaltitude -
OperatingrelativehumidityHH -
OperatingtemperatureTT - 0 - 40 °C
Operationalconditions -
Other features > Dimensions (WxDxH) - 44 x 60.5 x 8.65 mm
Outputfrequency - 50/60 Hz
Outputoperationvoltagemax - 240 V
Outputoperationvoltagemin - 200 V
Outputpower - 2200 W
Outputpowercapacity - 2.2 kVA
Output power ports - 2 x IEC-C19
Output power ports - 8 x IEC-C13
Package features > Classification of battery - CL126:NE:2016-12-09
Package features > Composition of battery - CL127:KT:2016-12-09
Package features > Embeeded battery - Yes
Package features > Gross depth (mm) - 550.00 mm
Package features > Gross height (mm) - 165.00 mm
Package features > Gross width (mm) - 595.00 mm
Package features > Packing quantity - 1.00 pc(s)
Package features > Palette Qty - 32 pc(s)
Package features > Paper/Pasteboard - 3000.00 g
Package features > Plastic (No PET) - 960.00 g
Package features > Tare weight (kg) - 3.96 kg
Package features > TI weight (kg) - 1.5 kg
Package features > Type of battery - Accumulator
Package features > Volume (m3) - 0.05 m³
Package features > WEE classification - CL109:5:2017-04-01
Package features > WEEE tax - Yes
Packagingcontent -
Performance > Capacity - 2200 VA
Performance > UPS topology - On line
Portsinterfaces -
Powerfactor - 1
Powerplug - C20 coupler
ProdDesc - Eaton 9PX 2200i RT2U
producer - Eaton
Productcolour - Black
Productcondition - Original
ProductHighLights -
  • Double-conversion (Online)
  • 2.2 kVA 2200 W
  • Waveform: Pure sine
  • 10 AC outlet(s)
  • Sealed Lead Acid (VRLA)
  • Rackmount/Tower Black
ProductPicture - https://www.tdbaltic.ee/images/products/EATON/9PX2200IRT2U_1.jpg
ProductPicture1 -
ProductPicture2 -
ProductPicture3 -
ProductPicture4 -
ProductPicture5 -
Quickinstallationguide -
Rack dimensions - 2U
Rackmountkit - Yes
RS232ports - 1
Serialinterface -
Serialinterfacetype -
Serialportsquantity -
Stck_Kart - 1
Stck_Pal - 1
Storno - N
Technical details > Capacity - 2200 W
Technical details > Gross weight - 28.96 kg
Technical details > Net weight - 25.00 kg
Technical details > Producer - Eaton
Technical details > Producer product family - UPS
Technical details > Producer product name - 9PX2200IRT2U
Typicalbackuptimeathalfload - 10 min
UPS Architecture - on-line double conversion
UPStopology - Double-conversion (Online)
USBport - Yes
USBporttype -
vendpn - 9PX2200IRT2U
Video -
Warranty - 12 months
Warranty - 36
Warranty - 36 month(s)
Warrantyandmisc -
Waveform - Pure sine
Weight - 25 kg
Weightdimensions -
Width - 440 mm