APC Back-UPS PRO BGM2200B-GR 2200VA, 1320W
Recommended
ID: 1084480 Product code: BGM2200B-GR
In stock 17 units / In office 2 units
Warranty: 2 years
Ready for dispatch
today, 14.05.2026
Delivery options
  • Posti parcel machine
Main product parameters All parameters
  • Battery capacity (VA): 2200
  • Output power (W): 1320
Description
This UPS APC Back-UPS PRO BGM2200B-GR 2200VA, 1320W with an output power of 1320 W and battery capacity of 2200 VA is designed for servers and IT infrastructure. It provides high load resistance and sufficient backup time for stable system operation.
Warranty
APC provides a 2 year warranty for this model at all certified service centres.
Display characteristics
Display : Is
Basic information
Battery capacity (VA) 2200
Battery type : Lead acid
Charging time (hours) : 16
Output power (W) : 1320
Ports and equipment
Number of nests (total) : 6
Number of sockets (Battery Backup) : 4
RJ-45 : 2
Socket type : Schuko & IEC
USB : 3
More detailed specification
Accessories included - Uninterruptible Power Supply Safety Manual USB Cable Power Cable
Active power - 1320 W
Apparent power - 2200 VA
ARTIKEL1 - BACK-UPS PRO 2200VA FOR GAMING
ARTIKEL2 - 230V PURE SINEWAVE LCD BLACK SCH
Battery - Automatic battery test - Yes
Battery - Battery life (max) - 5 year(s)
Battery - Battery recharge time - 16 h
Battery - Battery technology - Sealed Lead Acid (VRLA)
Battery - Battery voltage - 24 V
Battery - Cold start - Yes
Battery - Number of batteries supported - 1
Battery life (max), years - 3 - 5
Battery recharge time, h - 16
Battery type - Lead-acid battery
Battery type - Lyijyakku
Battery voltage - 24
Battery voltage, V - 24
Brand - APC
BrandPartCode - BGM2200B-GR
Breite - 0
Cable length, m - 1.5
Category - Root/Accessories | Exploitation/Power supply/UPSs and power strips/UPSs
Category - Uninterruptible Power Supplies (UPSs)
Category 1 - Energie & USV
Category 2 - USV & Stromversorgung
Certificates - Certification - IEC 62040-1-1
IEC 62040-2
Charging time - 16 h
Chassis type - Tower
Color - Black
Connections - USB-A
Connections - USB-C
Data Act - Link
Depth, mm - 408.9
Depth, mm - 409
Description - APC BACK-UPS PRO FOR GAMING, 2200VA/1320W, TOWER, 230V, 4X SCHUKO AND 2X IEC C13 OUTLETS
Design - Cable length - 1.52 m
Design - Display type - LCD
Design - Form factor - Tower
Design - International Protection (IP) code - IP20
Design - Product colour - Black
Design - Rack capacity - 0U
Designation - CE+WEEE
dimension depth - 355 mm
dimension height - 490 mm
Dimensions - 292,10 x 104,14 x 408,94 mm
dimension weight - 14000 g
dimension width - 170 mm
ean - 731304634768
EAN - 731304634768
EANCode - 0731304634762
Eans - 731304634768
Features - Audible alarm(s) - Yes
Features - Audible alarm modes - Alarm when on battery, Low battery alarm, Overload alarm
Features - Automatic Voltage Regulation (AVR) - Yes
Features - EMI/RFI noise filtering - Yes
Features - Input frequency - 50/60 Hz
Features - Input operation voltage (max) - 302 V
Features - Input operation voltage (min) - 168 V
Features - Maximum current - 12 A
Features - Noise level - 45 dB
Features - Output frequency - 60 Hz
Features - Output operation voltage (max) - 230 V
Features - Output power - 1320 W