APC Smart-UPS SRT3000XLI 3000VA, 2700W, IEC
ID: 122919 Product code: SRT3000XLI
Can be ordered 34 units Availability: 14 days after order approval
Warranty: 2 years
Main product parameters All parameters
  • Battery capacity (VA): 3000
  • Output power (W): 2700
Description
This UPS APC Smart-UPS SRT3000XLI 3000VA, 2700W, IEC with an output power of 2700 W and battery capacity 3000 VA is suitable for a professional environment, where high reliability and protection against power supply interruptions is required.
Warranty
APC provides a 2 year warranty for this model at all certified service centres.
Display characteristics
Display : Is
Basic information
Battery capacity (VA) 3000
Battery type : Lead acid
Charging time (hours) : 3
Output power (W) : 2700
Ports and equipment
Number of nests (total) : 10
Number of sockets (Battery Backup) : 10
RJ-45 : 1
Socket type : IEC320
USB : 1
More detailed specification
Accessories included -
ACoutletsquantity - 10 AC outlet(s)
ACoutlettypes - C13 coupler, C19 coupler
Active power - 2700 W
Apparent power - 3000 VA
ARTIKEL1 - SMAR TUPS SRT
ARTIKEL2 - 3000VA 230V IN
AutomaticVoltageRegulationAVR -
Battery -
Battery - Automatic battery test - Yes
Battery - Battery capacity - 505 VAh
Battery - Battery life (max) - 5 year(s)
Battery - Battery recharge time - 3 h
Battery - Battery technology - Sealed Lead Acid (VRLA)
Battery - Cold start - Yes
Battery - Hot-swap battery - Yes
Battery - Number of batteries supported - 1
Battery - Typical backup time at full load - 4 min
Battery - Typical backup time at half load - 11.8 min
Batterycapacity - 505 VAh
Battery capacity - 505 VAh
Battery recharge time, h - 3
Battery technology - Lead-Acid
Batterytechnology - Sealed Lead Acid (VRLA)
Batteryvoltage -
Brand - APC
BrandPartCode - SRT3000XLI
Breite - 0.61
Cable length, m - 2.44
Cablesincluded - USB cable
Category - Uninterruptible Power Supplies (UPSs)
Category 1 - Energie & USV
Category 2 - USV & Stromversorgung
Category_1 - Power
Category_2 - UPS
Certificates - Certification - CE, CE Mark, EAC, EN/IEC 62040-1, EN/IEC 62040-2, RCM, VDE, REACH
Certificates - Compliance certificates - RoHS
Certification - CE, CE Mark, EAC, EN/IEC 62040-1, EN/IEC 62040-2, ENERGY STAR (EU), RCM, VDE
Charging time - 3 h
Chassis type - Tower
Color - Black
Connections - RJ-45 Serial
Connections - Smart-Slot
Connections - USB
Connectors - 1 x USB (Typ B)
Connectors - RJ-45
Data Act - Link
Depth - 635 mm
Depth, mm - 635
Description - APC Smart-UPS SRT 3000 VA 230 V
Main features:
- Graphical LCD display: Text and diagrams showing operating modes, system parameters and alarms.
Design -
Design - Cable length - 2.44 m
Design - Display type - LCD
Design - Form factor - Tower
Design - International Protection (IP) code - IP20
Design - LED indicators - Yes
Design - Product colour - Black
Designation - CE+WEEE
dimension depth - 85 mm
dimension height - 440 mm
Dimensions - - Maximum height: 43.2 cm.
- Maximum width: 8.5 cm.
- Maximum depth: 63.5 cm.
dimension weight - 36000 g
dimension width - 640 mm
Displaytype - LCD
ean - 731304317678
EAN - 0731304317678
EANCode - 0731304317678
EAN_code - 0731304317678
Efficiency - 93.5%
Environment requirements - - Operating temperature: 0 - 40 ° C
- Relative humidity: 0 - 95% no%
- Height n.p.m. During work: 0-3000 meters
- Temperature (storage): -15 - 45 ° C
- relative humidity (storage): 0 - 95% no%
- Height n.p.m. (Storage): 0-15000 meters
- Noise heard at a distance of 1 m from the surface of the device: 55.0 dBA
- Online heat dissipation: 703.0 BTU / hr.
- Protection class: IP 20
Features -
Features - Audible alarm(s) - Yes
Features - Auto-restart - Yes
Features - Crest factor - 3:1
Features - Efficiency - 93.5%
Features - Emergency Power Off (EPO) - Yes
Features - Input frequency - 40/70 Hz
Features - Input operation voltage (max) - 275 V
Features - Input operation voltage (min) - 100 V
Features - Noise level - 55 dB
Features - Output frequency - 50/60 Hz
Features - Output frequency regulation - 50/60 Hz
Features - Output operation voltage (max) - 240 V
Features - Output operation voltage (min) - 220 V
Features - Output power - 2700 W
Features - Output power capacity - 3 kVA
Features - Surge energy rating - 340 J
Features - Surge protection - Yes
Features - UPS topology - Double-conversion (Online)
Features - Waveform - Sine
Features - Web-based management - Yes
Filters / protection - Surge
Formfactor - Tower
Form factor - Tower
Frequency range, Hz - 50/60 +/- 3
Gewicht - 35.44
Gross Weight Kg - 36,74
GRUPPE1 - Power Protection
GRUPPE2 - UPS (Uninterruptable Power Supply)
GTIN - 731304317678
GTIN - 0731304317678
guarantee - 36
guarantee_type - external
Heatdissipation -
Height - 432 mm