Startech CROSSBAR DUAL MONITOR STAND HDMI CORD/4K 60HZ/HDR10/ARC
ID: 1175525 Product code: HDMI2-CABLE-4K60-2M
Can be ordered 87 units Availability: 14 days after order approval
Warranty: 3 years
Ready for dispatch
Delivery options
  • Posti parcel machine
More detailed specification
ARTIKEL1 - 2M PREMIUM CERTIFIED HDMI
ARTIKEL2 - HDMI CORD/4K 60HZ/HDR10/ARC
Brand - StarTech.com
BrandPartCode - HDMI2-CABLE-4K60-2M
Breite - 0
Category - HDMI Cables
Certificates - Compliance certificates - RoHS
EANCode - 0065030910477
Features - Audio Return Channel (ARC) - Yes
Features - AWG wire size - 30
Features - Cable jacket material - Thermoplastic elastomer (TPE)
Features - Cable length - 2 m
Features - Cable shielding - Aluminum mylar foil
Features - Cable type - Round cable
Features - Connector 1 - HDMI Type A (Standard)
Features - Connector 1 form factor - Straight
Features - Connector 1 gender - Male
Features - Connector 2 - HDMI Type A (Standard)
Features - Connector 2 form factor - Straight
Features - Connector 2 gender - Male
Features - Connector contacts plating - Gold
Features - Data transfer rate - 18 Gbit/s
Features - HDCP - Yes
Features - HDCP version - 2.2
Features - HDMI Ethernet channel - Yes
Features - HDMI version - 2.0
Features - High Dynamic Range (HDR) supported - Yes
Features - High Dynamic Range (HDR) technology - High Dynamic Range 10 (HDR10)
Features - Maximum refresh rate - 240 Hz
Features - Product colour - Black
Features - Supported digital audio channels (uncompressed) - 32
Features - Supported graphics resolutions - 1920 x 1080 (HD 1080), 2560 x 1440, 3840 x 2160
Gewicht - 0.1
GRUPPE1 - Cables
GRUPPE2 - Hdmi Cable
GTIN - 0065030910477
GTIN - 065030910477
HERSTELLER - STARTECH
Hoehe - 0
HSTNUMMER - HDMI2-CABLE-4K60-2M
Laenge - 0
Logistics data - Master (outer) case height - 300 mm
Logistics data - Master (outer) case length - 300 mm
Logistics data - Master (outer) case width - 400 mm
Logistics data - Products per master (outer) case - 70 pc(s)
LongDesc - Connect reliably between HDMI UHD devices using this Premium Certified HDMI CableConnect to a 4K UHD TV or monitor, using this Premium Certified HDMI 2.0 Cable. The connector markings enable quick visual identification, distinguishing this cable from other similar-looking or unmarked HDMI cables. Eliminate guesswork and always choose the appropriate cable to support full HDMI 2.0 with Ethernet capabilities.Seamless CompatibilityFor seamless operation between HDMI-enabled devices, the Premium HDMI Cable is Certified for guaranteed HDMI 2.0 performance and backward compatibility. Certified cables provide consistent, reliable performance across multiple resolutions and refresh rates.Durable DesignThis High Speed HDMI Cable features a flexible TPE outer jacket that is tested to withstand 2,000 bending cycles at -/+60 degrees, and routes easily around corners and desk edges. Robust strain reliefs enable convenient positioning of the cable. The durable Gold-plated connectors are rated to operate beyond 10,000 insertions.Supported HDMI 2.0 Features:This Certified HDMI Cable supports full HDMI 2.0 features:• Resolutions up to 4K 60Hz using a compatible HDMI source and display• Supports high refresh rates including 1440p 144Hz and 1080p 240Hz• 21:9 Aspect Ratio support for cinematic viewing experiences• High Dynamic Range (HDR10) for higher contrast ratio and vibrant picture quality• High-Bandwidth Digital Content Protection (HDCP) 2.2 for a secure connection between source and display• Audio Return Channel (ARC) for sending audio from the TV back to an AV receiver or soundbar• Up to 32 Uncompressed Digital Audio Channels• HDMI Ethernet Channel (HEC) for network connectivity over HDMI• Backward compatible with previous HDMI versionsThis HDMI 2.0 Cable is constructed with braided aluminum mylar shielding to minimize EMI for clear, consistent audio/video output and long-term reliable performance.The StarTech.com Advantage
LongProductName - StarTech.com 2m (6.6ft) Premium Certified High Speed HDMI Cable, 4K 60Hz/1440p 144Hz, 18Gbps, UHD HDMI 2.0 Cord, TPE Jacket
LongSummaryDescription - StarTech.com 2m (6.6ft) Premium Certified High Speed HDMI Cable, 4K 60Hz/1440p 144Hz, HDR10/HDCP 2.2/ARC, 18Gbps, UHD HDMI 2.0 Cord for TV/Monitor/Display, TPE Jacket. Cable length: 2 m, Connector 1: HDMI Type A (Standard), Connector 1 gender: Male, Connector 2: HDMI Type A (Standard), Connector 2 gender: Male, Connector contacts plating: Gold, HDMI version: 2.0, Data transfer rate: 18 Gbit/s, Audio Return Channel (ARC), Product colour: Black
Operational conditions - Operating relative humidity (H-H) - 10 - 90%
Operational conditions - Operating temperature (T-T) - 0 - 40 °C
Operational conditions - Storage temperature (T-T) - -20 - 70 °C
Packaging data - Package depth - 220 mm
Packaging data - Package height - 20 mm
Packaging data - Package weight - 133 g
Packaging data - Package width - 128 mm
Packaging data - Quantity per pack - 1 pc(s)
ProductName - 2m (6.6ft) Premium Certified High Speed HDMI Cable, 4K 60Hz/1440p 144Hz, HDR10/HDCP 2.2/ARC, 18Gbps, UHD HDMI 2.0 Cord for TV/Monitor/Display, TPE Jacket
ShortSummaryDescription - StarTech.com 2m (6.6ft) Premium Certified High Speed HDMI Cable, 4K 60Hz/1440p 144Hz, HDR10/HDCP 2.2/ARC, 18Gbps, UHD HDMI 2.0 Cord for TV/Monitor/Display, TPE Jacket, 2 m, HDMI Type A (Standard), HDMI Type A (Standard), 18 Gbit/s, Audio Return Channel (ARC), Black
Stck_Kart - 60
Stck_Pal - 60
Storno - Y
Sustainability - Doesn't contain - Halogen
Title - StarTech.com 2m (6.6ft) Premium Certified High Speed HDMI Cable, 4K 60Hz/1440p 144Hz, HDR10/HDCP 2.2/ARC, 18Gbps, UHD HDMI 2.0 Cord for TV/Monitor/Display, TPE Jacket
URL - https://www.startech.com/en-us/HDMI2-CABLE-4K60-2M
WarrantyInfo - Lifetime
Weight & dimensions - Cable diameter - 6 mm